Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
کیهان کلهر بار دیگر در ایران کنسرت آنلاین می‌گذارد و «شهر خاموش» را اجرا می‌کند
برای تمام کشته‌شدگانِ بی‌گناهِ حلبچه
موسیقی ما- «کیهان کلهر» -آهنگساز و نوازنده‌ی شناخته شده موسیقی ایرانی- در این سال‌ها یکی از پرکارترین هنرمندانِ موسیقی (در ایران و جهان) بوده است. او اما از آغاز شروعِ ویروسِ کرونا در ایران، فعالیت‌های متعددی انجام داده و حالا برای دومین بار می‌خواهد کنسرتِ آنلاین برگزار کند تا به قولِ خودش «در این احوال ساعتی هم‌دلانه بنوازد» و «مخاطب بشنود».

این نوازنده‌ و آهنگ‌سازِ برجسته در صفحه‌ی شخصی خود نوشته است: ««دوشنبه سیزدهم مرداد ماه، شهر خاموش را در خانه‌هایتان می‌نوازیم. فروردین نود و هشت و در شروع تور «شهر خاموش» قرار بر رفتن به اغلب شهرهای کشورمان را داشتیم که بخشی از برنامه‌مان نیز کنسرت برای هم وطنان در شهرهای مرزی و از سرگیری اجرای رایگان پیرو تور قبلی در مناطق محروم بود که به دلیل شیوع بیماری امکان پذیر نشد. از این رو تصمیم بر ادامه این اجرا به صورت پخش زنده در فضای مجازی با امکان دسترسی رایگان برای همه مخاطبان در اینستاگرام و یوتیوب گرفتیم تا در این احوال برای ساعتی همدلانه در کنار بنوازیم و بشنویم. و به این منظور دو مکان زیبا که برای تمام ایرانیان خاطره‌انگیز و عزیز است را در تهران و اصفهان انتخاب کردیم که اطلاعات آن متعاقباً به شما عزیزان اعلام می‌شود.»
او پیش از این هم در موزه‌ی آبگینه به اجرای کنسرتِ آنلاین پرداخت که با استقبال بسیار زیادِ مخاطبان روبه‌رو شد.

«کیهان کلهر» همان‌طور که خود توضیح داده است برای کنسرتِ آنلاین خود بارِ دیگر «شهر خاموش» را روی صحنه می‌برد، قطعه‌ای که آن را برای قربانیان فاجعه‌ی حلبچه نوشته است. او در جنگ ایران و عراق بسیاری از اعضای خانواده‌ی خود را از دست داد و همواره جنگ به عنوان یکی از مهم‌‌ترین دغدغه‌هایش‌ مطرح بوده است، او فعالیت‌های بسیاری علیه این پدیده انجام داد و نام‌ش در میانِ موزیسین‌های حامی صلح نیز آمد. 

«شهر خاموش» اولین بار قرار بود خردادماه سال ۱۳۹۴، با اجرای کیهان کلهر و کوارتت بروکلین رایدر برگزار شود اما با مداخله پلیس اماکن عمومی نیروی انتظامی و بیان آنچه «ملاحظات امنیتی» لغو شد.

او بعدتر این قطعه را نه با نوازندگانِ گروه «بروکلین رایدر» که با تعدادی از نوازندگان ایرانی به اجرا درآورد و از همکاری با آنان نیز رضایت داشت و درباره‌اش گفت: «اجرا با موسیقی‌دانانِ ایرانی همان کیفیت را دارد و نوازنده‌های ایرانی هم بسیار خوب ساز می‌زنند و راضی کننده است.»

او در حالی این سخنان را بیان می‌کند که در عمرِ حرفه‌ای خویش با بسیاری از نوازندگانِ برجسته‌ی دنیا همکاری داشته است که از جمله‌ی آنها می‌توان به شجاعت حسین‌خان،‌ اردال ارزنجان، یویوما، گروه بروکلین رایدر و بسیاری دیگر اشاره کرد، اگرچه او از تمامی این فرصت‌ها برای معرفی موسیقی ایران استفاده کرده است، آن‌چنان که خودش می‌گوید: «وقتی شما با نوازنده‌ای مثل یویوما کار می کنید، مخاطبینش دوست‌داران موسیقی کلاسیک هستند و هیچ امکانی ندارند که موسیقی ایرانی را بشنوند، ولی وقتی شما روی صحنه این نوع موسیقی را می‌نوازید، باعث می‌شود آن مخاطب هم برود تحقیق کند و ببیند سازی که شنیده چه بوده و شاید به موسیقی ایرانی علاقه‌مند شود. وقتی با موسیقیدان هندی یا ترک کار می‌کنید هم همین طور است و بالاخره این کار زاویه دید مخاطب را نسبت به موسیقی ایرانی گسترده‌تر می‌کند.»

 «ورلد ویلج میوزیک»، آلبوم «شهر خاموش» را در سطحی جهانی به انتشار درآورد. شهر خاموش چهار قطعه دارد که مهم‌ترینِ آن قطعه‌ای است که آلبوم به نامِ آن خوانده می‌شود. این اثر نیز چون دیگر آثارِ این نوازنده و آهنگ‌ساز با استقبالِ بسیار زیاد منتقدان روبه‌رو شده است، به شکلی‌که نیویورک تایمز آن را «عبور کرده از منشور موسیقی خاورمیانه» دانسته و آل‌میوزیک ترکیب نوای کوارتت‌نوازی بروکلین رایدر با پیچیدگی ملودی کلهر را مسحورکننده خوانده‌است. از دیگر موفقیت‌های این آلبوم می‌توان به این اشاره کرد که در جدول بهترین آلبوم‌های کلاسیک متقاطع بیلبورد به جایگاه هجدهم دست یافت و مجلهٔ موسیقی سانگ‌لاینز این مجموعه را به عنوان بهترین آلبوم بی‌کلام سال ۲۰۰۸ میلادی معرفی کرد. کلهر آن را بارها در بسیاری از کشورها اجرا کرده است. (این قطعهٔ برای اولین بار در کارنگی هال نیویورک به وسیله همین نوازندگان اجرا شد و بعدها در کنسرت‌های دیگر)

«شهر خاموش» به یاد قربانیان شهر حلبچه که مورد حمله شیمیایی رژیم وقت عراق قرار گرفته بود اجرا شده است. «کلهر» همواره از سکوتِ مراجعِ بین‌المللی نسبت به این مساله گلایه‌‌مند است. او خودش درباره‌ی این قطعه گفته است: «این قطعه به یاد قربانیانِ بمباران شیمیایی شهر کردنشین حلبچه تقدیم شده است. به هر صورت این اتفاق تاثیر بسیار بدی روی دنیا گذاشت و بسیاری از آن تاثیر گرفته‌اند و در این میان کسانی که به انجام کارهای هنری می‌پردازند، این تاثیر را به زبانِ هنرشان درآورده‌اند. به هر صورت من هم تحت تاثیر این واقعه قرار گرفتم و سعی کردم که این قطعه را به آن‌ها تقدیم کنم.»

او هم‌چنین در گفت‌وگوی دیگری در پاسخ به این سوال که آیا می‌شود قطعه شهر خاموش را نوعی اعتراض هنری به دول غربی حامی صدام حسین قلمداد کرد، گفت: «اگر وجه سیاسی‌اش را بخواهید در نظر بگیرید، بله، ولی وجه انسانی‌اش بیش از هر چیز دیگری برای من اهمیت داشت. من از آن اتفاق عکس‌هایی می‌دیدم و کسانی را که به شکلِ غریبی کشته شده بودند، در حالی که همه‌شان بیگناه بودند. امیدوارم وقتی چنین قطعات هنری‌ای از مسائل اجتماعی صحبت می‌کنند، باعث شود که سیاستمداران به این مساله فکر کنند که که تصمیماتشان می‌تواند چه تبعاتی داشته باشد.»

 
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 مرداد 1399 - 14:24

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.