برنامه یاد بعضی نفرات
 
جشنواره «موسیقی نواحی ایران» بعد از دو سال وقفه در کرمان برگزار می‌شود
هویت موسیقایی ما در گرو موسیقی نواحی است
موسیقی ما - نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایرانی بعد از دو سال وقفه در برگزاری، چهارم تا هفتم دی ماه امسال همزمان با میلاد حضرت رسول و هفته وحدت با موضوع «شادیانه‌های موسیقی نواحی» در استان کرمان برگزار می‌شود.

 فرزاد طالبی سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد و رییس نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در ابتدای نشست خبری این دوره از جشنواره که روز دوشنبه ۱۸ آبان ماه در تالار وحدت برگزار شد، با اشاره به جزییات برگزاری این رویداد موسیقایی توضیح می‌دهد: «خوشبختانه با مساعدت‌هایی که انجام گرفته، نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران که به مدت دو سال تعطیل بود با تعیین شورای سیاستگذاری مجددا فعالیت خود را آغاز می‌کند. این دوره از جشنواره بر اساس تفاهم‌نامه‌هایی بوده که چندی پیش میان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری کرمان منعقد شده و بنا بر این است که جشنواره به طور مشترک توسط استانداری کرمان  و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شود.»

طالبی با بیان اینکه ارزش و اهمیت جشنواره موسیقی نواحی ایران کمتر از جشنواره موسیقی فجر نیست به ملی بودن این رویداد هنری اشاره می‌کند و می‌گوید: «به طور حتم جشنواره موسیقی نواحی ابعادی ملی دارد زیرا همه ما می‌دانیم منبع بسیاری از گونه‌های مختلف موسیقایی کشورمان از موسیقی نواحی تغذیه می‌شود و این موضوعی است که اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست. به هر حال بنده معتقدم برگزاری جشنواره در استان کرمان ابعاد ملی دارد و من امیدوارم با توجه به تفاهم نامه‌ای که میان استانداری کرمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به امضا رسیده، این جشنواره تا سه سال آینده در کرمان برگزار شود. این در حالی است که ما در جشنواره امسال تلاش کردیم تا با تدوین یک برنامه مشخص برای ایجاد یک تفاوت محتوایی نیز کارهایی را انجام دهیم. البته  تقارن جشنواره موسیقی نواحی با هفته وحدت باعث شده که جشنواره امسال تم شادمانه داشته باشد. ما در دفتر موسیقی سعی کردیم نقاط ضعف و قوت جشنواره‌های پیشین را بسنجیم، نقاط ضعف را تا حد امکان به حداقل برسانیم و نقاط مثبت را تقویت کنیم.»

سرپرست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که تاریخ دوران سرپرستی‌اش نیز به اتمام  رسیده در پاسخ به اینکه اتمام زمان حکم ایشان تاثیری در روند برگزاری جشنواره خواهد داشت یا خیر می‌گوید: «جناب مرادخانی برای من به عنوان یک شخصیت حقیقی حکم شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره موسیقی نواحی را صادر کرده‌اند بنابراین اگر فرد دیگری نیز به جای من بیاید این روند ادامه پیدا می‌کند. به هر ترتیب بنده درباره حکم جدید معاونت هنری یا پایان مدت سرپرستی‌ام موضوع را پیگیری نمی‌کنم چرا که این ماجرا توسط معاونت هنری پیگیری می‌شود و باید آنها به این سوال جواب بدهند. البته من ترجیح می‌دهم بیشتر از این به این سوال جواب ندهم زیرا جشنواره به حاشیه کشیده می‌شود.»
 
  • موسیقی ما دارایی و ثروت ما است
ایرج نعیمایی دبیر نهمین جشنواره موسیقی نواحی در این نشست با اشاره به برگزاری این رویداد هنری می‌گوید: «هویت ما ایرانی‌ها در ابتدای امر در گرو موسیقی نواحی است زیرا آنچه که ما در کتاب‌ها و منابع تاریخی مشاهده کردیم بر این مبناست که موسیقی ما دارایی و ثروت ما به حساب می‌آید. بنده معتقدم موسیقی نواحی ما  با باورها و هویت ملی ما عجین شده است و خوشبختانه برگزاری این جشنواره همزمان با هفته وحدت و میلاد حضرت رسول (ص) بدون تردید با موضوع جشنواره ما که همان شادیانه‌هاست بی ارتباط نخواهد بود.»

او در ادامه درباره بخش‌های رقابتی و غیررقابتی این جشنواره می‌گوید: «به طور حتم با توجه به امکاناتی که در نظر گرفته شده جشنواره نهم موسیقی نواحی در گستره وسیع‌تری برگزار می‌شود. ما در بخش اجراها در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی میزبان گروه‌های موسیقی نواحی خواهیم بود. این در حالی است که در بخش رقابتی هیات داوران برنامه ریزی مفصلی دارند و در بخش  غیررقابتی هم از پیشکسوتان و استادان این عرصه دعوت کرده‌ایم تا با موضوع «مولود» اجراهایی داشته باشند. در بخش جنبی جشنواره هم گروه‌هایی از نقاط مختلف استان کرمان اجراهای خود را برپا می‌کنند. در حاشیه جشنواره ما میزبان برگزاری هفته فیلم خواهیم بود که در این بخش فیلم‌های مستند منتخب مرتبط با موسیقی نواحی به نمایش در می‌آید. ضمن اینکه برگزاری مسابقه عکس در اینستاگرام و تلگرام و انتشار چند مقاله پژوهشی در حوزه مرتبط با موسیقی نواحی از دیگر برنامه های ما خواهد بود. البته ما در موزه هرندی کرمان نیز نمایشگاه سازهای موسیقی نواحی ایران را برگزار می‌کنیم که به نظر من یکی از اتفاقات جذاب جشنواره امسال خواهد بود.»

دبیر نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران درباره بخش تقدیر جشنواره می‌گوید: «به هر حال تقدیر از بزرگان موسیقی جزو جدایی ناپذیر جشنواره‌های موسیقی نواحی است که ما در این دوره تلاش کردیم از جناب محسن حجاریان به عنوان یکی از برترین پژوهشگران عرصه موسیقی نواحی تقدیر کنیم که با توجه به اوضاع جسمانی این هنرمند هنوز نهایی نشده است. در بخش ثبت و ضبط آثار نیز همانطور که می‌دانید خیلی از هنرمندان موسیقی نواحی از طریق فراخوان  نمی‌توانند مطلع شوند. به همین جهت ما گروهی را  تشکیل دادیم که این هنرمندان را در همه شهرستان‌های ایران شناسایی کنند. درباره ثبت و ضبط آثار ارائه شده در جشنواره هم باید بگویم برنامه ما انتشار این آثار است. ما همه آنچه را که در این جشنواره ضبط می‌کنیم در اختیار دبیرخانه قرار خواهیم داد و هدفمان این است با رعایت حقوق مولف این آثار منتشر شود.»
 
  • توریست‌های خارجی موسیقی نواحی می‌شنوند
محمدرضا علیزاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و مدیر اجرایی نهمین جشنواره موسیقی نواحی نیز در این نشست می‌گوید: «بعد از امضای تفاهم نامه‌ای که استانداری کرمان با وزارت ارشاد منعقد کرد بنا بر این شد تا نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با مشارکت استان کرمان برگزار شود، به هر حال بنده بر این باورم موسیقی‌های مختلفی در مناطق جنوبی و شهری استان کرمان رواج دارند و اتفاقا یکی از دلایلی که باعث شد کرمان میزبان این دوره از جشنواره باشد، موقعیت فرهنگی استان است. به هر ترتیب  امیدوارم کرمان بتواند میزبان خوبی برای جشنواره موسیقی نواحی باشد و هنرمندان کرمانی هم بتوانند از این جشنواره بهره لازم را ببرند.»

او درباره توریست‌های داخلی و خارجی می‌گوید: «طی جلساتی که با مسوولان اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان برگزار کردیم تلاش داریم با ساماندهی یک کمیته مجزا، فضا را به سمتی ببریم که بتوانیم از تورهای داخلی برای دیدن کنسرت‌ها و برنامه‌ها استفاده کنیم این در حالی است که برنامه‌ریزی‌هایی نیز برای توریست‌های خارجی انجام گرفته تا آنها هم از برنامه جشنواره دیدن کنند. این در حالی است که تعدادی از اماکن تاریخی کرمان از جمله «ارگ بم» و «گنجعلی خان» میزبان تعدادی از آثار به صحنه رفته در نهمین جشنواره موسیقی نواحی استان کرمان باشد.»
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 آبان 1394 - 17:01

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود هویت موسیقایی ما در گرو موسیقی نواحی است | موسیقی ما