Musicema Awards جشن سالانه موسیقی ما
کسی که می‌خواست هر بار به دنیا می‌آید، عاشیق شود
عاشیق «یوسف اوهانس»‌ در ۹۲ سالگی درگذشت
موسیقی ما - عاشیق «یوسف اوهانس» هنرمند صاحب‌سبک موسیقی عاشیقی آذربایجان غربی، شب گذشته (21 اردیبهشت‌ماه) در سن 92 سالگی درگذشت.

عاشیق یوسف آوهانس که از نژاد آشوری بود، سال 1306 در روستای «دیزج تکه» به دنیا آمده بود و به دلیل فعالیت‌های گسترده‌اش در عرصه موسیقی عاشیقی چندین بار مورد تقدیر قرار گرفت. عاشیق یوسف اوهانس که جایزه اخلاق و نیایش را به خاطر اشاعه آواهای آیینی دریافت کرده بود در سال 1391 نیز با حضور مسئولان میراث فرهنگی در موزه ارومیه از تندیس عاشیق «دهقان» و عاشیق «یوسف اوهانس رونمایی کرده بود.

او درباره‌ی هنر خویش می‌گفت: «پدرم شصت سال عاشیق بود. وقتی پیر شد به من گفت این هنر بزرگی است و باید یاد بگیری و به من یاد داد. پدرم هم از پدربزرگم یاد گرفته بود. اسم پدربزرگم ایشو بود. ساز خودم سازی است که پدربزگم برای پدرم ساخته بود و حالا پیش من است. این ساز ۱۵۶ سالش است. اگر برای بار دوم و یا حتی سوم هم به دنیا می‌آمدم باز هم عاشیق می‌شدم و در مکتب عاشیقی می‌خواندم، برای ملتم می‌خواندم. این ساز، این سیم، این موسیقی زندگی من است، روح من است. عاشق عاشیق بودنم. من برای ملتم و برای این سازم زندگی کردم. این ساز به من زندگی آموخت.»
تاریخ انتشار : یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 - 12:42

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.