موسیقی مرهمی بر محرومیت ها
موسیقی ما - بیراه نیست اگر بگوییم مردم استان کهگیلویه و بویراحمد بویژه ساکنان روستاها ،هیچ هنری را به اندازه موسیقی محلی لری دوست ندارند و دنبال نمی کنند.
موسیقی در همه بخش های زندگی مردم این استان جاری است و فرقی نمی کند اجرای موسیقی در مرکز استان باشد یا در دورافتاده ترین روستاهای استان.
نام موسیقی محلی که می آید همه با عشق و علاقه آن را دنبال می کنند و هر موسیقی که نشانی از زبان و فرهنگ مردم این استان دارد مورد استقبال قرار می گیرد.
مردم این استان برخلاف بسیاری از رشته ها، هنرمندان عرصه موسیقی را می شناسند و آثارشان را دنبال می کنند و تنها جایی که محرومیت نتوانسته مانعی بر سر راه علاقه آنها باشد همین موسیقی است.
امروز سه شنبه یکی از خوانندگان لر زبان هم استانی که لقب شهریار آواز لری را نیز گرفته در حرکتی خودجوش به روستای موشمی سفلی ، مرکز دهستان زیلایی رفت .
خبر اجرای موسیقی لری در زیلایی نه روی بنر و بیلبوردی نصب شده بود و نه رسانه ها تبلیغی برای آن کردند. اما استقبال از اجرای زنده موسیقی لری شگفت انگیز بود.
خبری از نور پردازی، چراغ های رنگی ، لیزر شوهای جذاب و سیستم صوتی آنچنانی نبود ،همه چیز در این اجرا بوی صداقت و سادگی می داد .
مردم آنچنان به موسیقی علاقه دارند که به اجرا روی سکوی جلوی مدرسه راضی هستند و صندلی های آبی پلاستیکی و تانکرهای زنگ زده بزرگ بالای پشت بام ها و میز تحریر مدرسه که آن جلو گذشته در سیل اشتیاق مردمان دهستان زیلایی نسبت به موسیقی گم و فراموش شد.
نزدیک به یک ساعت آواها و نواهای لری بومی منطقه بویراحمد با صدای دلنشین و خاطره انگیز خواننده در قلب زیلایی و در دامنه های دنا طنین انداز شد .
روستائیان چنان از اجرای زنده خواننده هم ولایتی خود به ذوق آمدند که تا دقایقی گروه موسیقی را تشویق کردند.
نام زیلایی همواره به عنوان یکی از دورترین و محروم ترین دهستان های این استان مطرح بوده و اجرای زنده موسیقی فرصتی ایجاد کرد تا مردم این سرزمین فارغ از همه دغدغه ها با خواننده محبوبشان همراه شوند و این تنها فرصتی است که زن و مرد و پیر و جوان تصویر آرزوها، رنج ها، آلام و آمال خود را در هنر ببینند و با آن گریه کنند و شاد شوند و موسیقی مرهمی بر همه محرومیت هایشان شود.
دهیار مرکز دهستان زیلایی می گوید: جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در دهستان زیلایی با اجرای زنده موسیقی حال و هوای دیگری داشت.
بهنام آزاده افزود: از چند روز پیش هرچه در توان داشتیم برای اجرای این موسیقی فراهم کردیم و با استقبال پر شور مردم روستاهای زیلایی روبرو شد.
وی ادامه داد: دهستان زیلایی اگرچه به دلیل قرار گرفتن در میان رشته کوه های زاگرس و صعب العبوری همواره مشکلاتی داشته اما در چهل ساله پس از انقلاب جاده دسترسی برای این روستاها احداث شده است و از بن بست به معنای گذشته خارج شده است.
آزاده تاکید کرد: این دهستان در حال حاضر در مقاطع مختلف مدارس خوبی دارد در حالی که پیش از انقلاب از چنین نعمتی محروم بوده است.
وی ادامه داد:دهستان زیلایی آب شرب، برق، گاز ، اینترنت و جاده دسترسی دارد با این حال مشکلاتی هم همچنان وجود دارد که پیگیر حل آنها هستیم.
وی معتقد است زیلایی سرزمین ثروتمندی است و باید خیرین و موسسات خیریه به جای کمک های اقلامی به توسعه زیرساخت های این منطقه کمک کنند.
دهستان زیلایی از توابع شهرستان بویراحمد با 58 روستا و جمعیتی افزون بر 12 هزار نفر در 200کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
روستای موشمی سفلی مرکز دهستان زیلایی نیز 751 نفر جمعیت دارد.
منبع: 
خبرگزاری ایرنا
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 بهمن 1397 - 01:16

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.