توسط شورای شهر مشهد پیشنهاد شد
طرح نام‌گذاری خیابانی به‌نام استاد «مهدی شجریان»
موسیقی ما- طرح نام‌گذاری خیابانی به‌نام استاد «مهدی شجریان» - پدر استاد شجریان- در پایان سال ۱۳۹۷ توسط تعدادی از اعضای شورای شهر مشهد امضا و پیشنهاد شده است.

 «سید مسعود ریاضی» عضو شورای شهر مشهد در این باره گفته است: «طرح نام‌گذاری خیابانی به‌نام استاد مهدی شجریان در پایان سال ۱۳۹۷ توسط تعدادی از اعضای شورا امضا و پیشنهاد شده است. دربخشی از این طرح دلایل توجیهی به خدمات شایان توجه استاد مهدی شجریان که در طول حیات خود ملقب به امّ‌القرا بود و همچنین فرزندان و نوادگان هنرمند ایشان اشاره و پیشنهاد شده است که معبری به‌نام استاد نامگذاری شود.»

طبقِ گفته‌ی او اگر طرح به تصویب شورا برسد، شهرداری موظف است خیابانی را به‌نام این استاد فرهیخته نام‌گذاری کند: «امیدواریم در رابطه با این نام‌گذاری از سوی برخی خرده‌ گرفته نشود، همان‌طور که تاکنون در این رابطه مشکلی پیش نیامده است‌.»
حاج مهدی شجریان فرزند حاج علی اکبر طبسی یکی از ملاکان بزرگ شهر مشهد است که صدای بسیار خوبی داشت و صرفاً برای دوستان سرشناس و متمکن خود که میهمانش بودند، می‌خواند. حاج علی اکبر فرزندش مهدی را همراه خود به جلسات قرآن می‌برد و تلاش می‌کرد در حالی که صدایش هنوز شکل نگرفته بود، به شیوه او قرآن بخواند. مهدی تا 12 سالگی زیر سایه پدر و تحت تعلیم او با آواز خوانی آشنا شده بود و مدتی نیز آواز خواند اما پس از درگذشت حاج علی اکبر و بواسطه معرفی دوستان نزدیک پدر خدمت حاج سید محمد عرب رسید تا آن صدای خوش را در خدمت تلاوت قرآن تربیت کند. استاد مهدی شجریان پس از استادش به جایگاه اول قاریان مشهد رسید و شاگردان بسیاری به سبک قرائت استادش تربیت کرد.
 
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 فروردین 1398 - 12:34

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.