برنامه یاد بعضی نفرات
 
تأکید سخنگوی خانه موسیقی بر لزوم حمایت پساکرونایی دولت از آموزشگاه‌های موسیقی
پیرنیاکان: دولت باید به مدرسان بیکار شده حقوق پرداخت کند
موسیقی ما - سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی در سخنانی به وظیفه دولت در رسیدگی به وضع آموزشگاه‌ها و مدرسان موسیقی و پرداخت حقوق به آنها تاکید کرد.

«داریوش پیرنیاکان» سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی، با اشاره به توقف تمام فعالیت‌های موسیقی در ماه‌های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا، گفت: «خانه موسیقی، مدیرعامل و معاون اجرایی از ابتدای امسال برای این موضوع قدم‌های خوبی برداشته‌اند؛ اما خانه موسیقی منبع مالی ندارد و این را همه اعضا هم می‌دانند. همان‌طور که آقای نوربخش هم صحبت‌هایی با وزیر فرهنگ و ارشاد کرده‌اند، باید به حوزه آموزش رسیدگی جدی شود.»
 
این آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی برجسته‌ی تار می‌گوید: «بخش اعظمی از فعالان موسیقی از حوزه آموزش امرار معاش می‌کنند. الان حدود سه ماه است که آموزشگاه‌ها تعطیل است، تعداد آموزشگاه‌ها و تعداد مدرسان کاملاً معلوم است و وزارت ارشاد باید به آن‌ها کمک کند. آسیب‌پذیرترین قشر در موسیقی، مدرسان هستند. بسیاری از فعالان موسیقی جذب آموزشگاه‌ها شده‌اند؛ زیرا حوزه‌های دیگر موسیقی آن‌چنان رونقی برای فعالیت و امرار معاش آن‌ها ندارند. در موسیقی کلاسیک و ایرانی و کلاسیک غربی، وضع به این شکل است و تقریباً همه فعالان این حوزه‌ها در آموزشگاه‌ها تدریس می‌کنند.»

سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی تأکید کرد: «اینجا دولت باید وارد شود و من از وزیر محترم ارشاد آقای صالحی می‌خواهم که به این امر رسیدگی کنند و حتماً برای چند ماه تعطیلی آموزشگاه‌ها و مدرسان حقوقی در نظر بگیرند. وظیفه دولت و وزارت ارشاد این است که در این موقعیت به وضعیت موزیسین‌ها رسیدگی کنند و برای این چند ماه بیکاری به آن‌ها حقوقی پرداخت کنند و بر این مسئله تأکید داریم.»
 
داریوش پیرنیاکان در خصوص نحوه برگزاری کلاس‌های دانشگاه موسیقی به‌صورت آنلاین هم گفت: «بعد از تعطیلات نوروز این کلاس‌ها به‌صورت آنلاین و مجازی آغاز شده و در مباحث نظری و کلاس‌های عملی انفرادی این کار انجام می‌شود ولی در کلاس‌های عملی گروهی مثل گروه‌نوازی این کار غیرممکن است. اگر وضعیت سفید اعلام شود این کلاس‌ها ممکن است در تابستان برگزار شود یا اینکه به ترم‌های بعدی انتقال داده شود.»
 
این مدرس پیشکسوت موسیقی درباره نحوه برگزاری کلاس‌های خصوصی خود نیز گفت: «کلاس‌های خصوصی را در فروردین به اصرار هنرجویان آغاز کردم. از طریق واتس‌اپ تدریس می‌شود که خیلی مطلوب نیست. شیوه آموزشی من به شکلی است که باید هم‌زمان با شاگرد ساز بزنم و صداها با تأخیر چند ثانیه‌ای می‌رسد. قرار شد شاگردان ساز بزنند و بفرستند و بعد من اشکالاتشان را اصلاح کنم و برایشان بفرستم که وقت زیادی می‌برد. به هر صورت این شیوه حداکثر تا پنجاه درصد به هنرجو کمک می‌کند و نمی‌تواند جای تدریس حضوری را بگیرد.»‌
 
پیرنیاکان در خصوص تجربه شخصی خودش در دوران قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا و فعالیت‌های هنری‌اش گفت: «آن‌قدر جامعه در این موضوع ملتهب بود که من تمام حواسم به آن معطوف بود. این مسئله جهانی است و وقتی می‌دیدم در کشورهای دیگر دسته‌دسته انسان‌ها به خاطر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند بسیار غمگین می‌شدم و دستم به ساز نمی‌رفت. در روزهای اول به خاطر روحیه‌ام هیچ کاری نمی‌توانستم انجام دهم. بیشتر مطالعه کردم، در خانه ماندم و توصیه‌های پزشکی و بهداشتی عمل کردم. اخیراً با اصرار شاگردان تدریس آنلاین را آغاز کردم کم‌کم دستی هم به ساز بردم.»‌

داریوش پیرنیاکان در پایان سخنانش درباره زحمات کادر درمانی کشور گفت: «کادر درمانی کشور ما از جان مایه گذاشت و پرستاران و پزشکانی بودند که چهل روز به خانه نرفتند و در بیمارستان به مردم خدمت کردند و برخی هم جان خود را در این راه از دست دادند. ما تازه فهمیدیم چه کادر قوی پزشکی و متخصصانی در کشور داریم که باید از آن‌ها قدردانی کنیم. البته مردم هم به آسیب‌دیدگان از شیوع کرونا کمک کردند و باید از همه این‌ها تشکر و قدردانی کنیم و من به همه این‌ها دست‌مریزاد می‌گویم.»
تاریخ انتشار : دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 - 13:44

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود پیرنیاکان: دولت باید به مدرسان بیکار شده حقوق پرداخت کند | موسیقی ما