ترنم آکاپلای «گروه کر اردیبهشت» در جشنواره موسیقی فجر
موسیقی ما - «گروه کر اردیبهشت» یکشنبه 28 بهمن ماه در تالار رودکی برای اجرای 21 قطعه به روی صحنه خواهد رفت.
حمید عسکری رابری، رهبر گروه کر اردیبشهت با اعلام این خبر گفت: از 21 قطعه ای که قرار است اجرا کنیم سه قطعه آن با همراهی پیانو جرا می شود و ماباقی اجرا بدون همراهی ساز یعنی آکاپلا اجرا می‌شود.
وی در مورد قطعاتی که قرار است اجرا شود، گفت: قطعات کلاسیک از موتزارت، پولنگ، دیکائو، شوبرت و قطعات ایرانی از آهنگسازهای ایرانی مانند گریگوریان، باغچه‌بان، آقاجانیان، بابومیان، میرجعفری و آثاری از خودم برای اجرا انتخاب شده است.
به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، آکاپلا شکلی از موسیقی آوازی یک یا چندنفره است که برای اجرا بدون همراهی ساز ساخته می‌شود. این فرم نقطهٔ مقابل کانتاتا است که در آن موسیقیِ سازی، آواز را همراهی می‌کند.
رئیس دانشکده موسیقی دانشگاه هنر با تاکید بر اینکه تا زمانی که آثار آهنگسازهای ایرانی به خوبی اجرا نشود، شنونده‌های ایرانی و نسل جوان آنها را نمی‌شناسند، گفت: به غلط تصور می‌شود که سطح آهنگسازهای ایرانی نسبت به آهنگسازهای خارجی و کلاسیک پایین‌تر است و بنابراین نمی‌توان آنها در ارکسترها اجرا کرد. وظیفه ملی ما این است که موسیقی ملی خودمان را ارتقا دهیم. واقعیت این است که ما در جهان آهنگسازهای بزرگی مانند بهزاد رنجبران، رضا والی، احمد پژمان و دیگرانی را داریم که کمتر قدر آن ها را دانسته‌ایم .
عسکری رابری هم چنین افزود: امیدوارم در جشنواره امسال فرصتی پیش بیاید تا توجه به آهنگسازان ایرانی به عنوان یک اصل در همه حوزه‌های موسیقی پذیرفته شود و وظیفه ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی، اجرای قطعات آهنگسازهای ایرانی باشد و این یک ماموریت ملی محسوب به حساب بیاید.
جشنواره موسیقی فجر از 24 تا 29 بهمن ما برگزار می شود. تالار وحدت تهران، 30 بهمن ماه میزبان آیین اختتامیه جشنواره فجر خواهد بود.
منبع: 
خبرگزاری ایرنا
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 بهمن 1397 - 01:28

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.