خواننده آلبوم «اولین نگاه» به «موسیقی ما» گفت
سعید علیپوریان: هنرمندان زیادی در این بازار در حال لِه شدن هستند
موسیقی ما - «سعید علیپوریان» یکی از خواننده‌های باسابقه موسیقی پاپ است که سال گذشته آلبوم «اولین نگاه» را منتشر کرد. او که بیش از بیست سال سابقه تدریس و ساخت ملودی و سرودن ترانه دارد پس از انتشار آلبوم خود در زمینه انتشار تک‌آهنگ‌هایش فعالیت جدی داشت. همزمان با انتشار موزیک‌ویدئوی «اولین نگاه» با صدا و ترانه و موسیقی سعید علیپوریان دقایقی را با او هم‌کلام شدیم. او که گلایه‌های جدی از شرایط بازار موسیقی داشت درباره فعالیت‌های این روزها و آینده خود هم در این گفتگو توضیحاتی را عنوان کرد.
 
  • *حدود یک سال قبل آلبوم «اولین نگاه» را منتشر کردید. از فعالیت‌های این روزهایتان و یک سال پس از آلبوم برای ما بگویید.
پس از انتشار آلبوم اولین نگاه و اتفاقاتی که برای خودم و آن مجموعه رخ داد، سعی کردم بیشتر به سمت تک‌آهنگ حرکت کنم. به دلیل اینکه آلبوم اصلاً به خواننده کمک نمی‌کند و فقط هزینه‌های زیاد است. من آن هزینه را متقبل شدم و کمی در مراحل پخش به مشکل خوردیم و تصمیم گرفتم به سراغ تک‌آهنگ حرکت کنم. خیلی از دوستان را می‌بینم که اصلاً نمی‌دانند من آلبوم منتشر کرده‌ام چون پخش آلبوم هم هزینه‌های زیادی را به من تحمیل کرد. برای اینکه بتوانم صدای خودم را بیشتر به گوش مخاطبان برسانم به سمت تک‌آهنگ حرکت کردم و پخش تک‌آهنگ هم معضلات زیادی دارد. مهمترین موضوع برای یک هنرمند خلق اثری در زمان است تا شنیده شود. اما متأسفانه من برای رساندن صدای تک‌آهنگ‌هایم با مشکلاتی مواجه شدم. اما در تلاش هستم که بتوانم بالاخره حداقل یک آهنگ را به گوش مخاطبان برسانم و برای این کار ویدئو هم تولید و منتشر کردم.
 
  • *اما ویدئوهایتان هم پخش گسترده‌ای نداشتند.
من دچار چندگانگی شده‌ام. شاید بالغ بر صد شعر نوشته‌ام و دست خودم و سایر دوستانم هست که همگی بدون یک کلمه ممیزی از ارشاد مجوز گرفته‌اند و آلبوم من هم بدون ممیزی مجوز انتشار گرفت. من خط قرمزها را به خوبی می‌شناسم و برای موزیک ویدئو هم این موازین را رعایت کردم و تلاش شد از اِلِمان‌هایی که جذابیت ایجاد می‌کند استفاده نکنیم. مجوزهای لازم برای پخش را اخذ کردیم و با دوستانی که کار پخش انجام می‌دهند صحبت‌هایی را انجام دادیم و با ارقام سرسام‌آور مواجه شدیم. من متأهل هستم و فرزند دارم و امرار معاش من از موسیقی است. یک معلم موسیقی هستم و هزینه‌های تولید کارها آنقدر زیاد است که نمی‌توانم چنین ارقامی را برای پخش هزینه کنم. یک گلایه هم از اسپانسرها دارم که نمی‌دانم کجا هستند و یک خط و نشانی از آنها پیدا نکردم تا همراه تولید آثارم باشند. به همین دلیل ویدئوهایم را صرفاً از «تماشاخانه» سایت «موسیقی ما» و سایر رسانه‌هایی که رایگان بودند منتشر کردیم.

 
  • *پس فکر می‌کنم این روزها مبحث تدریس برایتان جدی‌تر باشد. درست است؟
با توجه به شرایط کنونی در حال حاضر درآمد اصلی من از تدریس است. همه ما به نوعی تدریس را تجربه کرده‌ایم و همگی به نوعی معلم هستیم. دوستان خوبم نظیر آقایان کاوه یغمایی، بابک ریاحی‌پور یا بهنام شهرکی هم همیشه تدریس را انجام می‌دهند و هیچ وقت این موضوع را نمی‌توانیم کنار بگذاریم. ساز تخصصی من سنتور و گیتار و پیانو است و هنوز هم هنرجوی خصوصی دارم. با تمام ماجراهایی که روایت کردم و اتفاقاتی که برایم رخ نداده است هنوز هم تدریس را پیگیری می‌کنم. به گفته دوستان معلم بدی هم نیستم ولی دنیای من در موسیقی هیچ وقت به تدریس خلاصه نمی‌شود. تا سن 35 سالگی از شرایط یکنواختی که داشتم رنج می‌بردم و به سمت خلق موسیقی و ترانه حرکت کردم. از اینکه در زمینه تولید و انتشار آثار موسیقی فعالیت دارم راضی هستم ولی دوست دارم کارم را به گوش طیف گسترده‌تری از مخاطبان برسانم.
 
  • *در همین بخش تولید آثار هم اغلب کارها را خودتان انجام می‌دهید. درست است؟
بیشترین همکاری من با آقای بهنام شهرکی بوده و هنوز هم در حال کار هستیم. با محسن کریمی هم مشغول همکاری هستم که در زمینه موسیقی الکترونیک بسیار خوش سلیقه است با اینکه هنوز مشهور نشده‌اند.
 
  • *تا به حال ترانه یا ملودی های خودتان را در اختیار هنرمندی برای انتشار قرار نداده‌اید؟
با دوستانی نظیر افشین تیموری و بابک قدمایی در این زمینه همکاری کردم که از خواننده‌های نسل اول موسیقی پاپ بودند. چند کار هم در اختیار آقای نیما کامکار قرار دادم و با چند هنرمند دیگر هم همکاری کردم که هنوز هم منتشر نشده است. این اواخر اتفاقات بهتری در حال رخ دادن است و اشعار من مورد توجه چند خواننده درجه یک و مطرح قرار گرفته و صحبت‌هایی انجام داده‌ایم اما به دلیل اینکه هنوز کارها به قطعیت نرسیده نمی‌خواهم از اسامی آنها سوءاستفاده کنم.
 
  • *قصد دارید تمام تمرکزتان روی تولید شعر و ملودی باشد؟
نه. اما هدف من این است که حداقل یک آهنگم شنیده شود. آن پشتوانه‌ای که برخی دوستان دارند هنوز برای من شکل نگرفته است. می‌خواهم به هر ترتیب این کار را انجام دهم و در این مسیر با انگیزه قدم بر‌می‌دارم. در زمینه ارائه شعر و ملودی به سایر دوستان هم فعال خواهم بود و شاید از این طریق بتوانم اسم خودم را بیشتر مطرح کنم.
 
  • *و کلام آخر؟
می‌خواهم درباره موضوعی صحبت کنم که صرفاً مربوط به من نیست و شامل حال خواننده‌های زیادی ‌می‌شود. هنرمندان زیادی در این بازار تجاری شده موسیقی در حال لِه شدن هستند و مجبور به سکوت می‌شوند. گلایه من این است که استعداد و علاقه‌ای دارم و از رقابت نمی‌ترسم اما رقابت باید متوازن و سالم باشد. من سعید علیپوریان وقتی می‌خواهم با عدد کمی کار پخش کنم و در نقطه مقابل شخصی باشد که با چندین میلیون تمامی امکانات تبلیغاتی را اشغال کند، در یک رقابت نابرابر قرار می‌گیریم. در حالی که به لحاظ کیفیت و محتوا هیچ برتری در کار ایشان وجود ندارد. متأسفانه من دسترسی به یک تریبون کوچک هم ندارم. پس از پیگیری‌های متعدد بالاخره توانستم با شما گفتگویی داشته باشم تا بتوانم صدای خودم را به گوش مخاطبان برسانم. در جامعه ما موسیقی تشویق نمی‌شود و چنین شرایط نابرابری که برای افراد و خواننده‌ها پیش می‌آید هم مزید بر علت می‌شود تا امثال بنده و هنرمندان دیگر نادیده گرفته شوند. من و امثال من بالاخره از 100 پله موفق به حرکت در 10 پله شده‌ایم و باید بتوانیم مجال مناسبی برای عرضه کارهایمان داشته باشیم چون به هرحال عضوی از جامعه موسیقی هستیم. امیدوارم حداقل در آینده شرایط رسانه‌ها و بازار موسیقی و بازار پخش و تبلیغات آثار، عادلانه‌تر شود.

موزیک ویدئوی اولین نگاه با صدای سعید علیپوریان را از اینجا بشنوید و دانلود کنید.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : سه شنبه 21 شهریور 1396 - 19:35

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.