کنسرت آنلاین نوروزخانه تیوانوا موسیقی ما حامی موسیقی پاپ
 
کاشکی - محمد معتمدی و میدیا فرج نژاد
پای صحبت‌های استاد پیشکسوت آواز ایران که از اوضاع موسیقی امروز دل خوشی ندارد
استاد ایرج: اهالی موسیقی برخلاف اهالی سینما همدل نیستند
آمن خادمی - محمدرضا شجریان درباره او می‌گوید: «صدای ایرج در تاریخ آوازخوانی ما یک متر و معیار است و هرکس بخواهد در بالاترین حد حنجره صدایی را مثال بزند، می‌گوید صدا شبیه صدای ایرج است». صدایش و ادای کلمات‌اش ما را به دو دهه قبل می‌برد. با اینکه دل خوشی از موسیقی امروز ندارد، اما پدرانه نقد می‌کند. از دود و ترافیک بیزار است و دلش موسیقی جوانی‌هایش را می‌خواهد. دلش حضور مردم را می‌خواهد و صحنه را. در آستانه 84 سالگی است اما خوشبختانه هنوز سرحال است. با او گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
 
  • * چرا موسیقی ما الان دیگر مانند گذشته در ذهن مردم باقی نمی‌ماند؟
در گذشته، سه عنصر اصلی ساخت یک اثر یعنی ترانه‌سرا، آهنگساز و خواننده در کنار همدیگر زندگی کرده و با هم معاشرت داشتند و از زیر و بم زندگی یک‌دیگر خبر داشتند. در شادی هم شاد و در غم همدیگر سهیم بودند. در کنار همین معاشرت‌ها و حس‌های متفاوت، ایده‌های جدید و بکر به وجود می‌آمد و از دل آنها آثاری متولد می‌شد که هنوز در ذهن مخاطبان مانده است و خاطره مردم با آنها ساخته می‌شد. در حال حاضر، اصلاً امکان چنین معاشرت‌هایی نیست. شما به شهر تهران نگاه کنید. اگر در یک روز معمولی بخواهیم از غرب تهران به شرق تهران برویم، حداقل سه ساعت در ترافیک می‌مانیم. حال، آهنگساز، ترانه‌سرا یا خواننده‌ای که ساعت‌ها در این ترافیک مانده، چه حسی برایش می‌ماند که اصلاً بخواهد بخواند؛ چه برسد که این خواندن تأثیرگذار شود. البته در این میان، نه مخاطبان مشکل دارند و نه هنرمندان. سرعت حرف نخست را در این زمانه می‌زند. در این سرعت، همه‌چیز باید کوتاه و مختصر باشد. به‌اصطلاح چه توقعی می‌توان داشت از هم‌همه‌ی دود و ترافیک و نسلی که همه‌چیز را در حد خوردن یک ساندویچ و پیتزا می‌خواهد؟
 
  • * یعنی شما می‌گویید در این شرایط نباید امید داشت؟
در میان اهالی موسیقی، همدلی مانند دیگر هنرها نیست. هر کسی گوشه دنج خلوت خود را به کار گروهی و کار دلی ترجیح می‌دهد. البته الان همه ادعای کار گروهی دارند؛ اما اینکه چند فکر متفاوت در یک روز معین دور هم جمع شوند و کاری را ضبط کنند، به معنای کار گروهی و دلی نیست. الان هنرمندان سینما ارتباط بهتر و منسجم‌تری با یکدیگر دارند و امیدوارم نسل جدید موسیقیدان‌های ما هم یاد بگیرند.
 
  • * نظرتان درباره نسل جدید موسیقیدانان چیست؟
اطلاع زیادی از موسیقی نسل جدید ندارم. آنها دارند تلاش خودشان را می‌کنند و هر کدام گوشه‌ای از این پیکر نیمه‌جان را گرفته و تکانی می‌دهند. درصد بسیار کمی از آثار، قابل‌توجه و شنیدن است و باقی صداها بدون استودیو و کامپیوتر به مفت خدا هم نمی‌ارزد. صداها اغلب کپی هستند و همه تقلید می‌کنند. الان درآمد و پول در آوردن حرف اول را می‌زند. چندی پیش یکی از دوستان می‌گفت که در شمال ایران آن‌قدر زمین گران شده که کسی قدرت خانه خریدن ندارد. همه اینها بخاطر طمع‌کاری است. در نهایت در موسیقی و هنر این‌قدر همه‌چیز جنبه تجملاتی پیدا می‌کند که نه هنرمند می‌تواند بخواند، نه مردمی که کار را گوش می‌دهند به حقانیت کار ایمان دارند.
 
  • * با توجه به مشکلات و موقعیتی که به آن اشاره کردید، نظرتان درباره سیستم آموزشی چیست؟
مگر این همه استاد تراز اول در این مملکت، از دل سیستم آموزشی و دانشگاه به اینجا رسیده‌اند؟ چند نفر از آهنگسازان یا مثلاً شاعران در این سیستم آموزشی رشد کرده‌اند؟ کلاً این سیستم آموزشی خیلی وقت است که در همه‌جای دنیای ور افتاده و حالا با سخت‌گیری هرچه تمام‌تر استعدادهای خودمان را نابود می‌کند. حالا سیستم آموزش موسیقی ایرانی که به صورت سینه به سینه بوده، کلاً با این سیستم مغایرت دارد. یک نوع احساس در موسیقی ایرانی نهفته است که از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد. هیچ‌چیز مثل گذشته نیست. ویژگی این برهه از زمان فراموشی است و معلوم نیست چند سال طول می‌کشد تا برای این مشکل فکری جدی اندیشیده شود. البته نباید فراموش کرد به دلیل شرایط بد اقتصادی، تنها راه امرار معاش هنرمندان موسیقی، همین تدریس است. وقتی بازار کار بد باشد، همه معلم می‌شوند؛ در صورتی که خیلی‌ها می‌توانند خواننده یا آهنگساز خوبی باشند، ولی لزوماً نمی‌توانند معلم خوبی باشند. معلمی یک دانش و روحیه است. تا زمانی که همه محورها به جای چرخیدن بر مدار عشق، بر مدار پول می‌چرخد، اتفاق خاصی را نمی‌توان رقم زد.
 
  • * دل‌تان نمی‌خواهد دوباره به صحنه برگردید؟
چرا دلم نخواهد؟ ولی باید شرایط فراهم باشد و همچنین مسئولان فرهنگی راه را برای فعالیت‌های صحنه‌ای ما باز کنند. من یکی از آرزوهایم این است که بتوانم دوباره مردم را از روی صحنه ببینم. به نظرم مردم اگر علاقه به چیزی داشته باشند، آن را فراموش نمی‌کنند.
 
  • * نظرتان درباره صدای احسان چیست؟
به نظرم احسان یک خواننده است که هم علم خوانندگی را می‌داند و هم صدایش خوب است و مهم‌تر از همه، علاقه‌مند است. او مسیر خودش را می‌رود و در کارش موفق است. من هم برایش دعا می‌کنم.
 
  • * چندی پیش در شبکه‌های مجازی شایعه شده بود که شما پسر دیگری هم به اسم امیر احسان فدایی دارید.
امیر احسان پسرم نیست ولی مانند پسرم است. از نوجوانی پیش من آموزش دیده و درس یاد گرفته و الان شش‌دانگ حواس‌اش به من است. چندین آلبوم مانند «من و استاد»، «صفای استاد»، «کلیپ گنج قارون»، «به یاد فردین» و... را با همدیگر منتشر کرده‌ایم. اغلب کار شبکه‌های مجازی هم شایعه‌سازی شده است. من تقریباً هر جایی می‌روم، امیر احسان فدایی هم همراهم است و شاید به دلیل همین رفت‌وآمدها این شایعه را درست کرده‌اند. اما انصافاً امیر احسان شاگردی است که حق استادش را به خوبی ادا کرده است.
منبع: 
تابناک فرهنگی - موسیقی
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 آذر 1394 - 13:39

دیدگاه‌ها

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:20

مثل استاد ایرج و احسان دیگه نمیاد ✌
احسان خواجه امیری تکه

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:20

در تعریف از احسان سنگ تموم گذاشتن استاد ایرج

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:20

اي جانم جان جان

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:20

همه بدن احسان خوبه!!!!

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:20

اتفاقا خواننده ي خوب زياد داريم تو كشور ...

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:20

موسیقی ایران مدیون احسان خواجه امیری و ایرجه

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:20

از احسان تعریف نکنه از کی تعریف .... درضم ایشون یه جا گفته بود مخالف سبک احسانه....

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:20

احسان یه دونه اس

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:20

والا الان همه موزیسین هستند شامل شما نمیشه.همه دیگه خواننده شدن.دوما واقعا من احسان خواجه امیری رو در سبکی به جز پاپ میتونم مقایسه کنم؟ منم منظورم همین پاپ بود و واقعا حالا حالاها کسی به احسان نمیرسه

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:23

آهنگ جدید مایکل جکسون به نام

"Morteza dadash vel Kon"

منتشر شد

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:25

حسین خواجه امیری حنجره طلای ایران

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:45

درود بر استاد ایرج و استاد شجریان

دوشنبه 16 آذر 1394 - 15:55

Zende bashan 1000 saaal ♡♡♡

دوشنبه 16 آذر 1394 - 16:05

بی تکرار

دوشنبه 16 آذر 1394 - 16:30

استاد شجریان، پادشاه اواز ایران زمین تا ابددهر

دوشنبه 16 آذر 1394 - 17:15

راست گفتن کاملا خواننده فقط احسان

دوشنبه 16 آذر 1394 - 17:20

بقیه هم من نمیتونم گوش بدم صدای احسان دلنوازه اوج داره و بلده چطور بخونه خب هر چی باشه زیر دست استاد ایرج خواننده شده اصلا به جز چند نفر لقیه کارشون شده چرت و پرت الو چرا قطع کردی وای پارمیدای من کو بذار تو حال خودم باشم آخه اینم شد شعر و خواننده

دوشنبه 16 آذر 1394 - 17:55

به به استاد ایرج....یادی هم از استاز گلپا بکنین لطفا

دوشنبه 16 آذر 1394 - 18:25

اصن موافق اینکه گفتن اکثر صداهای نسل جدید بدون افکت و کامپیوتر ب درد نمیخورن نیستم-واقعا صداهای قشتگ و با کیفیتی دارن و تو اجرای زنده هم اثبات کردن-حالا تک و توکی هستن که صدا ندارن ولی نه بیشترشون

دوشنبه 16 آذر 1394 - 18:50

همه بدن پسر ایرج خوبه اصن فقط....عجبا

دوشنبه 16 آذر 1394 - 20:59

يادش بخير مدتها پس از انقلاب صداي استاد ايرج و استاد گلپا را فكر كنم سال ٨٥ بود از راديو فرهنگ در برنامه هاي شبستانه و چهار مضراب و نيستان شنيدم باورم نميشد . عجب روزگاراني داشتيم واقعا ؟! ي زماني نميشد اسم اين استادان را بزبان بياريم ، ولي حالا مصاحبه هاشون را هم ميخوانيم . خداراشكر . ايشالله سلامت بمانند استاد ايرج نازنين و همينطور پسر گلتون احسان جان .

دوشنبه 16 آذر 1394 - 21:00

دقییییقا عین حقیقتو گفتن..اهالی موسیقی همدل نیستن و این فاجعه س بخصوص تو ایران..حیف این هنر

دوشنبه 16 آذر 1394 - 21:25

حرف هاش عین حقیقته

دوشنبه 16 آذر 1394 - 21:30

ملت عجب میترکن وقتی از احسان دارن تعریف میکنن عجبا!!!!!!داداش هموطن خودته باعث سرافرازی مملکته چی بگم به اینا آخه??

سه شنبه 17 آذر 1394 - 01:06

معلومه که احسان نامبر 1 پسر کو ندارد نشان از پدر.موفق باشین و سر بلند خواجه امیری ها .

سه شنبه 17 آذر 1394 - 05:35

فاجعه کسانی هستند که فقط به جمله آخر توجه کردند کلی ملتی هستیم که دنبال یه سوژه بین حرفای هم هستیم منتها عمق قضیه رو نمیبینیم.. همه اینو میدونن پسر استاد ایرج از کی تو این حرفه هستند، این حرف استاد نشونه راضی بودن از پسرشونه نه چیز دیگه ای......

سه شنبه 17 آذر 1394 - 10:58

درباره استاد بحثی نیست اما احسان عزیز متاسفانه اخیرا صداشون افول پیدا کرده من چون خودم آواز کار کردم از نوجوانی خیلی راحت میتونم صدا رو تشخیص بدم.
برای موسیقی حال حاضر ایران احساس بدی دارم به نظر من داره تاریخ موسیقی ما پاک میشه و افراد نالایق بکار گرفته میشن

سه شنبه 17 آذر 1394 - 15:05

خانواده خواجه امیری یعنی زندگی. زنده باشید

سه شنبه 17 آذر 1394 - 19:15

عشقن احسان و ایرج خواجه امیری

چهارشنبه 18 آذر 1394 - 09:24

درود بر پهلوان آواز ايراني استاد ايرج. حقيتا باعث تاسف و تعجبه كه عده اي بي جهت به اين بزرگان انتقاد ناروا مي كنند. از ايشان در مورد صداي احسان سوال كردند و ايشان هم نظرشونو گفته . در ضمن ايشان نظرشونو راجع به اكثر صداهاي امروزي گفتند و چندان نادرست هم نيست. فراموش نكنيم اين هنرمندان بزرگ افتخار ما هستند و هر مملكتي به مفاخر خودش مي باله چراكه باعث اعتلاي كشورش هستند . درود بر همه استادان موسيقي ايرج، شجريان، گلپايگاني، محمودي خوانساري و...

پنجشنبه 19 آذر 1394 - 07:45

زنده باد اساتید

جمعه 20 آذر 1394 - 07:39

احسان خواجه امیری تکه یه دونس مثل پدرش

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.