Musicema Awards جشن سالانه موسیقی ما
برای احیای موسیقی نواحی و سه دهه تلاش موثر در حوزه پژوهش و موسیقی
در اختتامیه‌ی پنجمین هنر انقلاب اسلامی از «هوشنگ جاوید»‌ تقدیر شد
موسیقی ما – در اختتامیه‌ی پنجمین هفته هنر انقلاب اسلامی که «ابراهیم حاتمی‌کیا» به عنوان چهره هنر انقلاب معرفی شد، چهره‌هایی چون حمید شاه‌آبادی، علیرضا معینی و محمد میرزمانی از «هوشنگ جاوید» برای احیای موسیقی نواحی و سه دهه تلاش موثر در حوزه پژوهش و موسیقی تقدیر کردند.

«محسن مومنی شریف» رئیس حوزه هنری در سخنانی بیان کرد: «هفته هنر فرصتی است تا به کارنامه یک سال گذشته کشور در این حوزه نگاهی داشته باشیم. در حوزه کتاب و ادبیات با وجود مشکلات چاپ‌ و نشر‌ کتاب‌های زیادی به فروش بالایی دست پیدا کردند. در حوزه تجسمی نمایشگاه و جشنواره هنر مقاومت را داشتیم و ظرفیت‌های‌ مهمی به ما نشان داده شد. در حوزه تئاتر نیز تئاتر مساجد به راه افتادند و در حوزه سینما نیز فیلم‌هایی مانند فیلم به وقت شام و مستندهای در این حوزه به نمایش در آمدند. ورود سرمایه‌های مشکوک در حوزه هنر و فرهنگ نیز از مشکلات ما بوده و اکنون نیازمند آن هستیم که نظارت بهتری انجام شود.»

در ادامه، وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی در سخنانی درباره هنر انقلاب اسلامی اظهار کرد: انقلاب اسلامی که امسال چهلمین سالگرد خود را پشت سر گذاشته در ارتباط با حوزه هنر اتفاقات بزرگی را رقم زده است و ما به اعتبار آن که در بطن و متن آن بودیم شاید مثل کسی که در آب است آن را و تحولات را حس نکرده‌ایم. فضای هنر در این صد سال اخیر به ویژه در دولت پهلوی به سمت گسست اجتماعی حرکت می‌کرد؛ همانطور که در حوزه زنان این اتفاق در حال وقوع بود که زنان در بخش جامعه سنتی، متدین و بومی از تحصیلات عالیه فاصله می‌گرفتند یا زمینه‌های کمتری داشتند و انقلاب اسلامی به کمک آمد. اگر انقلاب اسلامی نبود ما شاهد این پیشرفت‌ها نبودیم و انقلاب به یک عدالت جنسیتی کمک کرد. اگر انقلاب نبود بخش وسیعی از بدنه اجتماعی به هنر یا ورود نداشتند یا زمینه‌های کار حرفه‌ای همه‌جانبه در آن پیدا نمی‌کردند و پس از آن جامعه متدین احساس کرد هنر جایی برای حضور آنها هم هست.»
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: «نکته دوم این است که هنر با یک عنصر تخیل تعریف می‌شود. تخیل می‌تواند آزاد باشد یا به حکمت دانایی و فرزانگی وصل شود. هنر با جان‌مایه تخیل، هنر است اما وقتی که به حکمت و دانایی وصل می‌شود به یک هنر استعلایی وصل می‌شود. انقلاب اسلامی وقتی به منبع حکمت وصل شد فرصت‌های متنوعی را در فضای یک هنر استعلایی پدید آورد. انقلاب اسلامی فرصتی را پدید آورد که هنر مقاومت در شاخه‌های مختلف رشد پیدا کند. ملتی که ۴۰ سال ایستادگی کرد، این فرصت را پدید‌ آورد که در لایه‌های مختلف هنری غنی‌تر شویم.»
 
در ادامه این مراسم، سردار کوثری جانشین قرارگاه ثارالله نیز تصریح کرد: «یکی از هنرهایی که کمتر درباره آن صحبت می‌شود، هنر امنیت است که در جامعه ما هنر است زیرا با اینکه در اطرافمان اینقدر ناامنی است ما در امنیت بالایی هستیم. هیج انسانی جنگ را دوست ندارد اما وقتی به او تحمیل می‌شود باید از خود دفاع کند. ما هم دفاع کردیم و نگذاشتیم یک وجب از خاکمان به دست دشمن بیفتد. سپاه نیز یک ارگان ۴۰ ساله از دل خود مردم است و همه جا جلوی آمریکا ایستاده است. ما واقعیت‌های جامعه را با هنرمندانی مانند شما به خودمان و جهان منتقل می‌کنیم تا بتوانیم گوشه‌هایی از زحمات این افراد را به نمایش بگذاریم.»

در ادامه مراسم از شهاب مرادی و علی حیاتی نیز تقدیر شد‌. همچنین از عباس صانعی (خانه طراحان انقلاب اسلامی) برای طراحی پوسترهای شهری تقدیر به عمل آمد.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید شاه‌آبادی معاون صدا، سعید اوحدی غلامرضا فرجی، حسین مسافر آستانه، کوروش زارعی، محسن مومنی شریف مدیر حوزه هنری و ... از افرادی بودند که در این مراسم حضور داشتند.
تاریخ انتشار : سه شنبه 27 فروردین 1398 - 16:04

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.