برنامه یاد بعضی نفرات
 
23 تیر در تالار وحدت صورت می‌گیرد؛
اجرای آثار «علیرضا مشایخی» توسط ارکستر موسیقی نو
موسیقی ما - ارکستر موسیقی نو به رهبری «سعید علیجانی» 23 تیر ماه آثاری از «علیرضا مشایخی» - آهنگساز برجسته‌ی ایرانی- را در تالار وحدت به روی صحنه می‌برد.

در این کنسرت،‌ ارکستر با حضور نوازندگانی چون نگین انوشا، سید مطهر حسینی، پویا دهلاری، بهار فلسفی، سپهر حسینی شاد به اجرای آثاری از علیرضا مشایخی خواهد پرداخت. تاکنون بسیاری از نوازندگان برجسته ایرانی و جهانی با اركستر موسیقی نو همكاری داشته‌اند.

از آخرین آثار این آهنگساز نامی که در ایران منتشر شده، می‌توان به «متا ایکس» اشاره کرد. این اثر با آهنگسازی علیرضا مشایخی و اشکان پاشازاده و همراهی ارکستر موسیقی نو به رهبری علیرضا مشایخی و سعید علیجانی، ویولنسل صنم قراچه داغی و پیانو سینا صدقی و مریم مهربان منتشر شده است. در این آلبوم که مانند اغلب آثار علیرضا مشایخی در فضای موسیقی مدرن ارائه شده، قطعات «متا ایکس» برای ویولنسل و اصوات کامپیوتری، «در جستجوی زمان از دست رفته» برای پیانو و ارکستر، «افلیا شماره ۲» برای پیانو و ارکستر و «اوهام برای ارکستر» برای علاقه مندان این سبک از موسیقی عرضه شده است.

«متا ایکس» دوره سوم فعالیت آهنگسازی علیرضا مشایخی را در بر دارد. در این مرحله امکان پیوستگی دوره‌های متفاوت تاریخ موسیقی به راه نوینی در اندیشیدن به صدا تبدیل می‌شود تا آنجا که می‌توان «متا ایکس» را معرف جهان صوتی نوینی دانست. در این اثر نیز ویولنسل در مقابل اصوات الکترونیک و ارکستر پدیده چند فرهنگی را جستجو می‌کند.

«در جستجوی زمان از دست رفته» سومین اثر از مجموعه‌های پنچ گانه پیانو در این آلبوم است. موضوع این مجموعه آثار را می‌توان امکان راه‌هایی دانست که به طرح چند صدایی در موسیقی ایرانی می‌انجامد. در این اثر آهنگساز علاوه بر موضوع چند صدایی ابعاد دیگر موسیقی ایرانی را نیز مورد تامل قرار داده است. از نظر فرم، این اثر را می‌توان از نمونه‌های بداهه، فرم ابداعی آهنگساز دانست که در آن چند ایده اصلی به تناوب مورد بسط قرار می‌گیرند. رویکرد «مدیتاتیو» به «تُن» و دینامیک از یک سو و توجه به ابعاد متنوع «بداهه نوازی هدایت شده» را می‌توان از ویژگی متمایز این اثر دانست.
منبع: 
موسیقی ما
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 تیر 1395 - 11:34

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.دانلود اجرای آثار «علیرضا مشایخی» توسط ارکستر موسیقی نو | موسیقی ما