Musicema Awards جشن سالانه موسیقی ما
«امیر اثنی عشری» بارِ دیگر به جشنواره واکنش نشان داد
عهد نابستن از آن به که ببندی و نپایی
 موسیقی ما- در روزهای گذشته «پوریا اخواص»، «حسین علیشاپور» و «امیر اثنی عشری» با نوشتن نامه‌ای خطاب به شاهین فرهت دبیر جشنواره موسیقی فجر، از حضور در این جشنواره انصراف دادند؛ روز گذشته اما در نشستِ خبری این رویداد، «شهرام صارمی» توضیحاتی در این خصوص ارایه داد، پیرو آن «امیر اثنی عشری» در یادداشتی بارِ دیگر به او جوابیه‌ای داده است که در زیر می‌آید: 

 «پیرو یادداشت قبلی ام درباره جشنواره فجر جناب آقای «شهرام صارمی» در نشست خبری جشنواره صحبت‌هایی کرده‌اند و از آنجا که نامِ بنده را هم ذکر کرده‌اند؛ لازم می‌دانم توضیحاتی عرض کنم. ایشان در بخشی از صحبت‌هایشان گفته‌اند: «ما دو اثر از ساخته‌های استاد لطفی یعنی ایران ای سرای امید و کاروان شهید را سفارش دادیم که خواننده‌اش بعد از دو ماه تمرین بنابه دلایلی که ذکرش به صلاح نیست انصراف داد و کار با خواننده دیگری پیگیری شد. بنای ما و آیین نامه این بود که یک خواننده در دو گروه حضور نداشته باشد، اما در دی ماه که کار انتخاب تمام شده و دیگر زمان کافی برای جایگزینی نبود، نمی توانستیم به دو گروهی که از آقای کمانگری استفاده می‌کنند، بگوییم از یکی از آنها خارج شود، درواقع ما در عمل انجام شده قرار گرفتیم. اگر آقای اخواص پیش از اینکه نامه را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد آن را به دست ستاد جشنواره می‌رساند،‌این توضیحات را به او ارائه می‌دادیم.»

در این خصوص فقط ذکر این نکته ضروری و کافی است که در نوشته ها و مصاحبه های گوناگون مسئولان جشنواره فقط درباره استثنا شدن یک خواننده از قانون اعلامی جشنواره، سخن رفته است.  یعنی فقط نام دوست گرامی اشکان کمانگری را برای اجرا با دو گروه «سایه ارغوان» و «فاخته» آورده‌اند. این در حالی است که دوست خواننده دیگرم «وحید تاج» نیز هم‌زمان با دو گروه ارکستر سازهای ملی و گروه آهنگ در جشنواره حضور دارد. حال به قول استاد سخن «عهد نابستن از آن به که ببندی و نپایی!»  به عبارت دیگر قانونی که با اما و اگر و زیرا، به‌راحتی توسط خود قانون گذار شکسته می‌شود، چرا اصلا وضع شده است؟! این همان تناقض و رفتار دوگانه مسئولان‌ جشنواره موسیقی فجر است که در یادداشت قبلی ذکر شده بود.»

اما هنرمند گرامی آقای شهرام صارمی در بخشِ دیگری از صحبت‌های خود گفته‌اند: «از سوی دیگر آقای اثنی‌عشری و حسین علی شاپور بدون اینکه در جشنواره حضور داشته باشند از این جشنواره انصراف داده اند.»

پرسش نخستین اینکه در نامه قبلی من کجا سخن از انصراف از جشنواره موسیقی فجر تهران رفته است؟! البته قرار بود که با دو گروه در جشنواره شرکت کنم و هم‌زمان طبق همان قانون نانوشته ی منعطف!! به اين عزیزان گفته شد که خواننده نمی‌تواند با دو گروه در جشنواره شرکت کند! و در نهایت هم اجراي هیچ کدام از دو گروه بنده مقبول طبعِ مشکل پسندِ ارزیابان هنری قرار نگرفت!! و شرح این ماجرا قبلا در همان یادداشت گفته شده است؛ بنابراین صحبتی که بنده در بند پایانی درباره انصراف نوشته‌ام  ناظر به جشنواره موسیقی فجر شیراز است که همه قول و قرارها و حتی زمان اجرا (یعنی بیست و هشتم بهمن) نیز با دست اندکاران برگزاری تعیین شده بود. حتی با گروه نیز تمرین‌هایی را در این خصوص انجام دادیم؛ اما به‌دليل اعتراض به همین روند یک بام و دو هوا و مسائل پیش‌آمده در جشنواره موسیقی فجر تهران، از اجرا در جشنواره موسیقی فجر شیراز -که به هر حال ساماندهی و برنامه ریزی‌اش مرتبط با دست اندرکاران جشنواره تهران است- انصراف دادم.

به هر حال این هنر و هنرمند است که می‌ماند و سخن من نیز همان‌ است که پیش‌تر بود: «اگر شمعی از موسیقی ایرانی روشن است، آتشش را از دل سوزان اهل هنر دارد، نه منت و لطف «گاه هست و گاه نیست»  آنان که هنوز تکلیفشان با موسیقی روشن نیست.»
 

 
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 بهمن 1397 - 12:56

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.