Musicema Awards جشن سالانه موسیقی ما
با حضور مدیر کل دفتر موسیقی، مدیرعامل انجمن موسیقی و داود گنجه‌ای
بانک اطلاعات موسیقی کشور راه‌اندازی شد
موسیقی ما - مراسم رونمایی از «بانک اطلاعات موسیقی کشور (بامک)» امروز با حضور «علی ترابی» مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، «علی ثابت نیا» مدیرعامل انجمن موسیقی ایرانی، «محمد اللهیاری» مدیر دفتر آموزش معاونت هنری و تعدادی از هنرمندان از جمله حسن ریاحی، داود گنجه‌ای، آروین صداقت کیش، کیوان فرزین و احمد صدری در تالار اجتماعات دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این جلسه «علی ترابی» -مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- درباره‌ی امکانات سامانه اطلاعات موسیقی کشور گفت: «جای خالی سامانه بانک اطلاعات موسیقی کشور کاملاً محسوس بود. البته یکی از ویژگی‌های موسیقی در کشور ما این است که موسیقی‌ها مجوز گرفته و فعالیت هنرمندان در دفتر موسیقی ثبت می‌شود. همه این اطلاعات در دفتر موسیقی، اطلاعاتی هستند که می‌توان از آن به عنوان یک گنجینه نام برد. پس راه اندازی این بانک اطلاعاتی می‌تواند در حوزه پژوهش و شناخت فراز و فرودهای موسیقی کشور نقش بسیار مؤثری را ایفا کند. این سامانه می‌تواند به ما کمک کند که موسیقی ایران دارای چه معایبی است؛ به هر حال امیدوارم با اعتمادی که از سوی هنرمندان نسبت به این سامانه صورت می‌گیرد بتوانیم شاهد اتفاقاًت خوبی در حوزه موسیقی باشیم.»

در این مراسم همچنین «داود گنجه‌ای» - آهنگساز و نوازنده‌ی پیشکسوت موسیقی- حضور داشت که درباره‌ی راه‌اندازی این سامانه گفت: «در چهل سالی که افتخار همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتم نقاط قوت و ضعفی وجود داشته که ما همواره درباره آن صحبت کردیم. البته در بعضی از این موارد پیشنهاداتی دادیم که بعضاً عملی شده و برخی هم عملی نشده است. من به عنوان داود گنجه‌ای که بیش از ۶۰ سال است در حوزه اموزش موسیقی فعالیت می‌کنم باید بگویم که خانه موسیقی یکی از گنجینه‌های این سرزمین است که نباید مورد حمله قرار گیرد. بنابراین فکر می‌کنم در این حوزه می‌توانیم شاهد همکاری‌های مشترکی در همین سامانه باشیم. قطعاً در این حوزه اختلافاتی وجود دارد اما فکر می‌کنم می‌توان در پیشرفت سامانه کارهای مشترکی را انجام داد که قطعاً در این راه خانه موسیقی یکی از بهترین مجموعه هاست.»
 
«علی ثابت‌نیا» -مدیرعامل انجمن موسیقی ایران- در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه از اولین مأموریت‌های که معاون هنری وزارت ارشاد به انجمن موسیقی اعلام کرد تشکیل رصدخانه موسیقی کشور بود، به این نکته اشاره کرد که تشکیل چنین مجموعه‌ای نیازمند یک بانک اطلاعاتی بوده است: «طی سال‌های گذشته فعالیت‌هایی در این حوزه انجام گرفت؛ اما متأسفانه در اغلب مواقع نیمه تمام باقی می‌ماند. بنابراین ما طبق نیازسنجی‌هایی که در این حوزه انجام شد تصمیم گرفتیم تا با راه اندازی بانک اطلاعات موسیقی کشور فضا را به جلو هدایت کنیم.»

به گفته‌ی او، مراحل انجام این پروژه از تابستان سال جاری آغاز شده است: «این سامانه از امروز به شکل رسمی راه‌اندازی شده و امیدوارم اطلاعات دقیقی درباره این سامانه صورت بگیرد تا هنرمندان مختلف شهرها و روستاهای کشور بتوانند اطلاعات خود را بارگذاری کنند. یکی از مواردی که در این سامانه مورد توجه قرار گرفته، بحث‌های حمایتی و تشویقی دفتر موسیقی وزارت ارشاد است و تمامی هنرمندان فعال حوزه موسیقی می‌توانند به این سایت مراجعه کرده و اطلاعات خود را در سامانه انجمن بارگذاری کنند.»‌

مدیر انجمن موسیقی می‌گوید که استان‌ها از مرکز جلوتر هستند یعنی خودشان نسبت به جمع آوری اطلاعات برخی هنرمندان موسیقی نواحی اقدامات لازم را انجام داده‌اند: «ما در حوزه‌هایی دچار مشکل هستیم؛ چرا که استادان موسیقی و برخی هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی تمایل چندانی برای ثبت اطلاعات خود نخواهند داشت؛ اما در این حوزه هم سیاست‌های تشویقی اعمال خواهد شد که بتوانیم در این زمینه شاهد فعالیت‌های مؤثری باشیم که البته پروسه‌ی زمان بری است. یکی از بازوهای تشویقی ما برای رغبت هنرمندان در این حوزه بحث ارزشیابی هنرمندان به ویژه هنرمندان موسیقی اقوام ایران است که فکر می‌کنم فضای مطلوبی را ایجاد خواهد کرد.»

در این سامانه، فعلا جایی برای ارائه امار فروش محصولات موسیقایی دیده نشده، زیرا امکان دستیابی به این آمار و اطلاعات وجود ندارد؛ «ثابت‌نیا» در این باره می‌گوید: «فعلاً در بانک اطلاعات موسیقی کشور که امروز رونمایی می‌شود، جایی برای ارائه آمار فروش محصولات موسیقایی دیده نشده، زیرا امکان دستیابی به این آمار و اطلاعات وجود ندارد؛ اما ارائه اطلاعات مربوط به فروش یکی از ایده‌آل‌هایی است که می‌تواند مورد توجه قرار داد و امیدوارم در این راه مجموعه‌هایی که با حوزه موسیقی در ارتباط هستند این موضوع نیز مورد توجه قرار گیرد.»

کیوان فرزین از مشاوران راه اندازی بانک اطلاعات موسیقی کشور هم درباره این سامانه گفت: «این سامانه صرفاً برای هنرمندان موسیقی نیست بلکه تمام افراد فعال حوزه موسیقی از جمله مدیران مؤسسات تولید موسیقی، خبرنگاران، پژوهشگران و سایر فعالان این عرصه در آن حضور خواهند داشت. ما در دسته بندی‌های این حوزه اول اطلاعات عمومی خواهیم داشت که شامل بدیهیاتی است که در این حوزه وجود دارد. در مرحله دوم نیز فضای کار به شکل تخصصی نگاه شده و همه افراد می‌توانند بنا به تخصصی که دارند می‌تواند در صفحه مربوط به تخصص خود وارد سامانه شده و نام خود را ثبت کنند. البته برای راستی آزمایی این ثبت اقداماتی انجام گرفته که در سامانه به صورت مشروح درباره آن نیز توضیحات لازم ارائه شده است. در این سامانه خدماتی ارائه شده که افراد بعد از ثبت نام خود طبق ضوابط بانک اطلاعاتی می‌توانند از آن بهره ببرند.»

محمد اللهیاری مدیرکل دفتر آموزش‌های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم درباره ویژگی‌های این سامانه گفت: «در این ۱۱ ماهی که من در دفتر آموزش‌ها حضور داشتم یکی از بزرگترین فقدان هایی که احساس کردم فقدان بانک‌های اطلاعاتی بود که متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر آنها نبودیم. البته ما در حوزه نشر شاهد کارهایی بودیم که این موضوع در افق فعالیت‌های هنری کشور کمتر دیده شده، به هر روی ایجاد بانک اطلاعات موسیقی کشور می‌تواند دربرگیرنده فعالیت‌ها و کارهای مؤثری در حوزه سیستم مدیریت موسیقی و فعالیت‌های هنری باشد. امیدوارم با تلاشی که دوستانم در معاونت هنری وزارت ارشاد انجام دادند شاهد یک ارزیابی ارزشمند و مؤثر از فعالیت‌های موسیقایی کشور باشیم. بنابراین من از همه شما عزیزان می‌خواهم این سامانه را رصد بیشتری کنید تا ما متوجه معایب موجود در این سامانه آگاهی پیدا کنیم.»
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 اسفند 1397 - 13:54

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.