به مناسبت نودمین سالروز تولد سیاوش کسرایی
تصنیف پرنده با آواز «شهرام ناظری» و آهنگسازی «نوید دهقان» منتشر می‌شود
موسیقی ما - تصنیف «پرنده» به مناسبت نودمین سال تولد «سیاوش کسرایی» - شاعر برجسته‌ی معاصر- با آهنگسازی «نوید دهقان» و آواز «شهرام ناظری» با اجرای گروه موسیقی قمر منتشر می‌شود. «دهقان» اين اثر را  بر روي شعرِ پرنده‌ی سياوش كسرايي ساخته است و با توجه به سه‌بند شعر، موسیقی نیزدر سه‌فصل جداگانه است و در دشتي، اصفهان و راست پنجگاه ساخته شده است.

به زودی این قطعه‌ی صوتی و همچنین مستندی کوتاه از نحوه‌ی ساخت آن در سایت «موسیقی ما» منتشر خواهد شد. در این سال‌ها بسیاری از اشعارِ کسرایی توسط آهنگسازان استفاده شده است که از جمله‌ی معروف‌‌ترین آنان می‌توان به «خاموشی» اشاره کرد که آن را نیز استاد «شهرام ناظری» با آهنگی از «حسین علیزاده» خوانده است: «شب که تاریکی می افتد، بی گاه به بامِ من و تو. خطر، می‌بُرد رشته ی کلام من و تو. شب که در سنگر خاموشی همرزمانیم، شب که بیدار به ناچار به غمخواری هم می مانیم، به تو می اندیشم به خود می نگرم راستی را چه جدایی ست میان من و تو، کاندر آنجا که خطرهاست به جان من و تو!»‌ در «چاووش» نیز تعدادی از قطعاتِ این شاعر توسطِ این آوازخوان اجرا شده است.

«سیاوش کسرائی» 5 اسفند 1305 در اصفهان به دنیا آمده است. او سُراینده‌ی منظومه‌های حماسی بسیاری از جمله «آرش کمانگیر» و «مهره سرخ»‌ به سبکِ نیمایی است. اشعارِ او را می‌توان ادامه‌ی معاصرِ فردوسی دانست. از جمله مجموعه شعرهای به‌جای مانده از سیاوش کسرائی، می‌توان به مجموعه شعر آوا، مهره سرخ، در هوای مرغ آمین، هدیه برای خاک، تراشه‌های تبر، خانگی، با دماوند خاموش و خون سیاوش اشاره کرد.
تاریخ انتشار : شنبه 7 اسفند 1395 - 14:59

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.