برنامه یاد بعضی نفرات
 
5 مهرماه در خانه هنرمندان
جلسه نقدِ «نقد موسیقی» برگزار می‌شود
موسیقی ما - جلسه ویژه نقد در موسیقی با عنوان «نقدِ نقد در موسیقی ایران» به همت کانون پژوهشگران خانه موسیقی روز پنجشنبه 5 مهرماه از ساعت 15 در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

مهران مهرنیا (موزیسین و نوازنده تار)، علیرضا میرعلینقی (منتقد و مورخ موسیقی)، آروین صداقت‌کیش (منتقد و پژوهشگر موسیقی)، سجاد پورقناد (سردبیر سایت هارمونی‌تاک) و کامیار صلواتی (پژوهشگر موسیقی) در این جلسه حضور خواهند داشت.

«مهران مهرنیا» نوازنده، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی ایران ضمن اعلام این مطلب به سایت موسیقی ما می‌گوید: «از مدت‌ها پیش، خانه موسیقی پیشنهاد تشکیل چنین نشست‌هایی را با من مطرح کرده بود و طی چند جلسه به این نتیجه رسیدیم که با حضور چند پژوهشگر مبرز و مطلعT اولین جلسه به آسیب شناسی نقد موسیقی اختصاص یابد. پیرو آن چند نفر از دوستان و همکارانم را برای شرکت و سخن‌رانی در این نشست دعوت کردم. افرادی که هر یک دانش و توان قابل توجهی در نقد و پژوهش موسیقی دارند.»

در این نشست مهران مهرنیا با طرح پرسش «چرا بستر نقد و نقدپذیری همچنان مهیا نیست؟» به واکاوی دلایل عدم وجود بستر مناسب نقادی و نقدپذیری و ریشه‌های مقامت بدنه و رئوس جامعه موسیقی در برابر نقد خواهد پرداخت و این‌که آیا می‌توان در صورت اثبات چنین باوری آن را از منظر روان یا جامعه شناختی تحلیل کرد و احیاناً راهکاری برایش یافت یا نه؟

در این نشست علیرضا میرعلینقی با عنوان «تفسیرهای دلبخواه با عنوان «نقد»، از موسیقی عصر تجدد تا موسيقي عصر بازگشت در ایران» از نقد موسیقی به زبان فارسی در فاصله زمانی دو دهه نود شمسی از 1295 تا 1395 سخن خواهد گفت.
 
آروین صداقت‌کیش با عنوان «جایگاه و مبانی نقد موسیقی امروزین» سخنرانی می‌کند و به این مساله می‌پردازد که نقد موسیقی در دنیای امروز چه جایگاه و نقشی می‌تواند داشته باشد و دارد؟ آیا هنوز مرجع تشخیص باارزش و بی‌ارزش است؟ اگر چنین است بر اساس کدام مبانی؟ به نظر می‌رسد نقد موسیقی و نقش نهادی آن در دنیای مدرن بر سر دوراهی داوری/تفسیر قرارگرفته است.
 
سجاد پورقناد با عنوان «گزینش هدف» سخن خواهد گفت تا درباره شناسایی‌ ارزش‌ها در رده‌بندی سبک‌های موسیقی صحبت ‌کند و از این منظر به نقدِ نقدهای موسیقی بپردازد.
 
سخنرانی کامیار صلواتی درباره «نقدهای متقدم» است و در این سخنرانی نمونه‌هایی از قدیمی‌ترین نقدها و نقد-خبرهای موسیقی در نشریات تخصصی فارسی به‌ویژه «موزیک ایران» را مرور و بررسی می‌کند.
 
پرسش و پاسخ حضار و کارشناسان از دیگر قسمت‌های این برنامه خواهد بود.

نشست «نقد نقد در موسیقی ایران» روز پنجشنبه 5 مهرماه از ساعت 15 الی 17 در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان (واقع در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی، خانه هنرمندان) برگزار می‌شود و ورود برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 مهر 1397 - 10:20

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود جلسه نقدِ «نقد موسیقی» برگزار می‌شود | موسیقی ما