برنامه یاد بعضی نفرات
 
جشن امضای کتاب این هنرمند با اجرای زنده گروه «دال» برگزار شد
غزل مهدوی: همه آثار کتاب «نیمه خاموش» ترانه نیستند
موسیقی ما روز جمعه سیزدهم اردیبهشت مراسم رونمایی و جشن امضای کتاب «نیمه خاموش» در تهران برگزار شد. این اثر اولین مجموعه اشعار «غزل مهدوی» است که در عرصه کلام با ترانه هایی که برای گروه «دال» سروده است شناخته می شود. این هنرمند پس از سالها فعالیت در عرصه موسیقی، روانشناسی و ترانه در حالی نیمه خاموش را روانه بازار کرده که بیشتر سراغ غزل ها و اشعار بلند رفته است. مراسم رونمایی و جشن امضای این کتاب هم با اجرای زنده گروه دال و استقبال خوب مخاطبان عرصه موسیقی و کلام برگزار شد. در حاشیه این برنامه گفتگویی با «غزل مهدوی» داشتیم که در ادامه می خوانید:
غزل مهدوی ابتدار درباره جزئیات این کتاب گفت:«نام این کتاب براساس مفهوم «نیمه خاموش» که در گروه دال داشتیم انتخاب شد و یک شعر با همان مضمون مشابه هم در این کتاب وجود دارد. این مجموعه شعر از حدود سیزده غزل، چند شعر بلندتر با عنوان قصه های بلند تشکیل شده است. در پایان کتاب هم چند اثر با عنوان لحظه های کوتاه داریم که دوبیتی ها و تک بیتی ها هستند. عمدتاً مفاهیم آثار به غیر از چند اثر عاشقانه هستند. شعر نیمه خاموش و اشعار دیگر محتواهای مختلف دارند. غزل هم اصولاً با شعر عاشقانه ترکیب شده است و هرگاه نام غزل به میان می آید آن فضا تداعی می شود. آثار مجموعه نیمه خاموش ترانه نیستند و فقط یک سری مجموعه شعر هستند. یکی دو شعر این کتاب در گروه دال به صورت کامل یا ابیات انتخابی آن در گروه دال هم اجرا شده اند. اما ترانه های من در این کتاب نوشته نشده اند چون ترانه ها در گروه دال معمولاً براساس ملودی نوشته می شوند.»
 
او در پاسخ به این سوال که چرا تعداد بیشتری از ترانه های دال را در این مجموعه قرار نداده است گفت:«به نظر من مفهومی ندارد که ترانه براساس ملودی صرفاً در کتاب خوانده شوند و آن لذت و زیبایی را ندارد. دوست دارم هویت شاعری خودم را داشته باشم و همکاری من با گروه دال یک بخش از تلاشم در راستای شعر و ادبیات است و به صورت اتفاقی یکی دو اثر در گروه دال اجرا شده اند. به دنبال یک اتفاق پر سر و صدا و اینکه از همکاری هایم با گروه دال استفاده کنم نبودم. به دلیل اینکه اگر حیطه ترانه سرایی هم نبود من در این مقطع چنین مجموعه ای را منتشر می کردم.»
 
مهدوی در پاسخ به این سوال که آیا قصد انتشار مجموعه ای که ترکیبی از روانشناسی و شعر و موسیقی دارد یا نه اعلام کرد:«من فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع لیسانس از دانشگاه تهران هستم و دغدغه ادبیات و شعر را همیشه داشتم و فوق لیسانس من روانشناسی بود. قبلاً فعالیت هایی در زمینه ادبیات و روانشناسی داشتم که در قالب چند مقاله بودند. در زمینه آموزش موسیقی و روانشناسی هم فعالیت هایی انجام داده ام که به دنبال انتشار آنها هستم. این فعالیت ها خصوصاً در زمینه نوآموزها براساس یافته های جدید روانشناسی رشد و نظریه های یادگیری است. چنین ایده هایی دارم که در فضاهای میان رشته ای کار کنم ولی تا به حال فرصت این کار را نداشتم.»
 
غزل مهدوی درباره برگزاری کارگاه ترانه هم به این نکته اشاره کرد:«با وجود به مشغله هایی که دارم دنبال برگزاری چنین رویدادهای آموزشی هستم اما  نه اینکه کارگاه ترانه برای ترانه سراها باشد. دوست دارم با کمک یک سری از دوستان دیگر که هم دغدغه هستند، کارگاه هایی برای آموزش بهتر ادبیات و شعر کهن برگزار کنیم. مثلاً کارگاه هایی که سبک شناسی را شروع می کنند و به شعر معاصر امروز می رسند. اگر چنین رویدادهایی را بتوانیم با جنبه های آکادمیک برگزار کنیم علاقه مند هستم ولی آنقدر مشغله ها زیاد است باید چنین اتفاقاتی به ترتیب و در طول زمان رخ دهد.»
 
این شاعر و نوازنده پیانو درباره کتاب بعدی خود اعلام کرد:«بابت اینکه اثری را به مرحله چاپ برسانم فعلاً برنامه جدیدی ندارم. اشعار نیمه خاموش با هدف یک مجموعه نگارش یا گردآوری نشده اند و صرفاً علاقه من به نوشتن شعر بودند. پس از اینکه به یک تعدادی رسیدند و قابلیت چاپ داشتند، این مجموعه را منتشر کردم. شعر نوشتن من ادامه خواهد داشت و روزی اگر احساس کنم سروده ها در کنار هم می توانند به شکل یک مجموعه باشند که منتشر می کنم. در غیر اینصورت برنامه ریزی دقیقی ندارم که حتماً سال آینده یا دو سال دیگر یک کتاب جدید منتشر کنم.»
 
غزل مهدوی در پاسخ به این سوال خبرنگار «موسیقی ما» مبنی بر اینکه آیا صرفاً قصد همکاری با گروه دال را دارد هم گفت:«فشار و اصراری برای اینکه صرفاً با یک مجموعه کار کنم ندارم. ما در گروه دال یک خانواده هستیم و با هم بزرگ شدیم. فعالیت ترانه سرایی من به صورت جدی با دال شروع شد. اگر موارد خاصی باشد که من آن موسیقی را دوست داشته باشم و با فضای کلام من همخوانی داشته باشد منعی وجود ندارد. اما واقعیت این است که تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده است و موسیقی هایی که به من پیشنهاد دادند به گونه ای نبوده که خیلی به آنها علاقه داشته باشم. چون حیطه ترانه برایم جنبه تجاری ندارد و به همین دلیل کاری که دوست نداشته باشم را نمی پذیرم. »
 
او نهایتاً درباره فعالیت های گروه دال اعلام کرد:«گروه دال هفته گذشته کنسرت های خوب و موفقی را از نظر من در تالار وحدت برگزار کرد و به نظرم اتفاق خوبی بود. چرا که گروه دال با همراهی ارکستر زهی روی صحنه رفت و تلاش های ماه های اخیر گروه به نتیجه رسید. امسال هم دوست داریم اجراهای بیشتر را روی صحنه ببریم و ارتباط نزدیکتری با مخاطبانمان داشته باشیم. دوست داریم در فضاهای صمیمانه نظیر اجراهای دانشجویی یا کافه ای اجراهایمان را روی صحنه ببریم. دردسرهای برگزاری کنسرت های بزرگ برای گروه ها و همچنین مسائلی نظیر قیمت های بالای بلیت باعث می شود که اجراها محدودتر شود. دوست داریم فضا فراهم باشد و بتوانیم در قالب چنین اجراهایی با مخاطبان دیدار داشته باشیم. خوشحالم که به بهانه جشن امضای نیمه خاموش قطعات گروه دال به صورت زنده اجرا شدند و این فرصت بهانه ای بود که بدون واسطه با مخاطبان عزیز دیدار داشته باشیم.»
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : شنبه 14 اردیبهشت 1398 - 18:00

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود غزل مهدوی: همه آثار کتاب «نیمه خاموش» ترانه نیستند | موسیقی ما