برنامه یاد بعضی نفرات
 
توسط بابک پیمانی
کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان منتشر شد
موسیقی ما- بابک پیمانی (نوازنده سازهای کوبه‌ای) به تازگی کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان را منتشر و درباره‌ی آن گفته است: «بخش زیادی از موسیقی و ریتم‌های فولکلوریک که در طول تاریخ نواخته شده نُت‌نگاری نشده است و من از همان ابتدای یادگیری این ساز دغدغه این موضوع را داشتم چراکه عدم وجود سیستم آموزشی، نوازنده را با مشکل مواجه می‌کند.»
 
وی ادامه داد: سال‌ها به صورت دست‌نویس ریتم‌هایی را که به صورت گوشی یادگرفته بودم، می‌نوشتم و بعدها به هنرجویان ارایه می‌کردم. تااینکه تصمیم گرفتم سیستم آموزشی طراحی کنم که به صورت تخصصی انتقال‌دهنده ریتم‌های فولکلوریک لرستان به نسل‌های بعدی باشد. فراموش نکنیم که این ریتم‌ها بسیار ارزشمند هستند و قدمت چندهزار ساله دارند. آغازگر این کتاب تمرینات تخصصی برای نواختنِ ریتم‌های موسیقی لرستان است و پس از آن ریتم‌هایی مانند؛ سنگین سماع، سه‌پا، اوشاری(عشایری) و دوپا با نُت‌نگاری ارائه می‌شود. این ریتم‌ها در طول تاریخ چند هزارساله‌ای شکل گرفته‌اند که همراه با رقص و مراسم‌های آیینی اجرا شده‌اند.
 
پیمانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ریشه تمام ریتم‌ها در تاریخ، ریتم‌های فولکلوریک هستند که نوع اجرای این ریتم‌ها کاملا متفاوت است؛ جنس ضربات، ناحیه تولید صدا روی ساز و تکنیک‌های نوازندگی بسیار متفاوت هستند؛ به عنوان مثال تُم در موسیقی دستگاهی با دستِ بسته، ولی در موسیقی فولکلوریک با دستِ باز اجرا می‌شود، یا ضربه شلاقی (اسلپ) که در این کتاب برایش علامتی خاص در نظر گرفته شده است.
 
وی درباره استفاده از خط حاملِ سه‌خطی برای نگارشِ نُت‌ها در این کتاب توضیح داد: برای نگارش این کتاب با نظر استاد نوید افقه که مقدمه کتاب را هم نوشته‌اند از خط حامل سه خطی استفاده شده است.
 
پیمانی درباره اهمیت یادگیری این ریتم‌ها برای نوازندگان سازهای کوبه‌ای تاکید کرد: یادگیری این ریتم‌ها برای نوازندگانی که در موسیقی کلاسیک ایرانی فعالیت می‌کنند لازم و ضروری است؛ چراکه هم از نظر فنی به دلیل جابه‌جایی اَکسنت‌ها و فیگورهای رتیمیک بسیار حایز اهمیت هستند و هم از نظر ریشه‌ای و تاریخی و درک ریتم فولکلوریک، برای نوازندگان سازهای کوبه‌ای بسیار مفید خواهند بود.
 
در کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان، تمام مطالب به صورت انگلیسی هم درج شده تا هر کسی در هر نقطه دنیا بتواند با نواختن این ریتم‌ها آشنا شود. همچنین در این کتاب تصاویری درج شده که نشان دهنده قدمتِ چندهزارساله‌ی موسیقی در منطقه لرستان است.
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 آبان 1402 - 13:18

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود کتاب آموزش تمبک فولکلوریک لرستان منتشر شد | موسیقی ما