برنامه یاد بعضی نفرات
 
نقاش پیش‌کسوت گیلان به همای هدیه داد
اجرای موفق «اپرای حلاج» این بار رشت
موسیقی ما - اپرای حلاج به نویسندگی، سرایش، کارگردانی و اجرای «پرواز همای» در نقش حلاج، پس از قریب به یک ماه اجرا در کاخ سعدآباد تهران و سپس از پنج شب اجرای موفق در تبریز که در طی آن هفت هزار نفر آن را دیدند، به شهر زادگاه خالقش رسید و در شب‌های  شانزدهم و هفدهم و هجدهم در ورزشگاه یادگار امام رشت روی صحنه رفت و سرجمع حدود پنج هزار نفر تماشاگر مشتاق داشت.

این اپرا روایتی‌ست از زندگی حلاج و در آن محمد حسین صفری در نقش شبلی هم از بازیگران اصلی‌ست. همای در این اپرای ایرانی، علاوه بر عمده اشعار که ساخته خود اوست و برخی از آنها از تصانیف مشهور و محبوب ساخته او نیز هستند، از اشعار مولانا، عطار و حافظ نیز بهره گرفته است تا مجموعه‌ای را شکل دهد که امضای خود او را دارد.

او که دانش‌آموخته دانشگاه هنر و معماری اراک در رشته‌ی بازیگری و سپس موسیقی در دانشگاه علمی کاربردی و همچنین از سال ٢٠١٥ دانشجوی رشته آواز کلاسیک شاخه‌ی باروک در کنسرواتوار موسیقی جرپه وردی میلان ایتالیا میلادی است، پیشتر ردیف‌های آواز ایرانی را نزد استادانی چون فریدون پور رضا، هنگامه اخوان و کریم صالح‌عظیمی آموخته و با توجه به شاعر بودن و دانش آواز کلاسیک، چند سال پیش اپرای موسی و شبان را روی صحنه آورد و پس از آن اپراهای «مرغ سحر ناله سر کن» و «عقل و عشق آدمی» را نوشت و اجرا کرد و آخرین این اپراها هم اپرای حلاج است که برآیند تجربیات او در این حوزه است و با استقبال خوبی نیز مواجه شده است. همچنین همای تنها خواننده موسیقی ایرانی‌ست که روی صحنه به همراه خوانندگی بازیگری هم می‌کند.

همای اجرای شب اول در رشت را به پوری بنایی، اجرای شب هفدهم را به بهزاد عشقی، پیشکسوت هنر تئاتر گیلان و فرزین فخریاسری، نویسنده و نقاش شناخته شده و تاثیرگذار گیلانی و اجرای شب سوم را به استادان ناصر مسعودی، فریدون پوررضا، سعید تحویلداری و فرامرز دعایی تقدیم کرد. نکته دیدنی یکی از این تقدیمی‌ها در شب دوم اتفاق افتاد که در پایان اجرا، فخریاسری، نقاش اکسپرسیونیست ایرانی، بعد از پایان اجرا یکی از تابلوهای خود را به همای تقدیم کرد.

فرزین فخریاسری نقاشی‌ست که برخی از اهالی هنر او را ون‌گوگ لنگرود لقب داده‌اند. وی که نویسنده هفت رمان و مجموعه داستان هم هست و زندگی پر فراز و نشیبی هم داشته است، از بطن جامعه گیلان برخاسته و روایت‌گر زندگی و رنج‌های مردم خویش است و جالب آنکه از دل این رنج‌ها، اغلب لحظات شاد زندگی مردم را بیرون کشیده است.

در پایان این کنسرت هم، این دو هنرمند برجسته گیلانی، در کنار تابلویی که روایتی از سماع مولاناست و بی‌ارتباط به اپرای حلاج هم نبود عکسی به یادگار گرفتند.

بنابر اعلام روایت عمومی گروه مستان، اجرای اپرای حلاج در شیراز که قرار بود سه شب برگزار شود دو شب دیگر هم تمدید شد تا این اپرا پنج شب مهمان شهر حافط باشد. همچنین بنابر برنامه قبلی، این اپرا از سوم تا نهم بهمن، به مدت هفت شب در تالار وزارت کشور به روی صحنه خواهد رفت.
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 بهمن 1397 - 17:49

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود اجرای موفق «اپرای حلاج» این بار رشت | موسیقی ما