برنامه یاد بعضی نفرات
 
در خانه‌ی موسیقی
کارگاه «آموزش ساختن ساز کمانچه» با حضور بیاض امیرعطایی برگزار شد
 موسیقی ما- کارگاه «آموزش ساختن ساز کمانچه» با حضور بیاض امیرعطایی از هنرمندان پیشکسوت ساخت ساز کمانچه و تعدادی از سازندگان مبتدی و حرفه‌ای ساخت ساز کمانچه در تالار اجتماعات خانه موسیقی ایران برگزار شد. بیاض امیرعطایی در این کارگاه توضیحاتی را درباره ساختمان و ساختار ساز کمانچه و بیان جزییات پیرامون انوع چوب‌های مورد استفاده در نواحی مختلف این ساز به ارائه نقطه نظرات خود درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های چوب‌ها پرداخت.
 
این سازنده پیشکسوت کمانچه در تمامی مراحل تدریس خود به تاثیر حس و عشق در ساختن ساز تاکیده کرده و این شغل را صرفا نجاری ندانست و در این باره گفت: ساز یحیی تکرار ناپذیر است چرا که شخصی مانند یحیی با آن میزان از عشق در ساخت ساز دیگر تکرار نشد.
 
امیر عطایی در مورد جنس، نوع و قطر پوست و تاثیر مستقیم آن بر صدادهی ساز جزییاتی را مطرح کرده و سپس به انواع سیم و موارد مربوط به آن اشاره کرد.
 
بخش عمده‌ای از کلاس این سازنده ساز به اندازه‌های دقیق در جزییات ساخت ساز و ابزار مرتبط و تاثیر این موارد بر نوع صدادهی ساز، نرم بودن یا تیز بودن صدا اختصاص پیدا کرد.
 
این استاد پیشکسوت به نکات مربوط به رگلاژساز و اقسام ریزه‌کاری‌ها در این باره اشاره کرده و آن دسته از نکاتی را که باعث راحتی نوازنده جهت تمرین هرچه بیشتر با این ساز می شود مطرح کرد.
 
تمرین، ممارست و خستگی ناپذیری و تمرکز بالا در ساخت ساز مهم ترین عوامل برای موفقیت چشمگیر در این عرصه از نظر امیر عطایی بوده و تاکید کرد کسانی که علاقه مند به ادامه این راه هستند از تجربه های بسیار و حتی زمین خوردن ها نباید بهراسند.
 
بخش دوم کلاس با پرسش و پاسخ های های هنرجویان حضوری و مجازی با استاد بیاض امیرعطایی پیرامون مباحثی از قبیل: برطرف کردن صداهای اضافه در ساز، انواع قالب‌های کاسه و روش‌های تهیه آن، شیوه ایجاد الگوی ترک و مواد و ابزار همراه شد.
تاریخ انتشار : شنبه 4 شهریور 1402 - 12:08

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود کارگاه «آموزش ساختن ساز کمانچه» با حضور بیاض امیرعطایی برگزار شد | موسیقی ما