برنامه یاد بعضی نفرات
 
با معرفی برگزیدگان موسیقی ایرانی و غیر ایرانی
آئین اختتامیه جشنواره موسیقی امیرجاهد برگزار شد
موسیقی ما - مراسم اختتامیه دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد شب گذشته (6 تیرماه) با معرفی هنرمندان و گروه‌های برگزیده در تالار ایوان شمس برگزار شد.

در آغاز مراسم، گروه موسیقی باربد به سرپرستی «بهراد آقا رفیعی» به اجرای برنامه پرداخت و سپس «سهیل محمودی» مجری برنامه پس از خوش‌آمدگویی به حضار، از مدیرعامل خانه موسیقی ایران برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.
 
  • امیدواریم «جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی» احیا شود
«حمیدرضا نوربخش» مدیرعامل خانه موسیقی و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره موسیقی امیرجاهد، گفت: «در کشور جشنواره‌های مختلفی در زمینه موسیقی داریم که با موضوعات مختلف و در سطوح مختلف برگزار می‌شود. جشنواره موسیقی فجر، جشنواره موسیقی جوان و همچنین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی که متاسفانه بعد از سه دوره تعطیل شد و امیدوارم مدیریت جدید دفتر موسیقی این جشنواره را احیا کند؛ اما جشنواره ای برای استعداد یابی در حوزه موسیقی وجود نداشت. در کل کشور گروه‌هایی هستند که با اشتیاق در حال فعالیتند و با استعدادهای خوبی هم مواجه می شویم. دوستان ما در خانه موزه دکتر معین و امیرجاهد، خواستند که آنجا به عنوان پایگاهی برای این جشنواره باشد و همچنین عزیزانی در شهرداری تهران از این جشنواره حمایت کردند که جای تقدیر و تشکر فراوان دارد. این جشنواره خوشبختانه آغاز شد و طبیعتا در آغاز نقص‌هایی دارد؛ اما در آینده می تواند جشنواره ای پایدار باشد و در عرصه‌ی موسیقی نقش آفرینی و بستر سازی کند و ویترین جذابی برای معرفی استعدادهای جوان باشد.»
 
  • تلاش می‌کنیم که قانون ده درصد برای سال آینده ملغی شود
مدیرعامل خانه موسیقی گفت: «ما در خانه موسیقی خدمتگزار موسیقی هستیم و در زمینه‌هایی که وظیفه داریم حمایت و تلاش‌هایمان را انجام می دهیم. در این مدت اخذ ده درصد از فروش کنسرت‌ها که در مجلس تصویب و تبدیل به قانون شد، برای جامعه موسیقی شوک بزرگی بود؛ ما با دوستان دفتر موسیقی پیگیری و تلاش کردیم و همانطور که اعلام شد قرار است فعلا حوزه موسیقی ایرانی، کلاسیک و نواحی از این موضوع مستثنی باشد. در حال تلاش هستیم که بخش موسیقی پاپ هم از این ماجرا لطمه نخورد و با تعاملی که با نماینگان مجلس داشتیم تلاش می کنیم سال آینده این قانون را ملغی کنیم.»

نوربخش همچنین از دکتر «محمدجواد حق‌شناس» عضو شورای شهر و رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران در اقدام اخیرشان که نام‌گذاری تعدادی از خیابان‌های تهران به نام بزرگان هنر و فرهنگ این سرزمین و همچنین همراهی‌شان با برنامه‌های فرهنگی و به خصوص موسیقی است و همچنین دکتر «ابوالفضل رفیع» مدیرکل اداره فرهنگی شهرداری تهران، «حمیدرضا عاطفی» معاون اجرایی خانه موسیقی و دبیر هنری جشنواره، «مهدی سبحانی» مدیر خانه موزه امیرجاهد و قائم مقام جشنواره و «مهدی مساح بیدگلی» دبیر اجرایی جشنواره، تقدیر کرد.
*استعدادهای درخشان موسیقی به بیراهه کشیده می شوند

در بخش بعدی این مراسم «بابک بنی حسینی» نماینده هیئت داوران بیانیه هیئت داوران این جشنواره را قرائت کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

«هیئت داوران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین جشنواره‌هایی که در مسیر اعتلای فرهنگ و هنر ملی ایران و کشف استعدادهای درخشان در زمینه موسیقی ملی ایران قدم نهاده و با سپاس‌گزاری از برخی مسئولان فرهنگی شورای شهر و شهرداری تهران که از این جشنواره حمایت کردند، اعلام می کند متاسفانه به علت نبود امکانات و تسهیلات مناسب در بخش آموزش و نبود فضاهای فرهنگی به‌ویژه در بخش موسیقی، بسیاری از استعدادهای درخشان در بخش کودکان و نوجوانان مغفول مانده یا به بیراهه کشیده می‌شوند. قطعا برگزاری چنین جشنواره‌هایی نقش بسزایی در آگاهی بخشی و هدایت نوجوانان و هنرجویان در شناخت مسیر درست داشته و نتایج برپاری در برخواهد داشت.»


در ادامه مراسم «امیرحسین حسینی‌زاده» برگزیده بخش تک‌نوازی دوتار چند قطعه اجرا کرد.
 
  • جشنواره موسیقی امیرجاهد ادامه پیدا کند
سپس «محمدجواد حق‌شناس» عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به سخنرانی پرداخت. حق‌شناس با ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره گفت: «در اینجا آمده‌ام از دوستان خانه موزه امیرجاهد برای برگزاری این جشنواره و عزیزان خانه موسیقی و آقای نوربخش که از این اتفاق حمایت کردند تشکر کنم. همچنین از همکارانم در معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران که مجموعه ایوان شمس را در اختیار جشنواره گذاشتند و تلاش بسیار برای برگزاری جشنواره کردند تشکر کنم. این جشنواره با هدف کشف استعداد و توجه به هنر موسیقی میان هنرجویانی که در سراسر کشور در رده‌های مختلف سنی تلاش می کنند برگزار شد و می‌دانم داوران و هیئت برگزاری و سیاستگذاری حدود شش ماه برای این جشنواره تلاش کردند. من از برگزاری این رویداد بسیار خوشحالم و امیدوارم سالیان سال این جشنواره با نام استاد امیرجاهد که هنر موسیقی ایران و تهران مدیون ایشان است، ادامه پیدا کند.»

پس از این سخنان سعید ثابت (سنتور) و محمد اسماعیلی (تنبک) به اجرای چند قطعه در دستگاه ماهور پرداختند.
 
  • از مانع‌تراشی‌ها برای این جریان پویا خودداری کنیم
در بخش دیگری از این برنامه دکتر «الهام فخاری» عضو شورای شهر تهران به سخنرانی پرداخت. فخاری در بخشی از سخنانش گفت: «نواهایی که سینه به سینه جاری شدند و دست‌هایی که در دوستی با ساز آفریننده‌اند و سازهایی که گنج‌های دیرین، کهن و زنده‌اند در پرتنش ترین زمان و جای جهان امروز آوای مهر و زندگی بر صحنه آوردند. این آوای مهر با ایستادگی همت سترگ استادان موسیقی ایرانی است. در این صحنه که پیوسته به جاست، نغمه جوانان و نوجوانان سرزمین است. موسیقی ایران همواره جان موسیقی دوستان را می نوازد. آنچیزی که بر عهده ما بوده و هست کمک جریان داشتن و خودداری از مانع تراشی برای این جریان پویا و زنده است.»
 
در این مراسم دو گروه موسیقی «امیرجاهد» به سرپرستی مهدی مساح بیدگلی و «بیدار» به سرپرستی مهبد ایازی به اجرای برنامه پرداختند. در ادامه مراسم برگزیدگان دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد در دو بخش اصلی موسیقی ایرانی و موسیقی غیر ایرانی معرفی شدند و با اهدای لوح و تندیس از آنان قدردانی شد.

هیئت داوران دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد در بخش سازهای ایرانی میلاد کیایی، سیدمحمد میرزمانی، مظفر شفیعی، بهناز ذاکری، بابک بنی‌حسینی، علی طریقت، در بخش سازهای غربی محمدعلی موسوی، فاروق جهانشاهی فرد، فرنوش تدین، مهدی مساح بیدگلی، محسن میکائیلی و در بخش گروه‌نوازی علی تحریری، بهرام ساعد، داود یاسری و آرش فرهنگ‌فر بودند.
 
  • برگزیدگان بخش موسیقی ایرانی
بخش تک‌نوازی نی: عرفان موسوی قهفرخی، یاسر کلهر و ساسان اسلامی فارسانی
بخش تک‌نوازی تار: بارمان رسولی‌نژاد، وحید فیض آبادی، آورش سروستانی، رضا شیرین آبادی
بخش تک‌نوازی سه تار: علی چراغی، بهزاد سلیمی، الیا بازیاری، پونه ملاحسینی
بخش تک‌نوازی سنتور: کارن احمدی، بردیا قجر، سیناز مهدوی، امید مزینانی، محمدرضا امینیان
بخش تک‌نوازی تمبک: آرش سروستانی، مهران اصطلامی، علی حسینی‌نژاد، ایمان نصیرزاده، امیر کریمی، مانی وکیلی
بخش تک‌نوازی دوتار: امیرحسین حسینی زاده، اسماعیل شهرامیان
بخش تک‌نوازی کمانچه: رضا طریقت
بخش تک‌نوازی تنبور: مبین میرزایی یزنی
بخش تک‌نوازی عود: ماکان نورمحمدی، آوا پریشانی
بخش تک‌نوازی دف: محمد مرادی، پروانه آزاد، زهرا صدر ممتار، کیاوش عراقیه فراهانی، سارا جان‌نثاری، محمد جواد صحاری گرد، پانیذ سوهانی
بخش آواز ایرانی: معین اسفندیار، ابوالفضل شریفی، محمدرضا خاکباز
بخش تک‌نوازی ویولن ایرانی: یاشار بایرامی
بخش دونوازی: علی چراغی و نکیسا صفری، شروین رضایی و فراز حجازی‌پور، حسان صبوحی و مینا حامد محمدیان
بخش گروه نوازی ایرانی: گروه «باربد» به سرپرستی بهزار رفیعی، گروه «بهنوازان» به سرپرستی سمیرا ملک‌زاده، گروه «نوای هویت» به سرپرستی احسان امام جمعه
 
  • برگزیدگان بخش موسیقی غیر ایرانی (کلاسیک - پاپ)
بخش تک‌نوازی ویولن: غزاله نیک پی، رامتین حسنی ابهریان
بخش تک‌نوازی گیتار: محمدامین انگجی ، الیا رحیمی زمانی
بخش تک‌نوازی کیبورد: ترنم کرد
بخش تک‌نوازی پیانو: نازنین خالقی فرد، ایلیا شاکری کری بزرگ، ریحانه فرهی راد، هستی زارعی، محمدعلی معظمی کیا
بخش آواز غیر ایرانی: سجاد بهرامی
بخش دونوازی: شمیم کرد و ترنم کرد
بخش گروه‌نوازی: گروه «بیدار» به سرپرستی مهبد ایازی، گروه «جوانه‌های سبز» به سرپرستی مهدیه غلامرضازاده، ارکستر «پاپ امیرجاهد» به سرپرستی سجاد بهرامی
تاریخ انتشار : جمعه 7 تیر 1398 - 12:50

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود آئین اختتامیه جشنواره موسیقی امیرجاهد برگزار شد | موسیقی ما