دومین روز از دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی با اجرای هنرمندان برگزار شد
از عاشیق‌‌های آناتولی تا خالو قنبر و دخترانِ جنوبی روی صحنه رفتند
موسیقی ما - دومین روز از دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اجراهایی در شهر كرمان و كویر شهداد با استقبال مخاطبان پیگیری شد.

بخش اول اجراهای دومین روز جشنواره به منظومه خوانی اختصاص پیدا كرد و با درخشش خراسانی‌ها همراه شد. ابراهیم تیموری، عبدل احد درپور و فاروق درپور منظومه‌هایی از خراسان رضوی و پس از آن رضا محمدی منظومه‌هایی از شمال خراسان را روایت كردند.

اتاق بازرگانی كرمان در ادامه برنامه‌هایش میزبان فاروق رحمانی، گل محمد بلوچ و صدیق زردكوهی شد تا راوی منظومه های بلوچستان باشند و این در حالی است كه علیرضا شهبازی مخاطبانش را میهمان منظومه های قشقایی كرد.بخش دیگری از این برنامه به اجرای برگزیدگان جشنواره ملی موسیقی جوان اختصاص داشت كه هنرمندانی را از استان‌های خراسان رضوی و شمالی در بر می‌گرفت. در كنار اجراهای پر مخاطب شهر كرمان، طنین موسیقی اقوام در دومین روز در کمپ ماهان و کلوت‌های شهداد که بخشی از کویر جهانی لوت است نیز پیچید.

چهار گروه موسیقی روز جمعه (۱۷ آبان ماه) در کمپ گردشگری ماهان و فضای باز منطقه گردشگری شهداد کرمان اجرا داشتند تا بیانگر این باشد که موسیقی اقوام تکمیل کننده صنعت گردشگری است. اجراهایی که با استقبال خوب گردشگران داخلی و خارجی روبرو شد. گروه‌ موسیقی فرامرز گلزار از آذربایجان‌شرقی شروع کننده اجرای دومین روز جشنواره در کمپ ماهان شهداد در روستای ملک آباد بود.

به گفته رشیدی، مسئول کمپ گردشگری ماهان ایر، این مجموعه شهریور سال گذشته افتتاح شده است و تا پایان سال ۱۳۹۷ میزبان حدود ۱۲۰۰ گردشگر و از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا کنون بیش از ۴۲۰۰ گردشگر به این محل آمده یا این کمپ را برای گردشگری رزرو کرده‌اند.

اجراهای آذری گروه فرامرز گلزار، گردشگران و حاضران در کمپ ماهان را به وجد آورد، تا جایی که پروفسور علی کافکاسیالی، رییس دانشکده فنی و ادبیات آتاتورک در شهر ارزروم و بانی فستیوال جهانی موسیقی، ادبیات و فرهنگ ترکان جهان به میدان آمد و با حرکات موزون ترکی خود، اجرای گروه ایرانی را تکمیل کرد.

بانوان قوچانی«هرای» دومین گروهی بودند که اجراهای آنها نیز مورد توجه قرار گرفت. اجراهای گروه «آبیدر» از سنندج و «اوزان نیهات» از کشور ترکیه نیز تکمیل کننده دومین روز جشنواره در غروب کلوت‌های شهداد بود.

«اوزان نیهات» اشعاری را به صورت بداهه در فضای باز کویر لوت اجرا کرد. او رییس مجمع اوزان‌های آناتولی (عاشیق‌ها) و یکی از پیشکسوتان موسیقی ترکیه است. یکی از توانایی اوزان‌ها این است که به صورت بداهه شعر می‌گویند.

نیهات در اشعار خود به مردم و فرهنگ و غنی ایران سلام داد و مهمان‌نوازی مردم کشورمان را ستایش کرد. تم ملودی‌هایی که این هنرمند اجرا کرده، از منظومه کورواغلو انتخاب شده بود.

کلوت‌های شهداد بخشی از کویر لوت به شمار می‌آید. این کویر به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران و بیست‌ویکمین اثر کشورمان در چهلمین جلسه یونسکو، ثبت جهانی شد؛ اما در بخش پایانی اجراهای روز دوم به اجراهای فضای باز مجموعه تاریخی گنجعلی خان در کرمان اختصاص داشت كه شامل اجراهایی پر از رنگ و تنوع موسیقایی بود.

از اتفاقات مهم جشنواره دوازدهم حضور خاندان‌های هنری در كنار یكدیگر روی صحنه بود كه با اجرای موسیقی خاندان‌های هنری زنگشاهی و آتشگر همراه بود كه هر دو از استان سیستان بلوچستان میهمان این رویداد بودند؛ اما بانوان كه امسال توانسته‌اند حضور مستقلی در جشنواره موسیقی نواحی داشته باشند، در دومین روز جشنواره خوش درخشیدند. گروه كیدی از استان هرمزگان با اجرایش فضای شاد و متفاوتی به كاروانسرا بخشید و این در حالی بود كه استاد خالو قنبر راستگو دختران كیدی را همراهی كرد.

تكنوازی نی انبان بوشهر با اجرای رضا زارع بخش دیگری از برنامه بود. گروه كمنزیل از كرمان و گروه دف نوازان نوای رحمت نیز حال و هوای متفاوتی به فضا بخشیدند.

دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی از ۱۶ آبان ماه در کرمان آغاز به کار کرده است. در این جشنواره حدود ۲۸۰ هنرمند حضور دارند. امسال ۱۳ هنرمند خارجی هم در این جشنواره شرکت کرده‌‌اند.
تاریخ انتشار : شنبه 18 آبان 1398 - 11:56

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.