برای ابراز همدلی و هم‌بستگی با مردم اتریش در پی شیوع ویروس کرونا
«خنیاگران مهر»، «مارش ایرانی» را با تنظیم «بهزاد عبدی» نواختند
 موسیقی ما- بانوان «خنیاگران مهر» با اجرای قطعه‌ی «مارش ایرانی» اثر آهنگساز مشهور اتریشی «یوهان اشتراوس»، پیام همدلی و همبستگی خویش را به مردم اتریش ابلاغ می‌کنند. این اثر را «بهزاد عبدی» برای سازهای ایرانی تنظیم کرده است.

مارش ایرانی اُپوس ۲۸۹، نام مارشی است که یوهان اشتراوس (پسر) در پاییز ۱۸۶۴ در نهمین تابستان روسی‌اش برای فصل کنسرت پاوْلُوْسک تنظیم کرد. او این اثر را در ابتدا مارش قشون ایرانی نام‌گذاری کرده بود. این اثر اولین بار در واکس هال پاویلیون در پارک پاوْلوْسک در ۱۱ ژوئیه برای عموم اجرا و معروف‌ترین اثر از تنظیم‌هایش در آن سال در روسیه شد و حداقل ۶۵ بار اجرا شد. مارش ایرانی حتی اثر محبوب سازنده‌اش در تمام زندگی‌اش بود. این اثر نخستین بار در دسامبر ۱۸۶۴ در یک جشنوارهٔ کنسرت در فولکس گارتن وین به اجرا درآمد و امروزه یکی از کارهای درخشان این آهنگساز نیز به‌شمار می‌رود. یوهان بعدها به ایگناتس اشنیتسر گفت: «من زمانی یک مارش ایرانی نوشتم، اما اگر بخواهم مارشی برای خیابان بنویسم، دیگر مثل آن نمی‌شود».

بعدها وقتی ناصرالدین شاه برای بازدید از نمایشگاه جهان در سال ۱۸۷۳ به وین آمده بود یک گروه موسیقی نظامی که نتوانسته بودند سرود ملی ایران را پیدا کنند، به جای آن این مارش را برای ورود شاه اجرا کردند و حالا بانوان «خنیاگران مهر» با اجرای قطعه‌ی «مارش ایرانی» اثر آهنگساز مشهور  اتریشی یوهان اشتراوس، پیام همدلی و همبستگی خویش را به مردم اتریش ابلاغ می‌کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 - 15:51

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.