برنامه یاد بعضی نفرات
 
در مراسم رونمایی آلبوم «دستامو دریاب» عنوان شد
کوروش انوش: فکرم این بود که دِینم را نسبت به مملکتم ادا کنم
موسیقی ما - مراسم رونمایی و جشن امضای آلبوم «دستامو دریاب» با حضور عوامل این آلبوم و چهره‌های موسیقایی برگزار شد.

به گزارش «موسیقی ما» به نقل از روابط عمومی موسسه ایرانگام، مراسم رونمایی و جشن امضای آلبوم «دستامو دریاب» به آهنگسازی، تهیه‌کنندگی و با صدای «کوروش انوش» -هنرمند ایرانی‌الاصل مقیم سوییس و خواننده بین‌المللی ارکستر ملی سوئیس به سبک موسیقی پاپ و کلاسیک- که چندی قبل با مدیریت «صدرالدین حسین‌خانی» توسط مؤسسه «نغمه سرای روژین» و توسط پخش «هنر شهر» منتشر ‌شد، با حضور دکتر محمد سریر (آهنگساز و مدرس دانشگاه)، محمدعلی بهمنی (شاعر و ترانه‌سرا)، غلامحسین امیرخانی (خوشنویس)، سیدمحمد میرزمانی (آهنگساز)، علیرضا بدیع (شاعر و ترانه‌سرا)، آرش کامور (آهنگساز و نوازنده کمانچه)، الیاس شیرزاد (تنظیم‌کننده)، محمود میرزایی (تنظیم‌کننده تعدادی از قطعات آلبوم و نوازنده پیانو)، سامیه سلیمی (شاعر) و... و با مجری‌گری «ندا انوش» عصر روز سه‌شنبه 23 شهریور 1395 در تالار «امیرخانی» خانه‌ هنرمندان ایران برگزار‌ شد.
 
  • آلبوم «دستامو دریاب» متعهدانه کار شده است
در ابتدای این نشست دکتر محمد سریر گفت: آلبوم «دستامو دریاب» با یک فکر و تدبیر و تجربه ممتد چند ساله، در نهایت تولید شد و این خیلی خوب بود. چون آقای انوش هم در خارج از کشور و هم در داخل تجربیات مناسبی را کسب کرده‌اند و متکی بر بینش و دانش حوزه موسیقی است و یک نگاهی هم بالاخره به جاذبه‌هایی داشته که در کشور و در میان مردم ما برای این نوع موسیقی وجود دارد. از آنجا که این خواننده از نسل جوان موسیقی است هیچ کس انتظار ندارد که او موسیقی‌ای ارائه کند که مناسب نسل جوان نباشد و طبیعی است که اثری ریتمیک بر پایه مباحث علمی ارائه دهد.
 
او همچنین گفت: آهنگسازی در آلبوم «دستامو دریاب» از ابعاد دراماتیک برخودار است و اغلب تک صدایی‌ها شنیداریشان خوب است. آهنگها بلندمدت هستند و تاریخ مصرف ندارند و خود این نگاه خیلی مهم است. تنظیم‌کنندگان قطعات نیز سابقه خوبی در این زمینه دارند و کارهای شایسته‌ای انجام داده‌اند که هم تأثیرگذار و از نظر کار موسیقایی و تنظیم، خیلی کیفی و خوب هست.
 
این آهنگساز در ادامه تأکید کرد: در این آشفته بازار موسیقی، جریان جدیدی در آلبوم «دستامو دریاب» وجود دارد و متعهدانه کار شده و اقدام مهمی است. چون چه در نغمه‌ها، چه در کلام و چه در تنظیم‌ها یک نوع هدفمندی دیده می‌شود. در تنظیم، نغمه‌ها و پیوند آنها با ادبیات فارسی دارای یک هویت و ریشه است. کوروش انوش در «دستامو دریاب» به توانایی‌های تازه‌ای در کارشان رسیده‌اند.
 
محمد سریر در پایان تصریح کرد: از چند جهت هم از آقای انوش تقدیر می‌کنم چون خودشان خیلی جدی کارها را پیگیری می‌کنند و در آلبوم «دستامو دریاب» به توانایی‌های تازه‌ای در کارشان رسیده‌اند و هم اکنون نگاهش به افق‌های بلندتر است و به ادراک تازه‌ای از کارهایش رسیده است. از تجربیات مهمی که دارند بسیار بهره می‌گیرند و این خیلی مهم است. نکته دیگر در مورد ایشان اهمیت بخشیدن به هویت ملی است. در آلبوم «دستامو دریاب» در بخش‌هایی به طور روشن و در بخش‌هایی به طور تلویحی یک نگاهی ملی در این اثر وجود دارد و به نظر من این بسیار بسیار ارزشمند است.
 
  • آهنگسازی قطعه «خلیج فارس» معرکه است
در بخش دیگری از آیین رونمایی آلبوم «دستامو دریاب» محمد علی بهمنی شاعر و ترانه‌سرای کشور گفت: آشنایی من با آقای انوش به شش سال پیش برمی‌گردد و از همان دیدار اول و قبل از اینکه صدای ارزشمند ایشان را بشنوم، مجاب شخصیت و رفتار اخلاقی ایشان شدم. ایشان شناخت درستی داشت و بین دوستان عزیز شاعر انتخاب های خوبی داشتند و می توان کارهایی پسندیده ایشان را در این آلبوم شنید.

او افزود: یکی از قطعات این آلبوم به نام «خلیج فارس» نگاه جدید و خاصی نسبت به خلیج‌فارس دارد و این همه سال تلاش می‌کنیم که صحبتی و شعر ماندگار درباره آن داشته باشیم و نتوانستیم آن را انجام بدهیم؛ ایشان به روشنی آن را انجام دادند و این نشان می‌دهد ناگفته‌های بسیاری درباره خلیج فارس وجود دارد که در این ترانه بیان شده‌ است و آهنگسازی آن هم معرکه است.
 
  • کوروش انوش علاوه بر استعداد، از طرف خانواده‌اش تشویق و حمایت شد
در بخش دیگری از این مراسم، غلامحسین امیرخانی استاد سرشناس خوشنویسی ایران گفت: علاوه بر استعدادی که کوروش انوش در زمینه موسیقی دارد خانواده‌اش موجب شدند که تشویق شود و به موقع حمایت بشود و قدم به قدم به سمت شناخت خودش در درجه اول و در درجه دوم، در مسیری رشد بکند که حاصل آن امروز، آدمی شده که در جوانی بنا به نظر کارشناسانه و دقیق آقای دکتر سریر، در عرصه موسیقی امروز ایران تأثیرگذار باشد و این خیلی حرف مهم و بزرگی است.
 
  • خوشحالم که آلبوم «دستامو دریاب» به ثمر رسید
در ادامه، سید محمد میرزمانی آهنگساز موسیقی ایرانی گفت: حدود سال 83 یا 84 بود که توسط آقای امید حجت با کوروش انوش آشنا شدم و از همان زمان هم، این آراستگی، متانت و ادب در شخصیت دوست داشتنی ایشان وجود داشت. خوشحال هستم که امروز، آلبوم «دستامو دریاب» به ثمر رسید و ما شنونده تعدادی از قطعات خود در این اثر موسیقیایی هستیم. از روزهای اول شاهد بودم که با چه عشقی مراحل مختلف این کار را دنبال می کردند و در انتخاب اشعار چه تلاشی داشتند، به ایشان تبریک می گویم و امیدوارم بیش از پیش، شاهد شکوفایی آثار و معرفی آنها باشیم و جایگاه ویژه ای در جامعه هنری کشور ایجاد بکند.
 
او افزود: به اعتقاد من ویژگی آلبوم «دستامو دریاب» این است که دو شخصیت برجسته موسیقی و ادبیات کشور از جمله استاد سریر و استاد بهمنی استفاده کرده اند که این دوستان ستون محکمی بشوند تا این آثار به بهترین شکل ممکن و به بهترین نحوی ارائه بشود.
 
  • به عنوان یک ایرانی فکرم این بود که دِین خود را نسبت به مملکتم ادا بکنم
در ادامه، «کوروش انوش» آهنگساز، تهیه‌کننده و خواننده آلبوم «دستامو دریاب» گفت: همیشه فکرم این بود که به عنوان یک ایرانی دین خودم را نسبت به مملکتم ایران عزیز، مردم و فرهنگ و هنر فاخر این سرزمین ادا بکنم. مطمئناً برای رسیدن به چنین نقطه ای باید تلاش کرد. هر چند که فقط سعی کردم که بتوانم آنچه را که در توان خودم حس کردم و یاد گرفتم اشاره‌ای به آن بکنم و دِین خودم را ادا کرده باشم.
 
او همچنین گفت: فرصتهای زیادی در خارج از کشور برایم پیش آمد که بخواهم فعالیتهای موسیقایی داشته باشم، اما از آنجا که من هر آنچه را که دارم از سرزمینم ایران عزیز، مردم خوب و مهربان و هچنین فرهنگ و تمدنم است؛ به خودم اجازه نداده ام و نخواهم داد که بخواهم به نوعی رفتار و کاری را انجام بدهم که شایسته هنر و این مردم نباشد.
 
انوش در ادامه افزود: از آنجایی که خداوند بزرگ همه را از روی عشق آفریده، آرامش، صلح و هنر عشق ورزیدن را به تک تک مخلوقات خودش هدیه داده است. من همیشه سعی کرده ام با توجه به این عمر کوتاهی که از خدا می گیرم با آرامش و با عشق  زندگی بکنم.
این خواننده ایرانی-سویسی در ادامه اظهار داشت: شکل رفتن این اثر موسقیایی مطمئناً از وجود و برکت اساتید بزرگ و همچنین بزرگان ادب و هنر ایران است؛ من فقط سعی کردم قسمتهایی از زندگی خودم را به صورت موسیقی و با کلام انتقال بدهم. همیشه دوست داشتم در مملکت خودم و در این نقطه از کره زمین، اگر قرار است کاری را انجام دهد، شروعش از اینجا باشد و امروز می‌بینم که این اتفاق پیش آمده و بسیار بسیار خوشحالم.
 
  • پیام صلح و دوستی و عشق ورزیدن
او در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: پیام صلح و دوستی و عشق ورزیدن را در این آلبوم به خوبی می شود حس کرد؛ حتی برای شکل گرفتن این آلبوم هم، این ارتباط زیستن و عشق ورزیدن بین تک تک دوستان، هنرمندان و شاعرهای
عزیز و بزرگوار حس می‌شد. و به نوعی فقط سعی کردم که بتوانم یک هدیه ناقابل را تقدیم به مردم عزیزم بکنم.
 
  • تقدیم آلبوم «دستامو دریاب» به موزه صلح ایران
خواننده بین‌المللی ارکستر ملی سوئیس اظهار اشت: این پیام صلح و دوستی را مدیون این اساتید بزرگ هستم، از جمله محمدعلی بهمنی که با شعر بسیار زیبای خودشان، تمام صحبتها، تمام زمانها و تمام خاطرات من و امثال من را بیان کردند و من سعی کردم که ساختن آهنک و همچنین خواندن آن، احساس خودم را انتقال بدهم. خیلی دوست دارم که آلبوم «دستامو دریاب» را به موزه صلح ایران بکنم، امیدوارم که توانسته باشم صدای ایران را به آن طرف آبها برسانم.
 
در بخش پایانی این برنامه، از تابلویی که به خط «یعقوب انوش» نگاشته شده توسط دکتر محمد سریر، محمدعلی بهمنی، غلامحسین امیرخانی و محمد میرزمانی رونمایی شد. این تابلو قرار است توسط کوروش انوش به موزه صلح ایران تقدیم شود. در خاتمه، هنرمندان حاضر در این مراسم، پوستر آلبوم «دستامو دریاب» را امضاء کردند.
تاریخ انتشار : جمعه 26 شهریور 1395 - 09:46

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود کوروش انوش: فکرم این بود که دِینم را نسبت به مملکتم ادا کنم | موسیقی ما