برنامه یاد بعضی نفرات
 
رونمایی آلبوم هست شب ساسان سرمدی
آلبوم «هست شب» اثر ساسان سرمدی در شهرکتاب فرشته رونمایی می‌شود
تمرکز موسیقی بر شعر نو
اولین آلبوم ساسان سرمدی براساس اشعار نیما یوشیج و با تنظیم محمدرضا اصغری، همزمان با زادروز نیما یوشیج در شهرکتاب فرشته رونمایی و پس از آن به شکل فیزیکی و دیجیتال منتشر می‌شود. این آلبومِ هفت قطعه‌ای بر مفهوم «شب» در اشعار نیما تمرکز دارد و ضمن استقلال معنایی و موسیقایی هر قطعه، ربط و پیوستگی خاصی هم بین تمام قطعاتاش وجود دارد.
ساسان سرمدی خواننده آلبوم «هست شب» فعالیت‌اش را با موسیقی ایرانی و ساز سه‌تار آغاز کرده و پس از آن موسیقی غربی را آموخته است. سرمدی یکی دیگر از پزشکانی است که پا به عرصه موسیقی گذاشته است و در ارتباط با این موضوع چنین توضیح می‌دهد: «شاید در نگاه اول موسیقی و شغلم (دندانپزشکی) بی‌ربط باشند اما یادم می‌آید زمانی که درس می‌خواندیم در کتاب‌های مرجع ما نوشته شده بود: The Art and Science. تلفیق هنر با علم و رشته‌های دیگر همیشه برای من جذاب بوده است. از همان زمان یادگیری موسیقی ایرانی را آغاز کردم و با ساز سه‌تار آشنا شدم. پس از چند سال هم سراغ ساز گیتار و تئوری موسیقی رفتم. موسیقی را کنار دو دوست و استادم یعنی «پویا محمودی» و «سهیل نفیسی» آموختم و همچنان خواهم آموخت.»
سبک و سیاق آثار ساسان سرمدی که آهنگسازی آلبوم را هم برعهده داشته است در ژانر پاپ می‌گنجد و شاید بتوان عبارت مینیمال پاپ را به اینگونه آثار نسبت داد. او تاکید و تمرکزش را روی اشعار نو گذاشته است و در ابتدای راه به نیما یوشیج ادای دین کرده است. این آهنگساز که پیشنه‌ی این نوع موسیقی در ایران را به خوبی بررسی کرده سعی دارد با استفاده از آن تصویر ملموسی از اشعار نیما ارائه کند. سرمدی در این رابطه اضافه می‌کند: «همیشه دغدغه شعر نو را داشتم و به فکر تلفیق‌اش با موسیقی بودم. به نظرم تلفیق بی‌نظمی و شکستگی‌های عروضی موجود در شعر نو با نظم ذاتی و هارمونی موسیقی اتفاق جذابی بود. خیلی دوست داشتم این معمای تضاد را حل کنم. نیما یوشیج جایی در کتاب «حرف‌های همسایه» خطاب به همسایه‌ی فرضی‌اش می‌گوید: «دوست جوان من دوست داری بدانی چه زمانی می‌توانی مثل من شعر بگویی؟ وقتی که نتوانی روی شعرت موسیقی بگذاری». از تجربیات پیشین در این زمینه بسیار آموختم؛ از آلبوم باراد از آلبوم ریرا و همچنین آثار ماکان اشگواری. تمام تجربیات و آموخته‌های من در آلبوم پیش رو به نام «هست شب» براساس هفت شعر از نیما یوشیج جمع آوری شده است. در این آلبوم رسیدن از شب تیره به صبح روشن یا درواقع از ناامیدی به امید برایم بسیار مهم بود. به طور کل شب در شعر نیما جایگاه ویژه‌ای دارد و الزاماً مفهوم مطلقی از سیاهی و ناامیدی نیست. در روند تنظیم قطعات محمدرضا اصغری بر فضاسازی و تصویرسازی تمرکز کرد و این همان چیزی است که در اشعار نیما هم وجود دارد.»
همچنین برای طراحی جلد هم یکی از نقاشان برجسته یعنی ساغر مسعودی براساس آثار موسیقایی و اشعار یک تابلوی نقاشی کشیده که در ساخت تیزر هم از روند خلق این اثر استفاده شده است. همچنین در تولید این آلبوم مازیار خواجیان، مدیر پروژه و صادق کیا، مشاور هنری پروژه بوده است و آلبوم به همت نشر و پخش جوان منتشر خواهد شد. لازم به ذکر است این آلبوم روز 24 آبان ماه همزمان با روز کتاب و کتاب‌خوانی در مجموعه فرهنگی فرشته رونمایی می‌شود.
می‌توانید تک آهنگ «شب است» را اینجا در تماشاخانه موسیقی ما بشنوید.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 آبان 1398 - 13:20

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود تمرکز موسیقی بر شعر نو | موسیقی ما