بهترین اجرای ارکستر ملی در جشنواره موسیقی فجر
موسیقی ما - رهبر ارکستر ملی ایران در مورد اجرای افتتاحیه بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت: همان طور که در جشنواره موسیقی همه سعی می‌کنند که بهترین آثارشان را اجرا کنند، ما هم به همین ترتیب همین کار را خواهیم کرد.
، فریدون شهبازیان مشاور هنری و رهبر ارکستر ملی ایران در مورد اجرای ارکستر ملی در جشنواره سی و چهارم گفت: سه سال است که من به ارکستر ملی ایران آمده‌ام و رهبری ارکستر را برعهده گرفته ام، هر سال در جشنواره حضور داشته‌ایم و در افتتاحیه جشنواره با خوانندگان مختلفی برنامه اجرا کرده ایم و امسال هم اجرای برنامه داریم.

** تمایل رهبر ارکستر ملی آذربایجان به اجرای مشترک با ارکستر ملی ایران

شهبازیان گفت: اجرای امسال ما یک ویژ گی خاص دارد؛ ما در سفر به کشور آذربایجان دو اجرا در این کشور داشتیم، یک اجرا در شهر باکو و یک اجرا در شهر گنجه؛ این دو اجرا مورد توجه آهنگسازان، موسیقی‌دانان، رهبران ارکستر، معلمان و اساتید دانشگاه قرار گرفت. یکی از شاخص‌های مهم اجرا در باکو این بود که رهبر ارکستر ملی آذربایجان آقای «آقاوردی پاشایف» به دیدار اجرای ما آمدند و بسیار از کار تعریف کردند و عنوان کردند که دوست دارند با ارکستر ملی ایران اجرای مشترک داشته باشند.

** همکاری مشترک جمهوری آذربایجان و ایران در جشنواره فجر

رهبر ارکستر ملی ایران در باره همکاری با ارکستر ملی آذربایجان گفت : تمایل همکاری ارکستر ملی آذربایجان با ما، با جشنواره موسیقی و اجرای ارکستر ملی در جشنواره همزمان شد و با این پیشینه قرار شد تا آقای ،« پاشایف» به ایران بیاید و نیمی از برنامه را در کنار من به عنوان رهبرمیهمان، ارکستر ملی را رهبری کند و طی این اجرا آثار موسیقی جمهوری آذربایجان را در کنار موسیقی ملی ایران اجرا می‌شود.

** تجربه ای تازه برای نوازندگان ارکستر ملی

شهبازیان گفت: «آقاوردی یاشا اف» از رهبران با سابقه آذربایجان هستند و اجراهای مختلفی در شهرهای ایران از قبل داشته‌اند و الان هم برای اجرا این برنامه می‌آیند. از سوی دیگر این اتفاق به لحاظ تکنیکی هم برای ارکستر ملی ایران مهم است؛ بچه های ارکستر عادت می‌کنند با رهبران مختلفی کار کنند و قابلیت اجرایی ارکستر ارتقا پیدا می‌کند.
وی تاکید کرد :جشنواره به ارتقای موسیقی در کشور کمک می کند و این امر مهمی است که مردم و موزیسین‌های ما با گروههای دیگر کشورها و اجراهای موسیقی دیگر آشنا می شوند. امیدوارم با اشتیاقی که در اجراهای موسیقی ملی وجود دارد مردم بیایند و اجرا را بشنوند. دو خواننده از کشور ما و جمهوری آذربایجان در این کنسرت هستند و دو تکنو از مختلف در این کنسرت اجرا دارند که امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.

** تاثیر جشنواره موسیقی فجر در آشنایی مردم با ارکستر ملی

شهبازیان در مورد اهمیت اجرای اکستر ملی در افتتاحیه جشنواره گفت: این موضوع موجب آشنایی بیشتر مخاطبان عمومی با ارکستر ملی می شود؛ با توجه به اینکه مردم موسیقی ایرانی و ارکستر ملی را دوست دارند، این ارکستر میان مردم نفوذ پیدا می‌کند.

** اجرایی دلچسب برای آذری زبان ها

شهبازیان گفت: این برنامه حتما مورد توجه ویژه آذری‌زبان‌ها قرار می‌گیرد؛ به خاطر اشعار، موسیقی، ملوی‌ها، تم‌ها و آثاری که ما و رهبر ارکستر آذربایجان اجرا می‌کنیم.
وی همچنین بر نقش تعاملات بین المللی ارکستر ملی در کمک به رشد موسیقی ایرانی تاکید کرد و گفت:همانطور که به استانهای مختلف کشور می رویم ومردم را با ارکستر ملی آشنا می‌کنیم در کشور های دیگر نیز باید بتوانیم این کار را انجام دهیم.

** اولین اجرای اثر « جواد معروفی» توسط ارکستر ملی

شهبازیان در مورد قطعه ای که برای اولین بار در ارکستر اجرا می شود گفت: در این اجرا یکی از آثار زنده‌یاد جواد معروفی آهنگساز و پیانیست بزرگ ایران که به وسیله حسین دهلوی برای ارکستر نوشته شده، با عنوان اثری برای پیانو و ارکستر اجرا می‌شود که برای اولین بار در عرصه موسیقی این قطعه توسط ارکستر ملی و تکنواز پیانو در کنسرت روز افتتاحیه اجرا می‌شود.
بیست و چهارمین جشنواره موسیقی فجر ارکستر ملی ایران با مشاور هنری و رهبری فریدون شهبازیان و با حضور آقاوردی پاشایوف رهبر میهمان آذربایجانی 24 بهمن ماه ساعت 18 و 30 دقیقه در تالار وحدت روی صحنه می رود.
سی و‌چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 24 بهمن آغاز خواهد شد و طی مراسمی در 30 بهمن به کار خود پایان خواهد داد.
منبع: 
خبرگزاری ایرنا
تاریخ انتشار : پنجشنبه 18 بهمن 1397 - 01:01

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.