برنامه یاد بعضی نفرات
 
با بحث درباره‌ی «لایه‌بندی تحریر در آواز ایرانی» و با اجرای امیر اثنی‌عشری
سی‌و‌هفتمین نشست «آیین آواز» برگزار می‌شود
موسیقی ما - سی و هفتمین نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» سه‌شنبه ۲۶ آذر در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود. در این برنامه درباره‌ی مبحث تکمیلیِ «لایه‌بندی تحریر در آواز ایرانی» صحبت می‌شود و «امیر اثنی‌عشری» به اجرای برنامه می‌پردازد.
 
«لایه‌بندی تحریر؛ مبحث دوم» عنوان بخش مباحثه فنی و تئوریک ماه است که با حضور علی شیرازی آوازخوان و مدرس آواز به همراه «علیرضا امینی» کارشناس مجری برنامه که آهنگساز و نوازندۀ سه‌تار نیز هست ارائه خواهد شد.
 
نخستین مبحث «لایه‌بندی تحریر در آواز ایرانی» در نشست مردادماه امسال توسط همین دو هنرمند پژوهشگر ارائه شد و در آن، ضمن ارائه تعریفی از لایه‌بندی تحریر (که عنوانی است پیشنهادی از سوی علی شیرازی) نمونه‌هایی از آوازها و تصنیف‌های بزرگان هنر خوانندگی در موسیقی دستگاهی نیز به عنوان مثال و در تکمیل و توضیح بحث برای حاضران در ارسباران پخش شد.

در نشست سی و هفتم نیز قرار است ادامه بحث پیگیری ‌شود تا به قول ترتیب دهندگان این مبحث فنی و تئوریک، لایه‌بندی تحریر به عنوان مهمترین حلقۀ مفقودۀ آواز در سال‌های پس از انقلاب بیش از پیش برای مخاطبان برنامه واشکافی شود.

در این نشست همچنین خوانندگانی همچون امیر اثنی‌عشری، محمدرضا محرابی، محمود جاهد، امیرعلی هاشمی و ادیب تیرانداز هر یک به همراه نوازندگان و گروه‌های موسیقی همراه خود به صورت جداگانه به اجرای آواز خواهند پرداخت.

صدای امیر اثنی‌عشری را «گروه ترنم مهربانی» به سرپرستی و آهنگسازی ساسان بازگیر همراهی خواهد کرد. دیگر اعضای این گروه عبارتند از: کاوه صفاریان سه‌تار، آیدین دستیاری سه‌تار، محمدرضا وداد سه‌تار، محمد جوزی عود، نوید جمالی‌پور کمانچه، احسان لیوانی نی، رامین ملکی دف و ساسان بازگیر تار.
 
محمدرضا محرابی خواننده خوش‌صدای اهل گلپایگان را هم وحید طالبی تار، احسان طاووسی ویولن و حسین شرفی تمبک همراهی می‌کنند.

امیرعلی هاشمی آوازش را در دستگاه سه‌گاه می‌خواند و در پایان نیز تصنیف جاودانۀ من از روز ازل یادگار صدای مخملین استاد غلامحسین بنان را بازخوانی می‌کند. نوازندگان همراه هاشمی در این اجرا عبارتند از: پانیذ علی‌شاهی تار، پوریا فرج‌نژاد کمانچه، محمدحسین ساجدی عود، خشایار اشکوری کمانچه و آیین موسوی‌زاده تمبک.

ادیب تیرانداز هم خوانندۀ دیگری است که صدایش را احمد مبشری نوازنده عود زینت خواهد بخشید.
 
محمود جاهد دیگر خوانندۀ نشست است که ابتدا با پخش ویدئوکلیپ کوتاهی آلبوم تازۀ او معرفی و سپس رونمایی خواهد شد. نام این آلبوم «جلوۀ هستی» است و جاهد پس از رونمایی، یکی از قطعات یا آوازهای آن را برای حاضران در ارسباران خواهد خواند.
 
نشست تخصصی آموزشی آیین آواز در چهارمین سال فعالیتش به ارائه مباحث فنی و تئوریک آوازی به همراه تجلیل از چهره‌های مهم این هنر اختصاص دارد. فرهنگسرای ارسباران در خیابان جلفا (ارسباران) واقع در خیابان دکتر شریعتی بااتر از پل سیدخندان واقع شده است.

ورود به این نشست برای همگان آزاد و رایگان خواهد بود.
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 آذر 1398 - 14:17

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود سی‌و‌هفتمین نشست «آیین آواز» برگزار می‌شود | موسیقی ما