پس از انتشار اولین مجموعه اشعار و در گفتگو با سایت «موسیقی ما» بیان شد؛
اهورا ایمان: سال ۹۳ سال آغاز فعالیت حرفه‌ای من به عنوان یک خنیاگر خواهد بود
موسیقی ما – «اهورا ایمان» یکی از ترانه سراهای پرکار دهه هشتاد است که همکاری با «محمد اصفهانی» ، «احسان خواجه امیری» و «حمید حامی» و... را در کارنامه خود دارد. او اواخره سال 92 مجموعه ای از اشعار خاطره انگیز خود با نام «از دلم گرفت تا سلام آخر» را به چاپ رساند. همانگونه که از اسم کتاب استنباط می شود او این دو ترانه را به عنوان شروع و پایان مجموعه اشعار خود انتخاب کرده است. اهورا ایمان در گفتگو با سایت «موسیقی ما» به تشریح بخش های مختلف اولین کتاب اشعار خود پرداخت. همچنین در مورد سایر فعالیت های خود به عنوان خواننده و ترانه سرا در دنیای موسیقی نیز سخن گفت.
 
  • *ابتدا کمی در مورد کلیت این کتاب توضیح دهید.
سالها بود که برخی از اهالی ترانه از یک سو و دوستان ناشر از سوی دیگر اصرار داشتند که ترانه های خودم را منتشر کنم. وقتی که انتشارات «فصل پنجم» پا پیش گذاشت ، با توجه به اینکه سابقه خوبی در انتشار کتاب های شعر و ترانه داشتند من قبول کردم. این مجموعه شامل بیش از شصت ترانه است. از آنجا که یکی از اولین ترانه هایی که من کار کردم ترانه «دلم گرفت» با آهنگسازی استاد «بابک بیات» و صدای «حمید حامی» است به همین جهت این مجموعه از«دلم گرفت» شروع شده و به«سلام آخر» ختم می شود. از همین رو هم این گزیده «از دلم گرفت تا سلام آخر» نام گرفته است. ترانه هایی در این مجموعه قرار گرفته است که بین این دو ترانه واقع شده است. همه ترانه های این بازه زمانی را در کتاب قرار ندادم ولی احتمالا در سال 93 مجموعه دیگری را نیز منتشر می کنم که شامل سایر ترانه ها نیز باشد. در این کتاب شناسنامه کارها را عنوان کرده ام. تاریخ سرایش آنها ذکر شده است و حتی این نکته را عنوان کرده ام که در چه ساعتی از شب یا روز نوشته شده اند. اگر هم خاطره ای داشتم یا در زمان شکل گیری ترانه اتفاق خاصی رخ داده آن را ذکر کرده ام. مثل اینکه «سلام آخر» را به چه دلیل نوشتم یا اینکه ترانه «وفا» چگونه نوشته شد. کتاب فوق برآیندی از فعالیت های ترانه سرایی من از سال 79 تا 86 است. در تیراژ 1100 جلد و از هفته پایانی سال 92 روی پیشخوان کتاب فروشی های کشور قرار گرفته است.
 
  • *برای انتخاب اشعار این مجموعه چه ملاک هایی داشتید؟
اولین ملاک این بود که ترانه در بازه زمانی بین دو ترانۀ دلم گرفت تا سلام آخر سروده شده باشد. البته چند ترانه خارج از بازه زمانی مذکور نیز داریم که در مورد آنها استثناء قائل شده ام. مولفه دیگر برای من حال این ترانه ها بوده است. یعنی ترانه هایی باشند که با حال و هوای این دو ترانه بیشتر شنیده شده من همخوانی داشته باشند. به عنوان مثال ترانه هایی که شادانه تر بودند انتخاب نشدند.
 
  • *چرا دلم گرفت و سلام آخر را به عنوان مبدأ و مقصد ترانه ها انتخاب کردید؟ تعلق خاطر خاصی نسبت به آنها دارید؟
تعلق خاطر خاص هم هست اما دلایل دیگری نیز وجود دارد. اولین ترانه منتشرشده من روی سریال «خانه پدری» بود که «امید کرامتی»عزیز خوانندگی و آهنگسازی آن را بر عهده داشت. اما دلم گرفت به فاصله چند ماه پس از انتشار روی فیلم «سام و نرگس» مورد توجه قرار گرفت و آلبوم شد. به نوعی این ترانه نقطه آغاز فعالیت های حرفه ای من با استاد بابک بیات بود. من ترانه سلام آخر را برای یکی از عزیزانم نوشتم که او را از دست داده بودم. فکر می کنم آخرین اثری بود که با «احسان خواجه امیری» و «علیرضا کهن دیری» کار کردم. البته پس از آن هم احسان یک ترانه به اسم «شب سرمه» از من منتشر کرد ولی آن کار کامل نبود و «شب سرمه» هنوز بطور تمام و کمال منتشر نشده است.
 
  • *وضعیت چاپ و نشر بسیار بحرانی است و عملا بازده مالی چندانی هم در آن وجود ندارد. این ترانه ها را می توانستید در قالب یک کتاب صوتی منتشر کنید. به چه دلیل کتاب را انتخاب کردید؟
اینکه اوضاع نشر به دلیل قیمت کاغذ و سایر مسائل آشفته است را همه می دانیم و قبول داریم اما نمی شود که دست روی دست گذاشت. خصوصا با توجه به اینکه وزارت ارشاد و دولت جدید سعی دارند فضای مطلوب تری را برای هنرمندان ایجاد کنند. طبیعتا هنرمندان نیز احساس می کنند که وقتی قدمی از آن سو برداشته می شود ، باید قدمی بردارند. من خودم به شخصه احساس راحتی خیال بیشتری برای کار کردن دارم. برای من واقعا مهم نبود که کتاب دار باشم زیرا از ده سال قبل فرصت چاپ کتاب داشتم. دغدغه ثبت کتاب به نام خودم را ندارم ولی دغدغه ارتباط مستقیم با مخاطبانم را دارم. سال 93 سال آغاز فعالیت حرفه ای من به عنوان یک خنیاگر خواهد بود یعنی فعالیت در عرصه خوانندگی ، آهنگسازی و ترانه سرایی را به طور توامان خواهم داشت. شروع این فعالیت جدید هنری در زندگی من یک نقطه عطف است. قصد داشتم این نقطه عطف با ارائه یک بیلان کاری به مخاطبانم همراه باشد. اینکه بگویم طی بیش از 14 سال برای شما دلم گرفت ، «مرو ای دوست» ، «میم مثل مادر» ، «باور نکن تنهایی ات را» ، «تموم شد ترانه» و «سلام آخر» و... را نوشتم. برخی شاید فراموش کرده باشند که این ترانه ها را چه کسی نوشته است و بیشتر قصد یادآوری به اهالی فرهنگ را داشتم. زیرا عموم مردم نمی دانند که آثار صرفا متعلق به خواننده نیست و سراینده و مولف آنها شاعر و آهنگساز است. امیدوارم چند سال دیگر بتوانم ترانه هایی که خودم خوانده ام را منتشر کنم و به دست مخاطبانم برسانم.
 
  • *نام شما را در کدام یک از آلبوم های سال 93 خواهیم دید؟
چهار مجموعه صوتی با ترانه های من در نوبت انتشار قرار دارد. از زمان آغاز به کار مدیران جدید مرکز موسیقی و آقای دکتر«پیروز ارجمند» نگاه نسبت به موسیقی حرفه ای تر شده است. آقای ارجمند موزیسین هستند و سالها خودشان دغدغه تولید و تالیف و ارائه موسیقی داشته اند. با حضور ایشان شکر خدا کارهای راکد مانده من طی این سالها به مرحله انتشار رسیده اند. سه ترک با خوانندگی «حمید حامی» در راه دارم که هفت هشت سال پیش کار کردیم. آلبومی به نام «پاییزی» با خوانندگی «نامی محمدیان» و آهنگسازی «بامداد بیات» عزیز در راه دارم که شنیدنی است. آلبومی با خوانندگی «فرزاد دزدمه» و آهنگسازی «پدرام کشتکار» به نام «نت به نت» را در دست انتشار داریم. آلبوم «تا بی تو پژمردن» با صدای «امید حسنی» و موسیقی «مجید سراج» ، آلبومی به خوانندگی «علی امینیان» و چند مجموعه دیگر که حاصل همکاری من با جوانهای خوش صدا و خوش ذوق بوده است طی سال 93 به تدریج انشاالله منتشر خواهند شد.
 
  • *از فعالیت های خودتان در عرصه خوانندگی چه خبر؟
تقریبا نود درصد کار تولید موسیقی آلبوم خودم انجام شده است و وکال آن باقی مانده است. اگر در فصل بهار موفق به ضبط وکال ها بشوم احتمالا آلبوم را در فصل تابستان ارائه خواهم کرد. اما قبل از انتشار آلبوم حتما دو یا سه ترک دیگر را به صورت سینگل ارائه می کنم.
 
  • *و صحبت پایانی؟
در این مدتی که کمتر فعالیت داشتم ، دوست خوبم حمید حامی از من یاد کرد. در حمایت از من یادداشتی را نوشت و لازم می دانم از او قدردانی کنم. این مژده را به طرفداران حامی می دهم که سه کار خیلی ویژه با هم تولید کرده ایم که به امید حق منتشر خواهد شد. ضمنا بابت انتشار آلبوم جدیدش نیز به او تبریک می گویم.
منبع: 
اختصاصی موسیقی ما
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 فروردین 1393 - 10:18

برچسب ها:

دیدگاه‌ها

چهارشنبه 27 فروردین 1393 - 13:22

امیدوارم شاهده همکاری مجدد با خواجه امیری و همکاری با علی لهراسبی وسعید شهروز و خشایار اعتمادی باشیم

پنجشنبه 28 فروردین 1393 - 13:58

ببخشید تیراژ درسته موسیقی ما؟
1100 جلد؟؟؟؟؟
روی پیشخوان کتاب فروشی های کشور؟؟؟؟؟؟؟؟
عجیــــــــــــبه!

شنبه 30 فروردین 1393 - 14:03

برگرد دوباره پیشم

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.