برنامه یاد بعضی نفرات
 
پس از مدت‌ها گمانه‌زنی و در برنامه‌ای به رهبری «علی‌اکبر قربانی»
قرعه کنسرت‌های خیابانی به نام «محمد معتمدی» و ارکستر سازهای ملی زده شد
موسیقی ما - چندی پیش، پیشنهاد برگزاری کنسرت خیابانی از سوی «همایون شجریان» مطرح شد. این اتفاق با واکنش‌های بسیاری از سوی مسئولان و هنرمندان همراه بود. بسیاری آن را امری بعید تلقی می‌کردند و برخی دیگر، رویدادی متعارف که در تمام دنیا در حال وقوع است و در ایران نیز می‌تواند رخ دهد؛ به این ترتیب آمادگی خویش را برای پیوستن به آن اعلام کردند. در ادامه هم بحث برگزاری کنسرت‌های خیابانی طی ماه‌های اخیر به یکی از پرچالش‌ترین بحث‌های هنری بدل شد. حتی بسیاری اظهار نظر «الهام فخار‌ی»، عضو شورای شهر تهران، در بیان این نکته که مجوز کنسرت خیابانی توسط وزارت ارشاد و با همراهی شورای شهر صادر شده با دیده تردید نگریستند. با تمام این اوصاف،‌ همین پنج‌شنبه و جمعه که بیاید قرار است ارکستر سازهای ملی ایران، به خوانندگی «محمد معتمدی» و رهبری «علی‌اکبر قربانی»‌، در بوستان آب و آتش به اجرای برنامه بپردازند. به این ترتیب پس از هفته‌ها گمانه‌زنی و صحبت‌های گوناگون بالاخره کنسرت خیابانی برگزار خواهد شد و می‌تواند سرآغاز اتفاقاتی خوش در برگزاری کنسرت‌های خیابانی و به تبع آن آشتی بیشتر مردم با موسیقی شود.
 
محمد معتمدی خواننده پرآوازه موسیقی ایران درباره این رویداد به سایت «موسیقی ما» می‌گوید:‌ «این ایده از مدت‌ها پیش و حتی قبل از اعلام آمادگی دیگر دوستان عزیز در ذهن ما وجود داشت؛ اما امکان تحقق آن نبود تا اینکه هم‌اکنون با مساعدت‌های انجام شده قرار است در مکانی مناسب برگزار شود. البته من خودم هنوز در صفحاتم در فضای مجازی در این خصوص اطلاع‌رسانی نکرده‌ام تا خدای نکرده ازدحام زیادی شکل نگیرد. ما تاکنون همه چیز را بر اساس خوش‌بینی بنا نهاده‌ایم و امیدواریم شاهد اتفاقی خوش در این زمینه باشیم و مردم بتوانند از اجرای موسیقی در فضای باز و بی‌آنکه هزینه‌ای پرداخت کنند لذت ببرند.»

خواننده قطعه «کویر» اظهار امیدواری می‌کند که «این اقدام از طرف نهادهای فرهنگی و اماکن مورد حمایت قرار گیرد و فتح بابی برای برگزاری رویدادهای مشابه شود.» او البته تأکید دارد: «در این مدت، من شاهد آن بودم که مسئولان فرهنگی و انتظامی به‌طور جدی پیگیر برگزاری این رخداد بوده‌اند و دلشان می‌خواست تا این اتفاق رخ دهد؛ اما فراهم‌آوردن مقتضیات امنیت مخاطبان پروسه‌ای است که باید به آن توجه زیادی شود و تمام جوانب امر سنجیده شود. به هر حال، ‌امیدوارم که ما همچنان روی‌دادن این اتفاق توسط دیگر دوستان باشیم.»
 
در همین خصوص،‌ علی‌اکبر قربانی،‌ رهبر این ارکستر،‌ در پاسخ به این پرسش که این رویداد چگونه به وقوع پیوست به «موسیقی ما» می‌گوید: «از آنجا که ما از مدت‌ها قبل این ایده را مطرح کرده بودیم، بعد از پیشنهاد موسسه فرهنگی گردشگری عباس آباد به موسسه توسعه هنرهای معاصر با ما تماس گرفته شد و ما مشتاقانه از آن استقبال کردیم.»
 
او همچنین درباره اینکه، با وجود بحث‌های متفاوت در این خصوص،‌ این اتفاق توسط شما و آقای معتمدی بدون هیچ بازتاب خبری انجام شد می‌گوید: «من بر این باورم که گاهی سروصدا کردن در باره یک رخداد نه تنها دردی از آن دوا نمی‌کند،‌ بلکه برایش ممانعت ایجاد می‌کند. به همین خاطر، ما ترجیح دادیم تا بدون هیچ‌گونه هیاهویی آن را رقم زنیم. البته ما در این مدت رویدادهای زیادی را بدون هیچ‌گونه حاشیه‌ای به ثمر نشانده‌ایم،‌ که از آنجا که بسیاری از آن‌ها موردتوجه کافی قرار نگرفت، به این فکر می‌کنم که حاشیه‌سازی همیشه هم بد نیست. به هر روی،‌ اگرچه تلاش‌های دیگر هنرمندان برای تحقق این ایده را قابل احترام می‌دانم وقتی این پیشنهاد به ما شد مشتاقانه وارد عمل شدیم و رپرتواری را آماده و تلاش کردیم تا طی تمریناتی فشرده در این مدتِ کم بتوانیم کار را به‌ثمر برسانیم.»

به گفته او، قرار است تا در این کنسرت قطعاتی چون «شکایت دل» و «دگر چه خواهی» با تنظیم شهرام ‌توکلی، «بهار دلکش»، «خوش آمدی »و «رقص شرقی» با تنظیم خودش، «شورآفرین» ساخته و تنظیم او و، «کویر» ساخته «محمد معتمدی» اجرا شود، همچنین، به‌مناسبت همزمانی با عید غدیر خم، قطعه«کلُ صبحٍ» از ساخته‌های استاد فرهاد فخرالدینی -تیتراژ پایانی سریال امام علی- نیز توسط ارکستر نواخته خواهد شد.
 
قربانی درباره واکنش مردم نسبت برگزاری چنین رخدادی در ژانر موسیقی اصیل ایرانی پاسخ داد که : «ما تلاش کرده‌ایم تا قطعاتی ریتمیک را اجرا کنیم. ضمن اینکه فکر می‌کنم درست است این روزها موسیقی پاپ طرفداران زیادی دارد، اما این جنس موسیقی نیز ارتباطش را با مردم حفظ کرده است؛ به خصوص اینکه آقای محمد معتمدی محبوبیت خاصی میان مردم دارند و مخاطبان صدایش را بسیار دوست دارند. ما هم مشتاقیم تا مردم این موسیقی را بشنوند و در شرایط کنونی جامعه حس خوبی در آنها ایجاد شود؛ ضمن آنکه چنین ااتفاقاتی در دنیا امری معمول است و ، در همه کشورهای پیشرفته،  ارکسترهای بزرگ با نوازندگانی شاخص به اجرای موسیقی کلاسیک در فضای باز می‌پردازند و ‌در حالی که مردم روی زمین نشسته و قهوه‌شان را می‌خورند از موسیقی آن‌ها نیز بهره می‌برند. برای ما اینکه مردم در حال و هوای آزادتری نسبت به سالن‌های کنسرت به موسیقی گوش سپارند امری خوشایند است و مهمتر از آن تصور می‌کنیم که برگزاری این رخدادها می‌تواند به عاملی برای آشتی مردم با این جنس از موسیقی بدل شود.»
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 00:35

دیدگاه‌ها

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 11:15

اگر منظور آقای معتمدی آقای شجریان هست، که من باید عرض کنم که آقای شجریان از چندین سال پیش در ذهن خودشون این رو داشتن و حتی در گذشته برای برگزاری کنسرت خیابانی در جنوب شهر تهران حتی برنامه ریزی هم کرده بودند که متاسفانه به دلایلی کنسل شد.

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

چقدر عالی

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

کجای آب و آتش؟

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

گویا ذهن ها همه درگیر این موضوع بوده سالها.چه خوب شد یکی به زبون آورد و اعلام آمادگی کرد.ذهن یه سری ها هم اجرای زنده کنسرت تو تلویزیون.خدا کنه یکی به زبون بیاد و اعلام آمادگی کنه ،ذهن ها درگیرند .

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

زنده باشید دمتون گرم

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

بسیار عااااااااااالی... ? اتفاق خیلی خوبیه?? از آقای معتمدی بسیار سپاسگزاریم ??

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

تو عکس دسته جمعی گروه خواننده وحید تاج زده

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

روز و ساعتش رو شما اعلام میکنید؟

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

چقدر جالب!!!! یعنی اگر همایون شجریان این ایده رو نمی‌داد بقیه می‌خواستن چیکار کنن؟؟!!! خوب شد همایون اعلام کرد که این قصد و داره تا بقیه بدو برن این ایده رو تقلید کنن.

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

خدارو شکر همایون جان شجریان اعلام کرد و دیگر هنرمندان همه این ایده رو داشتند ولی بیان نمیکردند. گرچه همایون شجریان سیاوش در اتش هست سال قبل با سی شب کنسرت ک رکورد کنسرت و جمعیت رو در ایران جابجا کرد ثابت شده است به هنر دوستان و میشد حدس زد ک اگر اجرایی بخواد برگذار کنه از کنترل خارج میشه. همینطوره ک تنها برای رونمایی از البوم ایران من با محدود بودن صندلی های تالار وحدت سیل جمعیت حاضر بودن تو سالن باشن و ایستاده تماشا کردن.

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 13:03

کاش توی مناطقِ پایین شهر اجرا می‌کردید، واسه کسایی که پول رفتن به کنسرت ندارن ❤? شاید خیلی ها تا همون چهارراه جهان کودک هم نتونن بیان

جمعه 9 شهریور 1397 - 15:47

جناب معتمدی تو راست می گی.این ایده از طفولیت در ذهن شما بوده.آره تو خوبی و اصلا هیچ وقت به خانواده شجریان حسادت نداشتی و نداری.من که می دونم.تو خوبی.این رو بدون با این عقده ها در موسیقی سنتی هیچگاه چیزی نمی شی.موسیقی سنتی صفای دل می خواهد که تو نداری.خدا رحمت کنه استاد لطفی رو که تو رو دستت گرفت.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود قرعه کنسرت‌های خیابانی به نام «محمد معتمدی» و ارکستر سازهای ملی زده شد | موسیقی ما