پنجمین هزارصدای سنتی با داوری سراج، کاکایی و مهرنیا برگزار شد
طنین آواز ایرانی در برنامه هزار صدا
موسیقی ما - برنامه مسابقه موسیقی هزار صدا در بخش موسیقی سنتی با کار‌شناسی حسام الدین سراج، عبدالجبار کاکایی و مهران مهرنیا و با اجرای آرش نصیری برگزار شد.

عصر شنبه ۲۷ دی ماه، رقابت بین گروه‌های موسیقی سنتی در قالب آکادمی هزار صدا، طبق روال چهارمین چهارشنبه هر ماه در فرهنگسرای نیاوران، برگزار شد و در آن حسام الدین سراج در زمینهٔ آواز، عبدالجبار کاکایی در زمینهٔ شعر و مهران مهرنیا در زمینهٔ موسیقی کار گروه‌ها را مورد ارزیابی قرار داده و نفرات برگزیده را انتخاب کردند.

پس از پخش تیتراژی که روی آهنگ شمس الضحی با صدای حسام الدین سراج ساخته شده بود، اجراهای برنامه با اجرای گروه برندهٔ برنامهٔ قبل آغاز شد. در این بخش، علیرضا جعفرزاده از اصفهان که در برنامه چهارم هزارصدای ستی به عنوان بهترین خواننده دست پیدا کرده بود با گروهی متشکل از محمد نقوی (نی)، رضا رزاز (تار)، فرهاد احمدی (دف) و حسام خونیکی (تنبک) آواز و تصنیفی را اجرا کردند که مورد تشویق حضار قرار گرفت.

بعد از اجرای گروه پرواز، گروههای مختلف یک به یک به روی سن رفته و به اجرای موسیقی پرداختند. اولین گروهی که به روی سن رفت، گروه دو نفرهٔ مصطفی حسین نیا بود که توسط یک نوزاندهٔ تار همراهی می‌شد. در اجرای گروه اول حسام الدین سراج به برخی تقطیع‌ها روی کلمات اشاره کرد که کار را دچار ضعف می‌کرد. همچنین کند بودن ریتم را نیز از دیگر ایرادات وارد به این اجرا دانست. گروه دوم که متشکل از یک نوازندهٔ تار، یک نفر نوازندهٔ تنبک و یک خواننده بود، نیز به اجرای زنده پرداخت و حسام الدین سراج به ضعف‌های تلفیق شعر و موسیقی اشاره کرد. گروه «سل» که ارشیا پروین‌نژاد را به عنوان خواننده داشت به عنوان سومین گروه به روی صحنه رفت. این گروه سازبندی تکمیل تری نسبت به گروه‌های قبلی داشتند. عبدالجار کاکایی ایراداتی به تصنیف آن‌ها وارد دانست که بیشتر آن مربوط به‌‌ همان مسئلهٔ تلفیق بود و مهران مهرنیا بیان این گروه را نقطهٔ قوت آن‌ها دانست. «گروه قاصدک» چهارمین گروهٔ بود که به روی صحنه رفت. حسام الدین سراج به تجلیل از اجرای این گروه پرداخت و تنها موردی که به خوانندهی این گروه وارد دانست نوع تحریر او بود. سپس عبدالجبار کاکایی و مهران مهرنیا نیز از اجرای این گروه تمجید کردند و کار این گروه مورد توجه حاضرین نیز قرار گرفت.

سپس به دعوت مجری، جواد شهنازی که از شاگردان استاد مهران مهتدی بود و از گرگان در برنامه حاضر شده بود به تکنوازی ویولون پرداخت.

پس از این میان برنامه، گروه «نغمه ساران» به خوانندگی محمد طوبایی به عنوان آخرین گروه روی صحنه رفت که اجرای خوبی هم داشتند و فقط خواننده قسمتهایی از شعر را اشتباه خواند که عبدالجبار کاکایی به آن اشاره کرد. مهران مهرنیا نیز مثل سایر گروه‌ها به کوک ساز‌ها ایراد گرفت.

بعد از اجرای گروه پنجم کار‌شناسان به اتاق مشاوره رفته تا نفرات برگزیده را انتخاب کنند. در این بین هاشم احمدوند که مه‌مان افتخاری برنامه بود به اجرای موسیقی زنده پرداخت. پس از اجرای استاد احمدوند کار‌شناسان دوباره روی صحنه آمدند و حسام الدین سراج به نمایدنگی از سایرین نفرات برگزیده را به شرح زیر اعلام کرد:

در بخش آواز:
شریف می‌رشریفی نفر اول و محمد طوبایی نفر دوم
در بخش نوازندگی:
کیانوش پورحسین، نفر اول
علیرضا پاک نیا، نفر دوم
در بخش بهترین گروه:
گروه «قاصدک» به خوانندگی شریف می‌رشریفی، کمانچه امیر بهاج، بربت هومن شیرعلی و تنبک علیرضا افشار به عنوان اول
و گروه احمد محسنی با نوازندگی تار علیرضا پاک نیا و تنبک مهدی مسیح‌زاده به عنوان دوم

حسام الدین سراج قبل از اعلام نتایج گفت: برای هرکسی که مضراب به دست بگیرداحترام قائل است و به این ترتیب همه گروه‌ها برنده هستند ولی ناگزیر به انتخاب بودند و بر‌ایم اساس این گروه‌ها و افراد به عنوان گروه برگزیده انتخاب شدند.

در پایان برنامه به دعوت آرش نصیری مدیر و مجری برنامه، چهره سر‌شناس رسانه‌ای موسیقی و شعر و مدیر بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، جناب سید عباس سجادی، لوح‌های تقدیر کار‌شناسان را اهدا کرد.

 این مراسم مهمانان ارزشمندی هم داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به استاد محمد سلمانی، استاد اکبر آزاد، استاد مهران مهتدی، یلدا یزدانی و خلیل جوادی اشاره کرد.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 دی 1393 - 10:14

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.