برنامه یاد بعضی نفرات
 
به مناسبت سالروز درگذشت زنده یاد «پرویز مشکاتیان» از «تماشاخانه» بشنوید و دانلود کنید؛
تصنیف «قاصد نغمه‌های جاودان» اثر «محمدرضا اصغری» با صدای «علیرضا مهدی‌زاده»
موسیقی ما - تصنیف «قاصد نغمه های جاودان» به یاد سرو آزاد موسیقی ایران زنده یاد استاد پرویز مشکاتیان و به خوانندگی خواننده جوان موسیقی ایرانی علیرضا مهدی زاده ساخته شد. این قطعه که با آهنگسازی، شعر، نوازندگی سنتور و تمبک محمدرضا اصغری تولید شده همزمان با سالروز درگذشت استاد بنام سنتور و آهنگساز برجسته موسیقی ایرانی در بیست و نهم شهریور ماه در اختیار سایت «موسیقی ما» قرار گرفت. این قطعه پرداخت جالبی از مجموعه کارهای ماندگار مشکاتیان را در دل دارد. بنابراین علاقه مندان به موسیقی ایرانی، به ویژه علاقه مندان به شیوه نوازندگی استاد مشکاتیان می توانند کلید واژه های جالبی را در این قطعه بشنوند.

تصنیف قاصد نغمه های جاودان با یک ایده اولیه از سوی آهنگساز شروع شد و طی یک نشست و همدلی مشترک بین خواننده و آهنگساز اثر شکل گرفت . در آن کوشیده شده است که حول محور آثار استاد فقید پرویز مشکاتیان حرکت شود ، تصنیفی در دو بخش که ملودی های کلام همزمان با اشعار خلق شده است و از بخش دوم در ملودی های جواب در تکمیل حال و هوای شعر به هر اثری از استاد مشکاتیان که اشاره شده است در جواب آن از بخشی از ملودی آن اثر استفاده شده است که این امر به تفکیک اینگونه است:

ملودی با یک موتیف در مقام شوردشتی شروع میشود که تا پایان کار وجود دارد در بخش نخست در شعر  اشاراتی به آلبوم های ( نوا مرکب خوانی ، بیداد و قاصدک ) می شود و خطاب به هنرمند فقید جای خالی او در میان چنگیان و نغمه گران را خاطرنشان می شود ، از آغاز بخش دوم اثر با مُدگردی به دستگاه سه گاه وارد می شود که با شعر «درغم تو چون دلم را می ربود» آغاز می ‌شود به پیش درآمد سه گاه اثر استاد مشکاتیان به نام در غم اشاره می شود . پس از اوج گرفتن در مصرع دوم در گوشه مخالف سه گاه (پرده های جان من را می ربود) در جواب آن قسمت کوتاهی از چهارمضراب مخالف سه گاه از آلبوم وطن من اجرا شده است و سپس با مُد گردی از گوشه مخالف سه گاه وارد گوشه عراق و دستگاه نوا می شود و با اشاره ای به آلبوم دود عود قسمتی از ملودی تصنیف یوسف خوشنام از این آلبوم را یادآوری میکند در ادامه در شعر به دو اثر سرو آزاد و شیدایی در دشتی اشاره میشود و در جواب به سراغ نغمه ایی از تصنیف شیدایی ( آلبوم بر آستان جانان ) می رود و در پایان به تصنیف لحظه دیدار اشاره میکند و آرزوی دیدار تمام هموطنان خود را در ایران دارد.
متن شعری که برای خوانش به یاد مشکاتیان انتخاب شده و توضیح در مورد واژه های کلیدی این قطعه در ادامه مطلب آمده است:

اندک اندک از نوا بیداد کن
غصه هایم را بیا فریاد کن
قاصد آن نغمه های جاودان
ای تو بالاتر ز وهم این و آن
چنگیان را نغمه ای پر راز نیست
ای دریغا پرده ای در ساز نیست
در غم تو ، چون دلم را می ربود
پرده های جان من را می گشود
دستگاهی در بیات دود عود
گوشه ایی از گفتنی هایش نبود
سرو آزادم ز شیدایی بگو
وز دل خونین مینایی بگو
واژه ها را جملگی ویران کنیم
لحظه دیدار در ایران کنیم

* نوا : آلبوم نوا مرکب خوانی * بیداد : آلبوم بیداد * قاصد : قاصدک * در غم : پیش درآمد سه گاه آلبوم وطن من
 * دود عود : آلبوم دود عود * سرو آزاد : آلبوم سرو آزاد * شیدایی : تصنیف شـیـدایی از آلبوم بر آستان جانان
* لحظه دیدار : تصنیف لحظه دیدار
قاصد نغمه‌های جاودان
منبع: 
اختصاصی موسيقی ما
تاریخ انتشار : شنبه 29 شهریور 1393 - 20:35

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود تصنیف «قاصد نغمه‌های جاودان» اثر «محمدرضا اصغری» با صدای «علیرضا مهدی‌زاده» | موسیقی ما