در نشست خبری جشنواره نماهنگ فجر مطرح شد
افتتاح سامانه نواز / رئیس دفتر موسیقی صدا و سیما ادعای رعایت نکردن حق مولفان را رد کرد
بزرگترین مرجع آرشیو و آموزش موسیقی کشور در نخستین نشست خبری جشنواره ملی و بین‌المللی نماهنگ افتتاح شد.

نخستین نشست خبری جشنواره ملی و بین‌المللی نماهنگ، دوشنبه ۹ مهرماه در ساختمان اداری سازمان صدا و سیما برگزار و بزرگترین مرجع آرشیو و آموزش موسیقی کشور افتتاح شد.

«محمدباقر معلم» رئیس بخش موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما در ابتدای نشست گفت: «دستیابی به فعالیت‌های اجرایی در حوزه هنر و برگزاری جشنواره‌ها بدون رسانه میسر نیست. به همین دلیل از رسانه‌ها برای پوشش جشنواره نماهنگ دعوت کردیم. دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما پیش از این هم کارهایی را انجام می‌داد. از این رو امسال در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی جشنواره نماهنگ را تشکیل دادیم.»

رئیس بخش موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما با بیان اینکه موسیقی یکی از تاثیرگذارترین قالب‌ها است، گفت: «موسیقی وقتی با تصویر هماهنگ می‌شود، یکی از تاثیرگذارترین قالب‌های هنری می‌شود؛ چرا که نماهنگ می‌تواند مکرر پخش شود و هیچ قالبی مانند موسیقی و نماهنگ نمی‌تواند این تعداد تکرر در پخش داشته باشد‌.»

معلم ادامه داد: «امروز، عصر سرعت و عصر فضای مجازی است و نماهنگ به دلیل آنکه ریتم زندگی است، بسیاری از انسان‌ها موسیقی را دنبال می‌کنند. پخش موسیقی و نماهنگ از رسانه‌های مختلف نشان از اهمیت این قالب می‌دهد و از آن بهره‌برداری می‌کند.»

وی بیان کرد: «امسال که سال پختگی انقلاب است، این طرح عرضه شد و به کمک آقای دارایی که رئیس شورای سیاستگذاری این جشنواره هستند، به مرحله اجرا رسید و بنا شد که در قالبی متفاوت برگزار شود و در بخش فضای مجازی شرکت صوتی تصویری سروش متولی کار هستند.»

معلم در ادامه در خصوص پخش نماهنگ‌ها اظهار کرد: «ما برای پخش روی شبکه مجازی حساب باز کردیم. از طرفی سروش هم برای پخش خود فضایی را آماده کرده که پیش از اختتامیه دو روز به پخش اختصاص داده می‌شود. یکی از دستاوردهای این جشنواره کشف استعدادها است. البته از آثار قدیمی هم در تولید نماهنگ استفاده می‌شود.»

حسینی رئیس شرکت صوتی تصویری سروش در ادامه به عنوان متولی پخش جشنواره معرفی شد که معلم گفت: «از شرکت سروش  برای پخش بهینه کمک گرفتیم چرا که سروش کمک حال شبکه اینترنتی است.»

وی ادامه داد: «ما در نظر داریم که در بهمن ماه اختتامیه جشنواره را برگزار کنیم و از آبان کمیته پژوهش تشکیل جلسه می‌دهد.»

معلم در خصوص تمایلات موسیقیایی مردم و همکاری نکردن میان وزارت ارشاد و صدا و سیما بیان کرد: وقتی اثری ساخته می شود، مردم دنبال خط کشی ها نیستند چرا که خط کشی ها برای رسانه ها است و جراید دنبال این اختلاف ها هستند. ما یک سال و خورده ای کار کردیم و با افرادی در وزارت ارشاد جلسه گذاشتیم تا همکاری های لازم را داشته باشیم.

وی درباره تشکیل یک شبکه ویژه موسیقی گفت: ایجاد شبکه ای مثلا با عنوان نماهنگ یک موضوع دیگر است که شاید این جشنواره منجر به تشکیل  این شبکه شود البته پیش از ما افرادی در مدیریت سازمان دغدغه این موضوع را دارند و در جلسات مختلف آن را بررسی می کنند و  شاید بسیاری افراد از من و شما در این باره فکر کرده بودند.

معلم گفت: روزگار متولی مداری سر آمده و اساسا این دیدگاه که ذهن موسیقیایی مردم را تلویزیون از بین برده است، حرف اشتباهی است. در حال حاضر اینترنت هر آنچه باشد را در اختیار مردم قرار می دهدو هر اثری متعلق به صدا و سیما نیست. اینترنت در ثانیه ای هر قطعه ای را عرضه می کند و بچه من هم می تواند تولید کننده یک اثر باشد. این ادعا هم که صدا و سیما حق مولفان را رعایت نمی کند اشتباه است. سازمان حداقل در سه سال گذشته هیچ اثری را بدون اجازه صاحب اثر پخش نکرده است.

معلم در خصوص اعضای هیئت داوران گفت: تمامی اعضای هیئت داوران از بزرگان عرصه موسیقی و برای شما آشنا هستند همچنین کسانی که نماهنگ را از بعد کارگردانی و جلوه های تصویری بررسی می کنند از بزرگان عرصه هنرهای تصویری و نمایشی هستند.

معلم با بیان اینکه شورای عالی جشنواره که متشکل از آقای علی عسگری رئیس سازمان و مدیران و معاونان شبکه ها هستند ، ما را حمایت می کنند،گفت: سروش بهترین استودیوی کشور را دارد و برگزیدگان می توانند پس از جشنواره آثارشان را در این استودیو ضبط کنند بنابراین حمایت های خوبی از ابعاد مختلف را دارا هستیم.

رئیس دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما در ادامه  به سوالی مبنی بر کم توجهی به موضوع آموزش در حوزه موسیقی اشاره کرد و گفت: ما در صدا و سیما بیشتر به ارزیابی موسیقی و در شبکه های مختلف جام جم به موسیقی توجه می کنیم که ساعت 25 شب و برنامه نغمه های شبکه چهار، از جمله این برنامه ها است. ما حتی از حمید رضا نوربخش در این برنامه ها استفاده می کنیم که خودشان ریاست خانه موسیقی را برعهده دارند اما آموزش به نوجوانان مثلا در شبکه پویا را در نظر نداریم چرا که در چارچوب ارزیابی موسیقی فعالیت می کنیم.

در ادامه محمدباقر معلم خبر از تاسیس یک سامانه تخصصی با عنوان «نواز» کرد و گفت: یکی از مهمترین اتفاقات راه اندازی سایت نواز است. این سایت از جامع ترین سامانه های آرشیو موسیقی کشور است و بخش های مختلفی دارد.

حبیبی در خصوص سامانه نواز گفت: این سامانه با هدف فروش فیزیکی و آرشیو آثار موسیقیایی آغاز شد و برنامه ریزی ما به گونه ای است که فکر می کنم کارمان نتیجه خوبی داشته باشد. در دنیای آی تی تشکیل سایت چیز تازه ای نیست اما تصور می کنم کاری که ما در سامانه نواز انجام می دهیم، حرکتی رو به جلو باشد. سایت جامع نواز با فروش آثار صوتی و تصویری درآمد زایی می کند و پشتوانه دولتی ندارد. خوشبختانه امروز در جلسه رسمی سازمان مجوز این دو سامانه مهم موسیقیایی کشور صادر شد البته فعالیت های ما فقط معطوف به بارگزاری تک آهنگ ها و فروش آلبوم نیست بلکه اولین فستیوال ملی موسیقی الکترونیک را در این سامانه رونمایی خواهیم کرد. ما حتی استودیوی سروش را نوسازی کردیم.

ملکوتی که به عنوان دبیر اجرایی جشنواره معرفی شد، گفت: تا این لحظه حدود ۳۲۳ اثر به دبیرخانه ارسال شده است اما مهلت ارسال آثار تا پایان آبان ماه است و تا این لحظه آثار خوبی به دستمان رسیده است در ادامه برنامه ملکوتی پوران درخشنده را به عنوان هیئت داوران معرفی کرد.

اولین جشنواره ملی «نماهنگ فجر» با اهداف ترویج فرهنگ دینی و گسترش سبک زندگی ایرانی با استفاده از قالب نماهنگ، گسترش و توسعه آموزه های معنایی و آرمان های والای انقلاب اسلامی در گستره جهان، شناخت هنرمندان متعهد با هدف دستیابی به وحدت فرهنگی در مقابله با آموزه های زندگی مادی، ترویج فرهنگ مقاومت و شناخت مفهوم استعمار مدرن در جهان، شناخت استعدادهای جوان و طبایع اخلاقی در عرصه هنر کشور، ارتقا کیفی سطح تولیدات در قالب نماهنگ توسط مرکز موسیقی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

در بخش رقابت داخلی، آثاری با موضوعات وحدت ملی، تصویر حضور مردم در تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی، دستاوردهای انقلاب اسلامی، استعمار نوین، تهاجم و نفوذ، مقاومت و فردای انقلاب مورد ارزیابی قرار می گیرد. این در حالی است که در بخش رقابت بین الملل موضوعاتی چون عرصه آثار با تفکر انقلابی، تاثیر فرهنگی انقلاب اسلامی در جهان، استعمار نوین و مقاومت مورد توجه قرار گرفته است. در بخش آزاد نیز آثاری با محتوای تجربه های نو و در بخش جنبی آثاری با موضوعات تولید ملی، شعار سال ۹۷ و امید بخشی مورد توجه قرار گرفته است.
منبع: 
باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 مهر 1397 - 20:33

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.