هنرنمایی بانوان نوازنده و معرفی خواننده‌ای جدید در کنسرت خنیاگران مهر
موسیقی ما - گروه موسیقی خنیاگران مهر به آهنگسازی بهزاد عبدی و خوانندگی محمد نوید نوروزی متشکل از بانوان نوازنده‌ سازهای ایرانی، شنبه‌شب 27 بهمن‌ماه در چهارمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر ساعت 19 در تالار ایوان شمس به اجرا پرداخت.

این گروه موسیقی در حالی در چهارمین شب جشنواره موسیقی فجر روی صحنه رفت که آثاری از بهزاد عبدی آهنگساز شناخته‌شده موسیقی کشورمان به همراه قطعه‌ای از استاد حسین علیزاده، علی تجویدی و زوینار هوانسیان را اجرا کرد و علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی به تماشای آن نشست.

بهزاد عبدی در این اجرا به‌عنوان رهبر ارکستر و سرپرست گروه به روی صحنه آمد و برای نخستین بار گروه را بر روی صحنه همراهی و رهبری کرد چراکه پیش‌ازاین گروه بدون حضور وی، آثارش را به اجرا درمی‌آوردند.

ازجمله تغییراتی که در این اجرا به چشم می‌آمد حضور نداشتن نیوشا بریمانی نوازنده کمانچه و سرپرست گروه بود که مهرنام رستگاری جای خالی او را به‌عنوان نوازنده کمانچه در گروه پرکرده بود. همچنین بانوان موزیسین این بار با لباس‌هایی طراحی‌شده به روی صحنه آمدند.

کنسرت با قطعه بی‌کلام "پرواز " که برای ساز قانون و ارکستر ساخته‌شده بود آغاز شد و در ادامه با حضور محمد نوید نوروزی خواننده گروه،"عشق است " با شعری از مولوی اجرا شد و در بخش‌هایی با همخوانی بانوان نوازنده در جواب به خواننده همراه بود.

سپس نوبت به اجرای "با باران می‌رقصد " رسید که برای قیچک و ارکستر طراحی‌شده بود و در اجرای این کار، ساز قیچک خودنمایی می‌کرد و ارکستر جوابِ ساز قیچک را می‌داد و گاهی با این ساز همراه می‌شد و در اواسط کار مخاطبان شاهد اجرای تک‌نوازی ساز قیچک بودند که برای اجرای این کار به جلوی صحنه آمده بود.

"از سحر عطر دل‌انگیز تو پیچیده به شهر/ باز دیشب چه کسی خواب تو را دیده به شهر " توسط بانوان نوازنده همخوانی شد و در ادامه نوروزی شروع به خواندن قطعه "در محاصره " با شعری از کاظم بهمنی کرد که این قطعه فرازوفرودهایی در آواز داشت و سازها به‌آرامی نواخته می‌شد.

"ماه، سکوت و تو " انتخاب بعدی گروه خنیاگران بود که برای کمانچه و ارکستر طراحی‌شده و نوای نی نیز در این اثر شنیدنی بود و پس از تک‌نوازی ساز کمانچه، دیگر سازها شروع به نواختن کردند و درنهایت با حرکت آرشه بر روی کمانچه، نواختن این اثر به پایان رسید.

با حضور مجدد نوروزی روی صحنه، "سخن عشق " با شعری از محمدعلی بهمنی اجرا شد.

"رقصان " از ساخته‌های استاد حسین علیزاده و تنظیم بهزاد عبدی توسط اعضای گروه نواخته شد و بخش نخست اجرا به پایان رسید.

پس از دقایقی تنفس، بخش دوم کنسرت با اجرای قطعه بی‌کلام "تک سوار " که برای تار و ارکستر طراحی‌شده بود، آغاز شد.

قطعه "در جستجوی آرامش " با شعری از غلامرضا طریقی با حضور محمد نوید نوروزی اجرا شد که متأسفانه هنگام اجرای این قطعه میکروفن خواننده قطع بود و پس از چند لحظه، عبدی اجرا را متوقف کرد و پس‌ از رفع ایراد، مجدداً این قطعه به اجرا درآمد و نوروزی با صدای گرمش، رنگ تازه‌ای به آن داد.

بهزاد عبدی پس از اتمام این قطعه از حاضران برای اتفاق پیش‌آمده عذرخواهی کرد. سپس نوبت به رباب و ارکستر "بزمان " رسید که با گروه نوازی و تک‌نوازی سازِ رباب همراه بود.

با حضور مجدد خواننده روی صحنه، رسوای دل از ساخته‌های علی تجویدی با شعر رهی معیری و تنظیم بهزاد عبدی به اجرا درآمد و در ادامه قطعه بی‌کلام "شورج بار " به آهنگسازی زوینار هوانسیان و تنظیم بهزاد عبدی توسط گروه شنیدنی شد.

عود و ارکستر "خاطرات رفته " انتخاب بعدی ارکستر بود که با هنرنمایی بانوان نوازنده گوش‌نواز شد و درنهایت قطعه "ای عشق " با شعری از غلامرضا طریقی به اجرا درآمد و به درخواست مخاطبان قطعه "عشق است " مجدداً به‌عنوان حسن ختام کنسرت اجرا شد.

بهزاد عبدی (آهنگساز)، فرزام شکاری (مدیر اجرایی)، مهرنام رستگاری (کمانچه)، سمانه باروتی و نازنین روستا (قیچک)، نگین زاده وکیلی (قیچک بم)، هیلا فیض پور (تار)، ترگل خلیقی (تار و رباب)، صدا سدیفی (قانون)، رخساره رستمی دارستانی (عود)، بهاره حیدری (تار باس)، شیدا قاضی (نی)، مهرناز دبیرزاده (تمبک و سازهای کوبه‌ای) و عسل ملک‌زاده (دف و دایره) اعضای گروه خنیاگران مهر را تشکیل می‌دادند.

برنامه‌های سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر تا ۳۰ بهمن‌ماه در ۸ سالن برگزار می‌شود.

 

منبع: 
هنرآنلاین
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 بهمن 1397 - 01:19

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.