نوای موسیقی دوران قاجار با «دل به تو دادم»
موسیقی ما - آلبوم موسیقی «دل به تو دادم» با مروری بر برخی آثار باقی مانده قاجار قطعاتی با وفاداری کامل به موسیقی سنتی و دستگاهی ایران در دستگاه چهارگاه تولید شده است.
محمد حسنی سعدی خواننده این آلبوم و تنظیم و گردآوری آن بر عهده محمد باقر زینالی است.
وی سعی کرده با ارائه اثری مقید به اصول موسیقی کلاسیک ایرانی جای خالی آثاری از این دست را در بازار تولید موسیقی ایرانی پر کند.
حسنی سعدی معتقد است جای خالی تولید آثاری با رنگ و بوی سنتی که بتواند مخاطب عمومی داشته باشد بسیار خالی است و دلیل اقبال مردم به موسیقی های تهی از محتوا به دلیل عدم تولید آثاری با محتوای سنتی قابل تامل است و موسیقی سنتی در صورت اهتمام آهنگسازان و خوانندگان هنوز ظرفیت تولید آثاری که بتواند با بخش عمده مردم ارتباط برقرا کند را داراست.
تنظیم کننده این آلبوم در مقدمه ای که بر این اثر نوشته، آورده است: این مجموعه در دستگاه چهارگاه شامل فاخر ترین قطعات از استادان موسیقی این دوره که بر مبنای نمونه های صوتی و منابع نوشتاری به جا مانده از این دوره بازسازی، تنظیم و اجرا شده است.
به گفته محمد باقر زینالی در اجرای قطعات این اثر سعی بر آن بوده تا اصالتهای موسیقی قدیم با نوگرایی های معاصر تلفیق و اثری ایجاد شود که از همه جهت قابل دفاع باشد.
در روند آوازها نیز بر اساس ساختار کلاسیک چهارگاه حرکت شده و سعی گردیده تا گوشه های اصلی و مهم این دستگاه به صورت کامل نشان داده شود.
منبع: 
خبرگزاری ایرنا
تاریخ انتشار : سه شنبه 21 اسفند 1397 - 00:50

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.