Manou Sarmast مانو سرمست اسحاق انور
این شاعر در خصوص تجلی اربعین در اشعار آیینی امروز گفت
پیمان طالبی: باید برای ظرفیت‌شناسی شعر آیینی تلاش کرد
موسیقی ما - پیمان طالبی شاعر و ترانه‌سرا در خصوص تجلی اربعین در اشعار آیینی امروز گفت: امروزه جریان اربعین به یکی از جدی‌ترین مناسک و آیین‌های مذهبی در ادیان جهان تبدیل شده است. شعر آیینی نیز که تجلی آیین و سنت‌های آن است، بستری است که در آن می‌توان بروز و ظهور این جریان عظیم را به تماشا نشست. اربعین تمامی ویژگی‌هایی که یک آیین درست به آن دعوت می کند را داراست. تمامی صفات خوب و حسنه در اربعین سیدالشهدا علیه السلام متبلور است و در عالی ترین حد خود قرار دارد. ایثار، فداکاری، نوع دوستی، حسن خلق، همه و همه از صفاتی هستند که در اربعین به اوج خود می‌رسند. پس اگر شاعر آیینی مسلمان بخواهد از هر صفت خوبی دم بزند، می‌تواند کمال آن را در عصر حاضر در اربعین حسینی و زائرین آن دیده و به نمایش بگذارد.
 
وی در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: مانند هر هنر و ژانر هنری دیگری، بر ادبیات و شعر آیینی و دینی ما نیز شاید بتوان خرده‌ گرفت. اما به اعتقاد من به جای عیب‌جویی‌ها و تلاش برای آسیب‌شناسی شعر آیینی، باید برای ظرفیت‌شناسی شعر آیینی تلاش کرد. علی الخصوص در ایام محرم و صفر که می‌بایست در جهت تقویت شور و شعور حسینی گام برداشت. معمولا دیده می‌شود افرادی که به آسیب‌شناسی شعر هیئت و شعر اهل بیت (ع) می‌پردازند، هیچ سررشته‌ای در این مورد ندارند و تنها به بیان نکاتی سلیقه‌ای بسنده کرده‌اند. در حالی که شعر آیینی خود متولی و صاحب سبک‌هایی دارد که اگر قرار باشد کسی آسیب های شعر اهل بیت را گوشزد کند، آن بزرگواران برای این امر شایسته‌ترین هستند. عرض من این است که اگر ما ظرفیت‌های شعر آیینی را بشناسیم و به شاعران جوان و کم تجربه‌تر گوشزد کنیم، خود به خود آسیب‌های این گونه شعری که معمولا از طرف شاعران کم تجربه‌تر سر می‌زند؛ برطرف خواهد شد.
 
این شاعر در پایان پیرامون آثاری که در این حوزه نگاشته است، خاطرنشان کرد: من افتخار این را داشته ام که در ماه محرم امسال مجموعه شعر «آیینه خانه» را به بازار نشر عرضه کنم. این کتاب، مجموعه 69 شعر آیینی بنده در خصوص مدح، منقبت، سوگ و مرثیه آل الله است که توسط انتشارات محترم آرام دل به چاپ رسیده است. «آیینه خانه» در واقع گلچینی از شعرهایی است که در دو سه سال اخیر سروده شده و توسط مادحین اهل بیت (ع) به اجرا درآمده است. این کتاب دومین مجموعه شعر من پس از مجموعه شعر «ناحماسه» است که در سال 94 توسط انتشارات شهرستان ادب به انتشار رسیده بود
منبع: 
باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار : جمعه 5 آذر 1395 - 15:37

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.