Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
گزارش «موسیقی ما» از اکران خصوصی مستند «چاووش؛ از درآمد تا فرود» به کارگردانی هانا کامکار و آرش رئیسیان
چاووش به روایت اعضا
موسیقی ما - پنج‌شنبه گذشته مستند «چاووش؛ از درآمد تا فرود» به کارگردانی «هانا کامکار» و «آرش رئیسیان» به شکل خصوصی برای تعدادی از اعضای کانون «چاووش» و اطرافیان در فرهنگ‌سرای ارسباران به نمایش در آمد. این مستند به روند تشکیل، اوج‌گیری و فرود کانون چاووش و تولیدات آن می‌پردازد و در آن با هنرمندانی چون محمدرضا شجریان، حسین علیزاده، شهرام ناظری و تعدادی از اعضای خانواده کامکار گفت‌وگو شده است.
 
به گزارش «موسیقی ما»، مراحل ساخت این مستند از سال 1381 آغاز شده و پانزده سال صرف تحقیق و پژوهش و در نهایت، ضبط گفت‌وگوها شد. اما از آن‌جا که در این مدت، برخی از اعضای اصلی چاووش در ایران حضور نداشتند و برخی دیگر در این پروسه طولانی از دنیا رفتند، امکان صحبت با هنرمندانی چون محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان، هوشنگ ابتهاج، فرخ مظهری و... فراهم نشده است. به‌ویژه که پیش از این، مشکاتیان و ابتهاج حضور خود در این مستند را مشروط به حضور «لطفی» کرده بودند و با درگذشت او و قبل‌تر، پرویز مشکاتیان، دیگر امیدی به حضور این چهره‌های شاخص در این مستند وجود نداشت.
 
در شروع مراسم اکران خصوصی «چاووش؛ از درآمد تا فرود»، آرش رئیسیان یادداشتی از طرف کارگردانان این مستند خواند: «ایستادن و سخن گفتن در این جایگاه، در برابر دیدگان دقیق و منتظر جمع شما اساتید بزرگ موسیقی کشورمان، هم سخت است و هم مایه مباهات ما. پانزده سال پیش که ایده ساخت مستندی درباره «کانون چاووش» بین ما دو نفر مطرح شد و شروع به ضبط گفت‌وگو با اساتید موسیقی کردیم، تمام این بزرگواران با گشاده‌رویی از ایده ما استقبال کردند و ما را یاری نمودند و ما بعد از چندی، گنجینه‌ای گران‌بها از خاطرات این بزرگواران را گردآوری کردیم؛ اما به خود اجازه ندادیم این ایده ناب و این امکان بی‌نظیر را با خام‌دستیِ آن روزگارِ خود، حرام کنیم. سال‌ها صبوری کردیم و تجربه اندوختیم و اکنون بعد از گذشت قریب پانزه سال، به خود می‌بالیم و سربلندیم که حمایت بزرگان موسیقی را امانت‌دارانه به روایتی تاریخی و ماندگار از زبان خودشان مبدل ساخته‌ایم.» هانا کامکار نیز در سخنان خود از بزرگانی که در شب اجرای مستند حضور نداشتند، یاد کرد.
 
«چاووش؛ از درآمد تا فرود» با چگونگی آشنایی محمدرضا لطفی با ابتهاج و رفتنش به رادیو و تشکیل گروه «شیدا» در رادیو شروع می‌شود. این روایت به آشنایی با تک‌تک اعضای گروه شیدا و پایه‌گذاری این گروه توسط لطفی، اعضای خانواده کامکارها و عبدالنقی افشارنیا می‌پردازد. در ادامه، دوره موسیقی رادیو آغاز می‌شود و این مستند با پرداختن به نحوه شکل‌گیری «چاووش»، تا فروپاشی این کانون ادامه پیدا می‌کند.
 
در این نمایش خصوصی، جمعی از اعضای کانون چاووش و سایر هنرمندان حضور داشتند؛ از جمله حسین علیزاده، هادی منتظری، پشنگ کامکار، بیژن کامکار، اردشیر کامکار، صدیق تعریف، جلیل عندلیبی، ارژنگ کامکار، ارشد تهماسبی، علی‌اکبر شکارچی، فرخ مظهری، قشنگ کامکار، نجمه تجدد، علی بوستان و...
 
قرار است مستند 120 دقیقه‌ای «چاووش؛ از درآمد تا فرود» در جشنواره «سینما حقیقت» به نمایش در آید و پس از آن، در جشنواره فیم فجر هم نمایش داده خواهد شد.
منبع: 
سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 آبان 1396 - 08:49

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.