آموزش پیشرفته میکس و مسترینگ
با اجرای آثاری از مانی جعفرزاده، مهدی رضانیا و جیسون دوئل
كوارتت زهى «ويندرمر» آثاری از دو آهنگساز ایرانی را در تورنتو نواخت
موسیقی ما - يكشنبه گذشته شهر تورنتوى كانادا شاهد رويدادى فرهنگى، موسيقايى بود كه با استقبال خوب اهالى فرهنگ و هنر و استادان موسيقى دانشگاه «يورك» روبرو شد.
 
به گزارش «موسیقی ما» در این برنامه، سه آهنگساز از يك نسل و با سه نگاه موسيقايى متفاوت، داستان سفرى از تهران تا تورنتو را روايت كردند. «مانى جعفرزاده» آهنگساز صاحب‌سبك معاصر ايرانى، «جيسون دوئل» آهنگساز معتبر كانادايى و برنده چندين جايزه جهانى آهنگسازى و «مهدى رضانيا» آهنگساز ايرانى-كانادايى فارغ‌التحصيل دانشگاه يورك (كه خود بانى و ايده‌پرداز اين برنامه بود)، آثار خود را در اين برنامه ارائه كردند كه توسط كوارتت زهى «ويندرمر» اجرا شد.
 
كوارتت ويندرمر در اين برنامه «آوازهاى توى سياهى» اثر مانى جعفرزاده را در حالى اجرا كرد كه اين ساخته آهنگساز ايرانى همچون ديگر آثار او تركيبى خاص از مفاهيم، كلمات و موسيقى بود. جعفرزاده اين اثر را با الهام از بندهاى سيزده و پانزده اعلاميه جهانى حقوق بشر نوشته كه در اين برنامه براى نخستين بار اجرا شد. تركيب ويژه آثار جعفرزاده از او هنرمندى مفهومى ساخته كه با متريال موسيقى كار مى‌كند اما حاصل اثرش لزوماً موسيقايى نيست.
 
اثر جيسون دوئل اثرى كاملاً موسيقايى بود كه در آن تمام قطعه به شكل پيتزيكاتو و بدون وجود هيچ رنگى از موسيقى مُدال پيش مى‌رفت. اين اثر «Draftee» نام داشت. دوئل، آهنگسازى با طعم و رنگ موسيقى مدرن است كه در اين اثر هم ويژگى‌هاى موسيقى خود را به نمايش گذاشته بود.
 
اثر مهدى رضانيا هم برگرفته از چند قطعه زنده‌ياد فرامرز پايور بود. رضانيا در اين قطعه كه «باغ و پرندگان به تو گوش مى‌دهند» نام داشت، كوشيده بود موسيقى مُدال ايرانى را به زبانى معاصر نزديك كند. اجراى هريك از بخش‌هاى اين برنامه همراه با توضيحات پژوهشى و آموزشى درباره هر يك از آثار بود.
 
اين برنامه به همت كانون هنرى «صبا» در شهر تورنتو برگزار شد كه پيش از اين نيز فعاليت‌هاى گسترده فرهنگى را در آمريكاى شمالى انجام داده است. بنا بر نظر مدير اين مؤسسه، با آنکه تعداد برنامه‌های مردم‌پسند (کمدی، تئاتر و موسیقی پاپ) در ده سال گذشته در شهر تورنتو رو به افزایش گذاشته، امّا استقبال مردم و به‌ویژه هنرمندان شهر و استادان دانشگاه از کنسرت‌هايى از اين دست، بسیار خوب بوده است.
 
کوارتت بسيار معتبر «ویندرمر» نخستین بار بود که آثاری از آهنگسازان غیرکانادایی اجرا می‌کرد.
منبع: 
اختصاصي سایت موسيقي ما
تاریخ انتشار : جمعه 13 آذر 1394 - 15:35

دیدگاه‌ها

وحید سرشار
76.164.202.76
شنبه 14 آذر 1394 - 01:07

اما حاصل اثرش لزوماً موسيقايى نيست؟؟!! واقعن معنی جمله را نمی فهمم، نویسنده باید برای روشن شدن اهالی موسیقی از واژگان خود ساخته یک مستر کلاس بگذارد !!!
دوست عزیز آهنگساز موسیقی، موسیقی ست. چه در رسای بند فلان و فلان حقوق بشر تصنیف شده باشد چه بر اساس ابیاتی از شاملو چه حتی از بنده حقیر.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.