تغییر مکانیسم انتخاب دبیر جشنواره موسیقی فجر
علی ترابی: اساسنامه جشنواره موسیقی فجر هفته آینده منتشر می‌شود
موسیقی ما - مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در حاشیه اجرای دوم ارکسترهای ایرانی در روسیه در شهر مسکو به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. 

به گزارش «موسیقی ما»، علی ترابی درباره تجربه اجرای ارکسترهای ایرانی در حاشیه جام جهانی روسیه در جمع خبرنگاران اعزامی به مسکو گفت: «انتخاب و تولید قطعات سرود رسمی تیم ملی و اجرای آن‌ها در حاشیه جام جهانی فوتبال، قطعاً پروژه سنگینی بود. من دورادور شاهد زحمات همکارانم در بنیاد رودکی بودم که تا چه میزان در پی برگزاری درست این ماجرا بودند و تلاش‌های شبانه‌روزی داشتند. با پیگیری و اراده‌ای که در بین مدیران بنیاد رودکی بود، خوشبختانه این موضوع به مرحله عملیاتی شدن انجامید و به نتیجه رسید و همه شاهد بازتاب‌‌های خوب این اتفاق بودیم.»

ترابی افزود: «بزرگی کار بر همگان به وضوح مشخص بود و در مورد کلیت این آثار و این کنسرت‌ها هم نظرات بر اساس سلایق افراد متفاوت است. ولی قطعاً از این تجربه می‌توان برای برنامه‌های بعدی استفاده کرد تا بتوانیم برای ارکسترها برنامه‌های بزرگتر و بهتر در نظر بگیریم.»

مدیر کل دفترموسیقی درباره آئین‌نامه جشنواره موسیقی فجر و مکانیسم انتخاب دبیر جشنواره امسال نیز توضیح داد: « یک انتظار و یک توقع عمومی در سطح جامعه موسیقی بوجود آمده است که چرا جشنواره موسیقی فجر پس از این همه دوره‌های متوالی هنوز یک آئین نامه مدون و درست ندارد. بر این مبنا قرار شد آئین نامه‌ای برای جشنواره موسیقی فجر نوشته شود و پیش نویس هایی نیز برای آن نگاشته شده بود. پس از اینکه من وارد دفتر موسیقی شدم، احساس کردم که این آئین نامه پیشنهادی آن چیزی نیست که بتواند پاسخگوی اهالی موسیقی و این صنف باشد. با چندین گروه کارشناسی جلسات مختلفی درباره تدوین این آدین نامه وقت و انرژی صرف شد و با اکیپ‌های متخصص در این حوزه سعی کردیم که شکل این آئین نامه به حرفه‌ای ترین متدهای استاندارد نزدیک‌تر شود.نسخه نهایی برای ثبت به دفتر معاونت هنری و دفتر وزیر ارسال شد و نقطه نظرات این مجموعه‌ها نیز در آئین نامه اتخاذ شد. حنی در مقطعی نیز آنرا روی سایت دفتر موسیقی منتشر کردیم تا افراد مختلف درباره آن اظهار نظر کنند و ایرادات کار کم و کمتر شود. همه این مراحل به  اتمام رسیده است و من فکر می‌کنم که این آئین نامه هفته آینده منتشر خواهد شد و بر مبنای این آئین نامه، دبیر جشنواره امسال انتخاب خواهد شد.»

ترابی درباره انتخاب دبیر جشنواره موسیقی فجر امسال نیز گفت: «در بخش انتخاب دبیر جشنواره چندین نفر از دبیران و کارشناسان دانشگاه‌های معتبر موسیقی و از اعالی موسیقی دعوت خواهد شد تا دور هم جمع شوند و طی جلساتی دو گزینه به معاونت هنری اعلام کنند و از بین این دو گزینه یک گزینه با انتخاب معاونت محترم هنری برای این سمت انتخاب خواهند شد. رویه انتخاب جشنواره قطعا امسال به شکل گذشته که معاونت هنری یا رئیس دفتر موسیقی به صورت واحد دبیر جشنواره موسیقی فجر را انتخاب کنند، نیست.»

ترابی همچنین درباره انتخاب‌های فوتبالی خود و علائق ‌اش به این رشته ورزشی نیز بیان کرد: «دوران نوجوانی خیلی فوتبال بازی می‌کردم. همه آنهایی که من را از نزدیک میشناسند، می‌دانند که من از بچگی استقلالی بوده و هستم.البته سالهای زیادی‌ست که دیگر مطلقا فوتبال نمی‌بینم و دو روز قبل که برای دیدن بازی با مراکش که به استادیوم رقتم، فضای غریبی برایم داشت چون قبلا خیلی زیاد به استادیوم می‌رفتم و در سالهای اخیر رویه ای متفاوت داشته ام و فقط اخبار فوتبال را دورادور پیگیر هستم. ولی در کل تیم ملی فوتبال آلمان را خیلی دوست دارم». 

وی همچنین درباره نتایج بازیهای بعدی تیم ملی ایران نیز معتفد است: «درباره پیش بینی دو بازی دیگر ایران در جام جهانی روسیه هم فقط در این حد می توانم بگویم که امیدوارم این خاطره خوب بازی با مراکش که همه مردم ایران را خوشحال کرد، خراب نشود و با یک نتیجه قابل قبول تیم ایران زمین مسابقه را ترک کند. روز قبل از بازی با مراکش من امیدوارم بودم که بازی مساوی شود و حتی تا دقیقه 89 هم به شدت آرزو میکردم این اتفاق بیفتد. ولی بعد از گل برتری ایران، فضا خیلیفرق کرد و خیلی این برد لذت بخش بود.»
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 خرداد 1397 - 12:47

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.