برنامه یاد بعضی نفرات
 
با مقدمه‌ای از «علی اکبر مرادی»
حیدر کاکی، کتاب «زمینه‌ شناخت تنبور» را منتشر کرد
موسیقی ما- کتاب «زمینه شناخت تنبور» پس از کتاب (تنبور از دیرباز تاکنون) مرحوم سید خلیل عالی نژاد دومین کتاب پژوهشی در خصوص ساز کهن تنبور است که به تالیف حیدر کاکی، نوازنده و مدرس شناخته شده تنبور منتشر شده است.

این کتاب مرجعی مستند و مستدل است که علاقه‌مندان ساز تنبور و موسیقی کهن و باستانی را با تمامی ابعاد آن آشنا می‌کند و مقدمه‌ای خواندنی از استاد علی اکبر مرادی و نگارنده آغاز می‌شود. در این کتاب تاریخچه‌ای مختصر از موسیقی و ساز تنبور در دوره‌های مختلف از خلقت بشر تا عصر حاضر بیان می‌شود، علاوه بر آن بررسی انواع تنبور در سرزمین‌های مختلف با استناد به آثار و نقوش باستانی و هم چنین معرفی کوتاهی از یارسان و تنبور یارسان از دیگر بخش‌های این کتاب است. هم‌چنین مشخصات و شکل ظاهری، خواص مواد، کوک، عوامل فنی در اجرا، انواع مضراب‌های متنوع و تکنیک‌های نوازندگی دست راست و چپ توضیح داده می‌شود.

معرفی نوازندگان و سازندگانِ تنبور طی یک‌صد سال گذشته در حوزه‌های مختلف و بیانِ مباحث استفاده از تنبور، مقام، انواع مقام‌های تنبور، خصوصیات موسیقی تنبور از لحاظ جنبه‌ها و حالات مختلف روند ملودیک ودورهای ریتمیک از دیگر بخش‌های این کتاب است. در خاتمه نیز در بخش انتهایی کتاب تمامی مقام‌های تنبور تجزیه و تحلیل شده است.

این کتاب در سال ۱۳۸۷ توسط انتشارات نوید شیراز چاپ و منتشر شد و هم اکنون پس از تغییرات بنیادی مجدد توسط سیامک عزیز زاده مدیر مسئول انتشارات مشاهیر هنر این کتاب چاپ و منتشر شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 مهر 1400 - 10:48

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود حیدر کاکی، کتاب «زمینه‌ شناخت تنبور» را منتشر کرد | موسیقی ما