کنسرت نغمه های مرکب منتشر شد
موسیقی نئوکلاسیک ایرانی با نغمه‌های مرکب مهدی امامی و سعید نایب محمدی
موسیقی ما- آلبوم كنسرت «نغمه‌های مركب» به آهنگسازی و نوازندگی عود سعید نایب محمدی و آواز مهدی امامی با همراهی سازهای كوبه‌ای «حمید قنبری» توسط انتشارات موسسه فرهنگی هنری ماهور منتشر شد. این آلبوم برگرفته از کنسرتی با همین نام در فرهنگسرای نیاوران در سال 93 است.
«نغمه‌های مرکب» بر اساس سبک آهنگسازی نسل نوی موسیقی كلاسیك ایرانی ساخته شده است. در بروشور نغمه‌های مرکب در باره محتوای و نئوکلاسیک خواندن این اثر چنین آمده است:« نغمه‌های مركب اثری است با گرایش به سبک آهنگسازی نسل نوی موسیقی كلاسیك ایرانی موسوم به نئو كلاسیك. در این اثر، توجه به ارتباطات میانْ فرهنگی در حوزه ایرانی، عربی، تركی مشهود است، و سعی شده از این ظرفیت به عنوان یك امكان قابل توجه  نهایت بهره برده شود. نگاه فرمال و توجه به ساختار ریتمیك قطعات، كه به منابع گذشته موسیقی در همین حوزه باز می گردد، جزو شاخصه های بارز این اثر است. در حوزه مدال هم تركیبی از عناصر موسیقی كلاسیك ایرانی، كه به نوعی نزدیك به مدهای رایج و اصلی در حوزه عربی- تركی هستند، به كار گرفته شده كه در نهایت به خلق نغمه های مركب انجامیده است.»
این آلبوم یک اثر شش قسمتی است که با تصنیفی به نام «نشید کبیر» آغاز و به تصنیف دیگری به نام «دم» ختم می‌شود. به طوری که پس از اولی و پیش از آخری، اجرای ساز و آواز با ریتم آزاد، یک هسته ضربی که از دو قطعه سازی و آوازی تشکیل شده است را قاب بندی می‌کند. بدین ترتیب قطعات این آلبوم (نشید کبیر، ساز و آواز، قطعه‌ی سازی وصل، نقش در مقام راست، ساز و آواز، تصنیف دم) در همان نگاه اول ساختمان صوتی با تقارن چشمگیری را ارائه می‌دهند.  سعید نایب محمدی نوازنده عود و آهنگسازی است كه تاكنون اثار متعددی با شیوه های متفاوت از هم را روانه بازار كرده كه از ان جمله می‌توان به آثاری چون فیه ما فیه، نظم و نثر ، قول و غزل، سرخانه، ری تا روم و ده تصنیف اشاره کرد. گرایش او در حوزه تصنیف‌سازی بیشتر بر شاخص‌های اصلی دوره تیموری استوار است كه  پیش‌تر برای اولین بار به تفصیل در آلبوم «سرخانه» به ان پرداخته شد.
«نایب‌محمدی» می‌گوید که در اصل این موضوع را برای نزدیك شدن به بیان و سلیقه شخصی خود دستمایه ذهنی خود قرار داده و در حقیقت هرگز زیبایی شناسی موسیقاییش را در قبال  مباحث نظری  نادیده نگرفته است. او نغمه‌های مركب را به عنوان شاخص ترین اثر منتشر شده خود در این حوزه می‌داند.
 مهدی امامی، خواننده آلبوم های نغمه های مرکب‌، حُزان، بزم دور، برافشان، چهارسو و سرخانه، با تمرکز بر روی موسیقی کلاسیک ایران سعی دارد تا هم در قالب کنسرت ها و هم در آثار صوتی‌اش، خط مشی ایده‌مند، با نگاهی دقیق و جستجوگر به کارگان موسیقی ایران علی الخصوص موسیقی دستگاهی و موسیقی پیش از دوره قاجار را دنبال کند. در نگاه او‌ کارگان موسیقی قدیم ایران دارای ظرفیت‌های نهفته ای است که با کار بر روی آنها می‌شود به ارائه جدیدی از این موسیقی با مقتضیات زمانه حاضر دست یافت.
حمید قنبری نوازندگی تنبک را از بهمن رجبی آموخته و فارغ التحصیل رشته موسیقی و مدرس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او سابقه همکاری با هنرمندان بزرگی همچون محمدرضا شجریان و حسین علیزاده را در کارنامه دارد و از معدود نوازندگانی است که همان اندازه که به اجرای کنسرت و تولید آلبوم می پردازد به تالیف و پژوهش نیز پرداخته است که از جمله می توان  کتاب آموزشی «ضرب آوا» را نام برد. قنبری سرپرست گروه کوبه ای «کلون زمان» است که آلبوم « در دام ریتم» او در جشنواره موسیقی فجر در سال 95 ، نامزد بهترین آلبوم موسیقی بدون کلام بوده و همچنین در فستیوال «جاده ابریشم» کشور چین مورد تقدیر قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : سه شنبه 5 دی 1396 - 14:39

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.