برنامه یاد بعضی نفرات
 
برنده تندیس طلایی بهترین آهنگسازی پاپ از چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» برای اولین‌بار گفت
علیرضا افکاری: تندیس طلایی «موسیقی ما» روحیه‌بخش است و انگیزه‌ها را بالا می‌برد
موسیقی ما - «علیرضا افکاری» با کسب سومین تندیس طلایی خود از چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» در بخش آهنگسازی پاپ، رکورد خود را دست نیافتنی‌تر کرد. این آهنگساز سرشناس طی چهار سال اخیر، سه مرتبه از دیدگاه کارشناسان برگزیده شده و به گفته خودش قصد دارد برای سال آینده هم تلاش کند تا دوباره در جمع برگزیدگان باشد. علیرضا افکاری در سال گذشته قطعات متعددی را تولید کرد اما در بین همکاری‌های او با «احسان خواجه‌امیری» و «علی زندوکیلی» بیشتر مورد توجه قرار گرفت. از جمله قطعه «لالایی» که در چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» تندیس طلایی بهترین قطعه موسیقی تلفیقی را کسب کرد. یک هفته پس از این جشن به سراغ علیرضا افکاری رفتیم و دقایقی را با او درباره سومین تندیسش و آینده گپ زدیم که در ادامه می‌خوانید:
 
علیرضا افکاری ابتدا درباره کسب سومین تندیس طلایی از ادوار جشن سالانه «موسیقی ما» وانتخاب قطعه «لالایی» به عنوان قطعه برگزیده با صدای «علی زندوکیلی» در این جشن  گفت: «مسلماً از اینکه برای سومین‌بار به این موفقیت دست پیدا کرده‌ام خوشحال هستم و انتخاب مجدد در چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» کار من را سخت می‌کند. چون بار مسئولیتم را سنگین‌تر می‌کند. نکته مهم دیگر این است که چون حمایت بزرگی از جشن «موسیقی ما» نمی‌شود  تک تک ما وظیفه داریم که از این حرکت حمایت کنیم. اما حس می‌کنم یکی از دلایل این انتخاب در چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» قطعاتی بود که هرکدام به اندازه یک آلبوم تاثیرگذاربودند. از جمله «لالایی» که بازتاب‌های بسیار زیادی داشت و حتی در روستاهای دورافتاده هم من آن را ‌شنیدم. نوع شنیده شدن این اثر و ورودش به خاطرات مردم جای خوشحالی داشت. لالایی یک اتفاق به اندازه یک آلبوم بود چون هیچ هیجانی از نوع مرسوم در تبلیغاتش نداشته است. به نظرم تغییراتی که طی یکی دو سال اخیر در مدل آهنگسازی‌ها و ادبیات کارهایم داشتم با بازخورد خوبی مواجه شده و خوشحالم که برای سومین بار تندیس بهترین آهنگساز را از کارشناسان دریافت می‌کنم.»
 
او در ادامه اشاره‌ای هم به فعالیت‌هایش در زمینه آثار تلفیقی داشت و اعلام کرد: «فعالیت‌هایی که در زمینه کارهای تلفیقی با خوانندگانی نظیر «علی زندوکیلی» داشتم در این اتفاق موثر بود و قصد دارم باز هم کارهایی بسازم که در کلام و آهنگسازی آنها تلفیق با سایر سبک‌ها وجود داشته باشد. البته همکاری‌های متفاوتی با محمد اصفهانی و روزبه بمانی داشته‌ام که به زودی در قالب آلبوم‌های آنها منتشر می‌شود. در سال 96 از لحاظ عیار، قدم‌های بزرگتری در زمینه آهنگسازی برداشته‌ام که هنوز بسیاری از آنها منتشر نشده است.»
 
علیرضا افکاری سوال بعدی ما مبنی بر اینکه غیر از خودش کدام نامزدهای این بخش شایسته انتخاب بودند را اینطور پاسخ داد: «همه نامزدهای بخش آهنگسازی خوب بودند. اگر بخش ساخت ملودی را در نظر بگیریم «بابک زرین» سال گذشته در زمینه ساخت ملودی همکاری‌های خوبی با مرحوم افشین یداللهی داشت. «بهروز صفاریان» هم کارهای بزرگی کرده و اتفاقات خوب زیادی داشته است. به نظر من همه نامزدهای بخش آهنگسازی پاپ چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» اتفاقات خوبی در سال 95 داشتند.
 
او همچنین درباره موفقیت خودش در سال آینده هم این پیش‌بینی را مطرح کرد: «تلاش می‌کنم اما امیدوارم انتخاب من در جشن سالانه «موسیقی ما» به یک اتفاق تکراری و خسته‌کننده تبدیل نشود!»
 
این آهنگساز سرشناس در زمینه برگزیدگان سایر بخش‌ها هم این دیدگاه را داشت: «من در خیلی از بخش‌ها تخصص شنیداری نداشتم و نتوانستم آثار آن بخش‌ها را رصد کنم اما در مجموع به نظرم انتخاب شدن با پشت کار عوامل حاصل می‌شود. یعنی اگر هنرمندان توانسته باشند اتفاقات خوبی را رقم بزنند قطعاً به چشم کارشناسان و مردم آمده‌اند و موفق به کسب جایزه شده‌اند. در کل به نظرم همه انتخاب‌های چهارمین جشن سالانه «موسیقی ما» سر جای خودش بود.»
 
او در ادامه گفت: «به نظر من قدم‌هایی مثل جشن سالانه «موسیقی ما» بزرگ است. اگر حمایت‌هایی به اندازه سینما از موسیقی و این جشن صورت می‌گرفت الان می‌توانستیم به نقد ورود کنیم ولی می‌دانم که عملاً هیچ حمایتی از این برنامه وجود نداشته است. اما با این وجود اتفاقات شروع جشن، ضعف محسوب می‌شد. خصوصاً در بخش صدا هم از اهالی موسیقی انتظار می‌رود که دقت بیشتری داشته باشند و مشکلات صدا در ابتدا و بخش‌های دیگری از برنامه شایسته موسیقی نبود. باز هم می‌گویم که چون حمایت‌های بزرگی از جشن «موسیقی ما» نمی‌شود پس بهتر است بیشتر خوبی‌هایش را یاد کنیم.»
 
این موزیسین پیشنهاداتی هم برای دوره آینده این جشن داشت و گفت: «درباره نظرسنجی باید بگویم که به نظرم تغییر عمده‌ای در بخش نظرسنجی کارشناسی این جشن نمی‌توان داد و به نظرم با توجه به محدودیت‌ها از این بهتر اتفاق نمی‌افتد. راهکار عجیبی هم نمی‌توانم پیشنهاد کنم. اما یک پیشنهاد دارم که فکر می‌کنم بخشی از هزینه‌های مادی و معنوی جشن سالانه «موسیقی ما» را کاهش می‌دهد. آن هم این است که بخش کارشناسی هم به صورت اینترنتی انجام شود. یعنی هر کارشناس یک پروفایل داشته باشد و اطلاعات به شکل مجازی به دست او برسد و در هنگام ثبت و ارسال عوامل دیگری وجود نداشته باشند که بتوانند نظرات را بخوانند. مثلاً یک پیک موتوری ممکن است امین شما و من باشد اما ساختار آن بدون انسجام است. منتهی شاید بحث احترام برای بزرگان باعث شده باشد تا از طریق سیستم دفترچه و کاغذ اقدام کنید ولی به نظرم بردن این بخش نظرسنجی به سمت آنلاین می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد. درباره مراسم جشن سالانه «موسیقی ما» هم به این نکته می‌خواهم اشاره کنم که ما باید کاری کنیم تا دوستانی که قصد صحبت دارند از ماهیت اثر خود بگویند و دفاع کنند. این دست برگزارکنندگان نیست ولی می‌توان پیشنهاد داد که مجری از برنده چند سوال بپرسد تا به آن شخص تمرکز بدهد و زمان هم مدیریت شود. حضور مجری در مراسمی مثل جشن سالانه «موسیقی ما» فراتر از اعلام یک وله و بخش‌ها و دعوت از مهمانان است. خصوصاً مدیریت حضور مهمانان روی صحنه بسیار مهم است و مجری باید در زمینه حضور و چیدمان و صحبت‌های آنها مدیریت کند. همه ما اهالی موسیقی می‌توانیم برای سال بعد دست به دست هم دهیم و برنامه پربارتری داشته باشیم. ضمن اینکه عوامل سایت شما هم باید ضمن در نظر گرفتن شرایط خودشان با افرادی که ایده دارند جلسه بگذارند و از نظرات سایرین استفاده کنند.»
 
علیرضا افکاری نهایتاً اعلام کرد: «اتفاق جشن «موسیقی ما» درست است و جای صحبت ندارد. باید از این حرکت در هر حالت حمایت کرد. من اصولاً به دلیل شرایط خاصی که دارم همیشه مردد هستم که نکند حضورم به این جشن ضربه بزند یا افراد را به زحمت بیندازد. ما تندیس‌های واقعی را از مخاطبان می‌گیریم و تندیس طلایی «موسیقی ما» روحیه بخش است و انگیزه‌ها را بالا می‌برد. همانطور که طی این چند سال باعث شده تا خیلی‌ها که کم کار یا گوشه‌گیر شده بودند دوباره فعالیت کنند. من از اینکه دردسر خیلی از دوستانم طی سال‌های اخیر شده‌ام ناراحت هستم و هرسال با این تردید به جشن «موسیقی ما» می‌آیم که نکند خودم یا صحبت‌هایم باعث زحمت دست‌اندرکاران شود. خوشحال هستم که تنها تریبون رسمی من برای حرف زدن طی سال‌های اخیر، تریبون جشن «موسیقی ما» بوده اما دوست ندارم باعث زحمت این برنامه باشم. یازده سال است که با این شرایط و برخورد دوگانه مواجه هستم و امیدوارم به زودی مسائل حل شود.»
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : جمعه 8 دی 1396 - 11:51

دیدگاه‌ها

جمعه 8 دی 1396 - 16:49

درود بر علیرضا افکاری عزیز که وجودش واسه موسیقی ما یه نعمته و امیدوارم که باز شاهد آثار ماندگار دیگه ای از ایشون باشیم.

شنبه 9 دی 1396 - 02:16

عزیزان موسیقی ما کارهاتون با هم در تناقضه
میاید با برگزیده مصاحبه می کنید ولی در طول سال در آثارش هیچ اسمی از ایشون نمی برید... روزبه بمانی،حجت اشرف زاده،سینا سرلک،علیرضا عصار،مسعود صابری،احسان خواجه امیری،مهدی یراحی و ... و ... انگار نه انگار که کارها آهنگساز و بعضا تنظیم کننده ای هم به اسم علیرضا افکاری داره و صاحب اصلی آهنگ آهنگساز کاره نه خواننده و عوامل دیگه کار
جالب تر از کار شما کار صدا و سیماست که چند شب پیش آهنگ برف حجت اشرف زاده رو پخش کرد و نوشته بود آهنگساز: سعید زمانی.البته خوش بین باشیم، شایدم هنوز فرق آهنگساز و تنظیم کننده رو نمی دونند!!!

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

علاقه مندان به موسیقی و استاد فرهنگ شریف ما را دنبال کنند

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

عالی۰

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

بهترین ایران

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

بی رقیب و بینظیر

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

عالی

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

درود بر امپراطور نت ها

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

امپراطور

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

زنده باد

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

استاد افکاری

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

Alireza jan❤❤❤

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

تبریک

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

جانم استاد افکاری و روزبه

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

سایت محترم موسیقی ما، خیلی واضح و روشن هست حمایتهای جانب دارانه ی شما از افراد خاص....،این باعث دلزدگی جامعه ی موسیقی میشه،شما یه سایت هنری هستین باید حق و انصاف رعایت کنید، نه افرادی که حمایتتون میکنن تا حمایتشان کنین، با این لابی هایی که به راه انداختن...

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

به به

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

Ostad bozorg

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

لایقشه❤

شنبه 9 دی 1396 - 09:01

بهترينن عليرضا افكاري و روزبه بماني

شنبه 9 دی 1396 - 14:46

اسمش رو چرا تو آلبوم نميزنن؟

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود علیرضا افکاری: تندیس طلایی «موسیقی ما» روحیه‌بخش است و انگیزه‌ها را بالا می‌برد | موسیقی ما