برنامه یاد بعضی نفرات
 
عصر جمعه سوم آذر ماه
گالری مژده نقاشی‌های طلیعه کامران (موسیقی‌دان بزرگ ایران) را به نمایش می‌گذارد
موسیقی ما- گالری مژده نقاشی‌های طلیعه کامران، چهره شناخته شده هنر ایران در زمینه‌های نقاشی و موسیقی را عصر جمعه سوم آذر ماه به تماشا می گذارد.خورشید سیاه ، عنوان این نمایشگاه است که شماری از زیباترین آثار این هنرمند زن پیشرو را به نمایش می گذارد. خانم کامران که نوازندگی سنتور، آلبوم‌های موسیقی و پژوهش هایش در موسیقی دستگاهی ایران شهرت دارد، در نقاشی هم چهره شناخته شده بود.
 
 
زنده یاد طلیعه کامران در سال ۱۳۰۹ در تهران و در خانواده‌ای اهل هنر متولد شد. پدر او ویلن می‌نواخت و مادرش نیز توامان دستی در موسیقی و نقاشی داشت.
 
 
 
 طلیعه با تشویق مادرش به دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یافت و لیسانس نقاشی گرفت.
 
او نخستین نمایشگاه انفرادی خود را در سال ۱۳۴۷ در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار و برای تکمیل آموخته‌های خود در زمینهٔ نقاشی به پاریس و رم سفر کرد.
 
 آثار نقاشی او در ابتدا تحت تأثیر کمال‌الملک بود اما به مرور به آثار مدرنیستی گرایش پیدا کرد.
 
 
خانم کامران در زمان حیات شان ۱۱ نمایشگاه انفرادی برگزار کردند و در ۴۲ نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از ایران آثارش به نمایش درآمد.
 
آلبوم موسیقی صد سال سنتور دستگاه همایون، آلبوم موسیقی یادگار حبیب و کتاب بخش‌هایی از ردیف حبیب سماعی به روایت طلیعه کامران را منتشر کرد.
 
طلیعهٔ کامران در زمینهٔ شعر نیز دستی داشت، بخش از اشعار او در کتابی با عنوان بی‌نهایت، نهایت در سال ۱۳۸۳ منتشر شد.
 
خانم کامران ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ در تهران درگذشت و پیکرش از مقابل موزهٔ هنرهای معاصر تهران تشییع و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
 
از روز جمعه سوم آذر ماه گالری مژده به نشانی سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ بخشی از زیباترین آثار این هنرمند زن پیشگام را تا چهاردهم آذر به نمایش می گذارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 آذر 1402 - 13:14

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود گالری مژده نقاشی‌های طلیعه کامران (موسیقی‌دان بزرگ ایران) را به نمایش می‌گذارد | موسیقی ما