نشست رسانه‌ای کنسرواتوار تهران برگزار شد
بهزاد معافی: با تمام بی‌مهری‌ها به موسیقی، کنسرواتوار تهران جهانی شده است
موسیقی ما - نشست رسانه‌ای کنسرواتوار تهران با موضوع «فعالیت‌های کنسرواتوار در ارتقاء جایگاه هنر و فرهنگ متعالی و موسیقی فاخر ایرانی در مجامع بین‌المللی» روز گذشته در حالی برگزار شد که «بهزاد معافی» رییس این مرکز تاکید کرد که با وجود بی‌مهری‌هایی که به موسیقی در کشور شده، اما فعالیت‌های کنسرواتوار تهران، مورد تایید مهم‌ترین کنسرواتوارهای جهان است.

«معافی» در این جلسه همچنین به این نکته اشاره داشت که کنسرواتوار تهران اولین کنسرواتواری است که در ایران در سال ۱۳۷۷ تاسیس شده و در چند قسمت کاردانی و کارشناسی فعالیت می‌کند، ضمن آنکه این مرکز با ۱۴ کنسرواتوار در جهان قرارداد متقابل دارد و توانسته در بینِ بهترین کنسرواتوارهای دنیا جای گیرد: «متاسفانه برخی از مسئولان فرهنگی حتی تلفظ درست واژه کنسرواتوار را نمی‌دانند. ما حداقل توانسته‌ایم در بخش فرهنگی کمک کنیم و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌ایم.»

او با بیان اینکه موسیقی در ایران قدمتِ بسیار دارد، اما در دوره‌هایی به هرج و مرج کشیده شده، گفت: «در بسیاری مواقع در بحث آموزش هیچ تعهدی وجود نداشت و هنرجو به کلاس موسیقی می‌رفت و چیزی یاد نمی‌گرفت و به همین خاطر هنرجویان از هنر ناامید می‌شدند. این در حالی است که ایران از حدود ۱۰۰ سال پیش هنرستان عالی موسیقی داشته و 80 سال است که دانشگاه موسیقی در این کشور فعال است، اما کنسرواتوار وجود نداشته است. حالا 20 سال از فعالیتِ این مرکز می‌گذرد و ما موفقیت‌های چشمگیری در سطح جهان کسب کرده‌ایم.»

رئیس کنسرواتوار تهران همچنین تاکید کرد: «مدارکی که ما صادر می‌کنیم معتبر و مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و صاحبان این مدارک می‌توانند در سطح جهانی به فعالیت بپردازند.»

 در کنسرواتوار تهران «آهنگسازی»، «نوازندگی»، «معلمی ساز و آواز»، «رهبری کر و ارکستر» و نیز دوره‌های کنسرواتواری اجرایی ساز و آواز و نیز دوره‌های ریتم و مهندسی صدا وجود دارد؛ علاوه بر آن در دپارتمان‌های تخصصی «موسیقی ایرانی» «موسیقی جهانی» «آهنگسازی» و «رهبری کر و ارکستر» و «پیانو» گواهینامه مورد تایید وزارت علوم ارائه می‌شود که قابل ترجمه رسمی است و مدرک جهانی تلقی می‌شود.
 
«کلارا بوکوچاوا» پروفسور موسیقی از روسیه با تخصص پیانو‌نوازی مسول دپارتمان پیانوی کنسرواتوار تهران است. او در این جلسه با بیانِ اینکه ۱۹ سال است که به ایران آمده‌، توضیح داد: «۱۹ استاد و مدرس موسیقی و پیانو در ایران تربیت کردم که همه‌شان در حال حاضر در بهترین سطح تدریس می‌کنند. ما متدی در اینجا تدریس می‌کنیم که در نوع خود جدید است و در این روش همه هنرجویان پس از فراگیری قطعات خود را می‌نوازند و من و هیأت ژوری در مورد نقاط مثبت و منفی نوازندگی هنرجو بحث و گفت‌وگو می‌کنیم و به این شیوه، ضمن گفتن ایرادها و نیز ذکر نکات مثبت هنرجو را پیش می‌بریم و همانجا هم به هنرجو نمره می‌دهیم.»
 
او در مورد برگزاری فستیوالی با میزبانی کنسرواتوار گفت: «فستیوال «کلارا» ۶ سال برگزار شده و امسال هفتمین سال برگزاری آن است. در طول این سال‌ها شرکت‌کنندگانی از شهرهای مختلف ایران داشته‌ایم. داوران این فستیوال دکتر ضربی و خانم افضل هستند و من هم درکنارشان هستم. ما در این فستیوال از سبک‌های دوران «باروک»، «کلاسیک»، «رومانتیک» و «مدرن» از آهنگسازهای نامدار جهان آثاری انتخاب کرده و از شرکت‌کنندگان می‌خواهیم که آن آثار را بنوازند. در این فستیوال جایزه نقدی هم می‌دهیم که الان یک میلیون و پانصد هزار تومان است. فستیوال ما رپرتوار ثابت داشته و در سه گروه سنی برگزار می‌شود. شاگردان من برای اولین بار در مسابقات خارجی شرکت کردند و مقام آوردند. پروفسور اینژنگ مسئول دپارتمان پیانوی ویرجینیای امریکا به ایران آمد و پس از دیدن کار ۱۲ نفر از هنرجویانم، ۳ نفر از آن‌ها را انتخاب کرد و گفت ما حاضریم تمام مخارج آنها را داده و به آمریکا ببریم تا در آنجا تحصیلات‌شان را ادامه دهند و خوشبختانه این نشان از سطح بسیار بالای آموزش و اهمیت وجود کنسرواتوار در این مملکت است.»

«علی معافی» قائم مقام ریاست کنسرواتوار تهران گفت: «ذائقه موسیقی جهان عوض شده و جز انگلیسی در حال غلبه بر دیگر ژانرهاست و ما هم باید در زمینه موسیقی بیشتر تلاش کنیم و به آنجا که حق کشورمان است برسیم. بی‌شک موسیقی ایرانی پتانسیل جهانی شدن را دارد. شما کیهان کلهر را می‌بینید که در سطح جهانی شناخته شده است و در هرکجای جهان که برای مخاطبان غیر ایرانی کنسرت برگزار می‌کند با بهترین استقبال مواجه می‌شود در صورتیکه تا همین ۱۰ یا ۱۵ سال پیش هیچ کس در جهان حتی نام ساز کمانچه را نشنیده بود. همین نشان از پتانسیل بالای موسیقی و فرهنگ و هنر ایرانی دارد و ما با تلاش و ارائه تدریس آکادمیک و پرورش هنرجویان توانمند و نیز ارائه مدارک بین‌المللی باید در شناساندن فرهنگ و توانمندی هنرمندان ایرانی کوشا باشیم تا به حق‌مان در سطح بین‌المللی برسیم.»‌
 
«آیدا سوبولوا» - خبرنگار روس- نیز با بیان اینکه شش سال پیش فیلمی درباره یکی از آهنگسازان بزرگ ساخت که دو تن از شاگردانِ ایرانیِ خانم کلارا در آن فیلم اجرا داشتند و بسیاری از موزیسین‌های جهان از دیدن این فیلم و توانایی نوازندگان ایرانی تعجب کردند، گفت: «موسیقی ایرانی از نظر من یکی از زیباترین و گیراترین موسیقی‌های دنیا است. این موسیقی قطعا قابلیت جهانی شدن را داراست چرا که برای مثال من تا قبل از اینکه چیزی از موسیقی و فرهنگ و هنر ایران ببینم و بشنوم چیزی زیادی از آن نمی‌دانستم ولی پس از آن شیفته موسیقی و فرهنگ ایرانی شدم و من نوعی به عنوان یک خارجی نمونه‌ای از یک غیر ایرانی هستم که به هنر این مرز و بوم علاقمند شده‌ام. کنسرواتوار تهران به نظر من یکی از بهترین‌ها در نوع خود است و سال‌هاست که کارها و فعالیت‌هایش را دنبال می‌کنم و شاهد موفقیت‌هایش بوده و هستم.»
تاریخ انتشار : دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 - 12:15

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.