Musicema Awards جشن سالانه موسیقی ما
نشست خبری چهارمین جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی بسیج برگزار شد
جمشید جم: «سرود» خواسته بزرگان ما و حاصل خون شهداست
موسیقی ما - نشست خبری چهارمین جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی بسیج با حضور «جمشید جم» دبیر جشنواره و «امیر نصیربیگی» رییس سازمان بسیج هنرمندان، «بابک رضایی» سخنگوی شورای مرکزی انجمن موسیقی بسیج و حسین دی‌پیر مدیر اجرایی جشنواره در ساختمان خورشید این سازمان برگزار شد.

نصیربیگی در ابتدای این نشست گفت: «سه دوره‌ی قبلی این جشنواره در استان فارس برگزار شده و بخش‌های مختلفی نظیر سنتی، پاپ و همخوانی را شامل می‌شده است، اما امسال بر اساس رهنمودهای رهبر انقلاب درباره سرود و تأثیر آن بر لایه‌های مختلف، فقط روی این موضوع متمرکز شدیم. در این دوره از جشنواره حدود ۴۰۰ اثر رسیده و ما برای انتخاب آثار نهایی، بر آرای مردمی در کنار نظرات کارشناسی تمرکز می‌کنیم. البته گروه‌های حاضر در جشنواره چندان در سودای جایزه‌گرفتن و رتبه‌آوردن نیستند و بیشتر به دنبال معرفی خود و اثرشان هستند.»

به گفته‌ی نصیربیگی اختتامیه‌ی این جشنواره از ۲۴ تا ۲۷ دی در استان لرستان برگزار می‌شود: «به منظور تمرکززدایی جشنواره‌ها را در استان‌های مختلف برگزار می‌کنیم تا زیرساخت‌های استانی را معرفی کنیم و بتوانیم هنر مدنظر را در آن استان پررنگ‌تر کنیم. ضمن اینکه سهم استان‌های مختلف از منظر فرهنگی باید لحاظ شود. ما صرفا به دنبال برگزاری جشنواره نیستیم، می‌خواهیم به واسطه جشنواره چهره‌های مستعد و خلاق در سرود را شناسایی و معرفی کنیم و پلی برای خلق اثر باشد.»

در ادامه‌ی این نشست، «جم» دبیر جشنواره و نماینده انجمن موسیقی بسیج گفت: «حدود ۴۸ سال است که در عرصه موسیقی فعالیت دارم و خوشحالم که به من اعتماد شد تا بتوانم راهی که ۴ دهه قبل شروع کردیم، ادامه دهم تا به جوانان منتقل شود. آرزوی من و امثال این بود که به سرود جان دوباره ببخشیم و آن را به جایگاه واقعی خودش برسانیم. سرود خواسته بزرگان ما و حاصل خون شهداست.»

او درباره برگزاری چهارمین جشنواره سرودهای حماسی و آواهای انقلابی بسیج در بیرون از پایتخت گفت: «در استان‌ها انگیزه فراوان است و اما توانایی رساندن آن به گوش ما را ندارند. بنابراین سازمان بسیج هنرمندان برای این موضوع پیش‌قدم شد. تعداد آثار ارسالی حدود ۵۰۰ اثر را شامل می‌شود که از این تعداد، برخی تکراری و برخی آثار ضعیف و غیرقابل پذیرش بود، بنابراین حدود ۴۰۰ اثر را انتخاب و در معرض رأی مردم قرار دادیم که با بیش از ۷۰ هزار رأی، سرانجام ۱۷ اثر از ۱۳ استان انتخاب شد(اسامی سرودهای راه‌یافته به مرحله نهایی). در آیین اختتامیه ۷ گروه سرود برگزیده از منظر کارشناسان و گروه برتر از منظر آرای مردمی معرفی و تقدیر می‌شوند.»

به گفته‌ی او از منتخبان دوره‌های قبلی جشنواره هم دعوت شده تا در اختتامیه جشنواره امسال حضور داشته باشند.

در ادامه، «بابک رضایی» -مدیر روابط عمومی این جشنواره- گفت: «خیلی‌ها گمان می‌کنند جامعه و مردم از هنر ارزشی فاصله گرفته‌اند، اما در این جشنواره خلاف آن را مشاهده کردیم و بیش از ۴۰۰ اثر در دبیرخانه پذیرش شد. پس از رأی‌گیری مردمی، ۱۷ اثر منتخب مرحله اول جشنواره تا ۲۶ دی در معرض رأی مردم قرار گرفته‌اند تا برترین آن‌ها انتخاب شود.»

او دفاع مقدس، محوز مقاومت، فلسطین و سوریه، تحریم‌های اقتصادی و فاجعه منا را برخی از مضامین سرودهای شرکت‌کننده در جشنواره عنوان کرد.

به گفته این مقام مسئول، با حمید شاه‌آبادی معاون صدا رایزنی شده است تا در صورت امکان، اختتامیه جشنواره به صورت زنده از رادیو پخش شود:‌ «پس از پایان جشنواره، گروه‌های برتر را رها نخواهیم کرد و تلاش داریم در سبد شنیداری کشور، تولیدات ارزشی در حوزه موسیقی را بگنجانیم.»

در ادامه، میرمعصومی به نمایندگی از کمیته علمی جشنواره گفت: «کارگاه‌های آموزشی در استان‌های مختلف به صورت مستمر برای گروه‌های سرود برنامه‌ریزی شده است. همچنین طی روزهای ۲۵ و ۲۶ دی‌ماه جاری، دو کارگاه «آشنایی با سلفژ، تربیت شنیداری و صداگذاری» و «آشنایی با فناوری‌های نوین و تولید موسیقی به شیوه مدرن» برگزار می‌شود.»

دی‌پیر، دبیر اجرایی جشنواره هم درباره شیوه داوری آثار گفت: «نگاه انجمن موسیقی بسیج به حس و حال قطعات بوده است، به علاوه اینکه رویکرد فنی هم به آثار داشته‌ایم.»

در پایان این نشست، پوستر جشنواره با حضور جمشید جم و امیرنصیربگی رونمایی شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 دی 1397 - 15:00

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.