Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
رونمایی از «خورشید» در شب تولد یک ستاره
موسیقی ما - شب گذشته گروه پیلدم تازه‌ترین کنسرت خود را همزمان با مراسم رونمایی از آلبوم «خورشید» در برج آزادی برگزار کرد تا هوادارن موسیقی تلفیقی و ساز دیجیریدو اجرایی لذت بخش را شاهد باشند.
در ابتدای این کنسرت «ریما حسن زاده» نوازنده بیس ضمن اشاره ای تلویحی به هویت موسیقی پیلدم حاضران در سالن را به دقایقی سکوت با چشم بسته دعوت کرد تا از هیاهوی دنیای بیرون فاصله گرفته و کاملا برای شنیدن قطعه کهکشان آماده شوند. در حقیقت قطعه کهکشان با اورتور و اینتروی «چند میزان سکوت» برای مخاطبان اجرا شد.
قطعات خورشید، رود، بی زمانی، ریشه، تندر، برمزار زاینده رود، باران، خاک، صحرا و باران آبان قطعاتی بودند که رپرتوار اجرایی پیلدم در کنسرت شب گذشته را تشکیل می‌دادند. این قطعات دستچینی از ساخته های این گروه بود که از میان قطعات آلبوم خورشید و دیگر قطعات این گروه برای اجرا انتخاب شده بودند.
در این بین اجرای قطعه « باران آبان»، آخرین قطعه اجرایی در این کنسرت از ویژگی خاصی برخوردار بود. این قطعه از لحاظ ساختار موسیقیایی قطعه ای است پرکاسیو و ریتمیک بدون هیچ پیچیدگی موسیقیایی. آهنگساز این قطعه « اهورا عسکریه» هنرمند با استعداد سیزده ساله این گروه بود. با توجه سن و تجربه بسیار اندک این هنرمند ساخت این قطعه را باید بنوعی پیش درآمد طلوع ستاره ای درخشان در آسمان موسیقی ایران دانست. در این قطعه، این هنرمند جوان، گروه پیلدم را با نوازندگی درامز همراهی کرد.
چندیست که مبحث اولین ها در عرصه موسیقی ایران به بحث داغ و جذابی تبدیل شده است. تا جایی که بدرستی اثبات بسیاری از این ادعا ها بسیار مشکل و در بسیاری از موارد با توجه به در دسترس بودن مدارک و شواهد تاریخی، غیر ممکن است. اما بی شک گروه «پیلدم» اولین گروهی است که با محوریت ساز دیجیریدو در عرصه موسیقی ایران مطرح شده است.
نگاه نو و بدیع سرپرست این گروه به آنچه توسط «پیلدم» اجرا می‌شود در کنار کار گروهی این تیم و مشارکت همه اعضا در تولید آثار باعث شده تا موسیقی «فیوژن» این گروه در ذهن مخاطب بدون هیچ ارجاع تاریخی با حال و هوا و رنگ بویی تازه جایگاه ویژه خود را بیابد. موسیقی این گروه در زمان جاری و در ناخودآگاه او به ثبت می رسد. عنصر ملودی در موسیقی پیلدم نقش چندان پررنگی ندارد و همین خصیصه باعث شده تا ذهن مخاطب در برخورد با موسیقی این گروه در بستری از ریتم و فضاسازی رها شود.
شاید موسیقی «پیلدم» و آلبوم این گروه در بازار موسیقی امروز ایران به لحاظ میزان فروش نتواند انتظارات را برآورده کند اما بدون شک در جذب مخاطبان خاص خود بسیار موفق عمل خواهد کرد.
هنرمندان گروه «پیلدم» در اجرای شب گذشت این گروه عبارت بودند از ژوبین عسکریه ( سرپرست، نوازنده دیجیریدو و آوا)، ریما حسن زاده ( گیتار باس)، میثم امینی ( پرکاشن و اره)، امیرحسین کیانپور ( دودوک و فلوت سرخپوستی)، شیرین واعظی ( درامز و پرکاشن)، سهراب علیمردانی ( گیتار الکتریک)، محمدرضا سپهری( پیانو و سینتی سایزر)، پوربه ترک زاده (هند پن یا هنگ درام) و اهورا عسکریه ( درامز و پرکاشن و آهنگساز قطعه باران ).
یاشار درفشه تهیه کنندگی و محمد کردی مدیریت امور رسانه پیلدم را این کنسرت برعهده داشتند.
منبع: 
خبرگزاری ایرنا
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 دی 1397 - 00:56

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.