برنامه یاد بعضی نفرات
 
جشنواره‌ی موسیقی نواحی دومین روز خود را پشت سر گذاشت
از ادای احترام به سردار سلیمانی تا ساز و آواز اقوام ایرانی
موسیقی ما- دومین شب از جشنواره موسیقی نواحی ایران با ادای احترام به با سردار دل‌ها، حاج قاسم سلیمانی و ۱۰ اجرای صحنه‌ای در باغ موزه‌ی وزیری برگزار شد.

دومین روز جشنواره در حالی کار خود را آغاز کرد که جمعی از هنرمندان حاضر در این رویداد صبح روز ۳۰ مهرماه به مزار سردار قاسم سلیمانی رفتند و‌ بر مزار ایشان فاتحه خواندند؛ اما شامگاه جمعه (۳۰ مهرماه) باز هم ساز و آواز اقوام ایران با حضور علاقه‌مندان موسیقی در باغ موزه وزیری کوک شد.

شعبان شعبان‌زاده چراغ شب دوم جشنواره را روشن کرد و سپس نوبت موسیقی کردی بود.

علیرضا میرخسروی (اتنوموزیکولوژ) پیش از این اجرا گفت: «هم‌اکنون اجرایی از منطقه كردستان داریم در مقام حیرانی اجرا می‌کنند. ما در موسیقی ایران عاشقانه زیاد داریم و اینجا یک نمونه از آن را می‌بینیم. در ایران فرهنگی، اقوام مختلفی داریم و وقتی از كردها صحبت می‌کنیم، حرف از یك استان نیست و در واقع حرف از یك قوم است. سپس گروه حسن یوسف‌خانی دقایقی حاضران را میهمان موسیقی کردی کرد.»

در ادامه مراسم، فواد توحیدی (پژوهشگر موسیقی نواحی) از یکی از گروه‌های شرق کرمان دعوت کرد تا روی صحنه بیایند و پیش از حضور گروه یاسین شرفایی در سخنانی گفت: «متاسفانه بخشی از موسیقی نواحی ایران در  حال از دست رفتن است و كیبوردها گلوی موسیقی نواحی را گرفته‌اند. به طور کلی منطقه شرق كرمان منطقه‌ای طلایی در موسیقی نواحی است چون سه تا ساز بی‌نظیر دارد. مثلا ساز «چو غرو» نظیرش در دنیا وجود ندارد و یا ساز دایره روده‌ای که مشخصا برای این منطقه است.»‌

در ادامه مراسم، فرهاد نادری و عثمان زاهدی موسیق کردی، سیاچمانه اجرا کردند؛ اما بخش دیگری از اجراهای شب دوم به اجرای موسیقی حوزه حرات اختصاص داشت و پیش از این اجرا فاروق رحمانی (پژوهشگر موسیقی نواحی ایران) با بیان اینکه موسیقی حوزه هرات به سمت موسیقی هندوستان رفتند، گفت: ما در استان سیستان و‌ بلوچستان افغان‌های زیادی داریم که ساكن منطقه هستند و حتی خیلی‌وقت‌ها بلوچ و افغان با هم ازدواج كرده‌اند  برای همین در منطقه‌ای مثل زاهدان موسیقی تركیبی می‌بینید.

سپس غلام‌سخی رسولی اجرایش را روی صحنه برد و در ادامه نوبت خوزستان رسید و فواد توحیدی توضیح داد: «موسیقی خوزستان، موسیقی بسیار متنوعی است. موسیقی امروز، اجرای گروه «نیسان» است كه عرب هستند و موسیقی بداهه‌ای اجرا می‌كنند.»

این گروع نیز به سرپرستی مهدی سواری روی صحنه رفت.

در ادامه مراسم، علیرضا میرخسروی در سخنانی گفت: «وقتی صحبت از اصالت می‌کنیم، در واقع سنت بخشی از اصالت است. اینجا موسیقی اصیل می‌بینیم و سلسله قطعاتی كه یك رقص میسازند. سپس محمد آزادی با گروهش روی صحنه آمد.»

در بخش دیگری از مراسم نوید وزیری (اتنوموزیکولوژ) از وحید میری دعوت کرد که قطعاتی از موسیقی مركز و شرق مازندران اجرا کند.

کریم بیانی‌منش از کرمان نیز به همراه گروهش قطعاتی را اجرا کرد و در نهایت دومین شب از اجراهای جشنواره با سرنای احسان عبدی‌پور از لرستان به پایان رسید که اجرا با استقبال زیادی از سوی مخاطبان همراه بود.
تاریخ انتشار : شنبه 1 آبان 1400 - 12:37

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود از ادای احترام به سردار سلیمانی تا ساز و آواز اقوام ایرانی | موسیقی ما