کتاب چهارم از تصانیف زنده‌یاد پرویز مشکاتیان با آوانگاری علیرضا جواهری منتشر شد
از قطعه‌ای برای ارکستر سمفونیک تا آثاری با گویش محلی
موسیقی ما - کتاب مجموعه چهارم از تصانیف زنده‌یاد پرویز مشکاتیان با گردآوری و آوانگاری «علیرضا جواهری» توسط انتشارات چکاد هنر منتشر شد. این نوازنده و آهنگساز، علاوه بر گردآوری و آوانگاری کار نگارش نت این مجموعه را نیز برعهده داشته است. «مازیار شاهی» ویرایش نهایی این اثر انجام داد و علیرضا مهیجی طراح جلد این کتاب است.

کتاب مجموعه تصانیف تصانیف زنده یاد پرویز مشکاتیان جلد چهارم شامل تصانیفی چون گنبد مینا در آواز دشتی – شعر حافظ، سرو آزاد در آواز دشتی – شعر استاد هوشنگ ابتهاج، گون در آواز دشتی – شعراستاد محمد رضا شفیعی کدکنی، ای مردم آزاده کجایید – در آواز دشتی – بر اساس شعری از محمد دهخدا، پنهان چو دل در آواز دشتی و دستگاه ماهور – شعر مولوی، واژۀ آزادی در آواز دشتی – بر اساس شعری از سیاوش کسرایی و محبوب من وطن در آواز دشتی – ترانه سرا برزین آذر مهر،‌ بهارا در آواز بیات ترک – بر اساس شهری از استاد هوشنگ ابتهاج، ایرانی در دستگاه ماهور – ترانه سرا جواد آذر، جان عشاق در آواز اصفهان – شعر حافظ، رزم مشترک در آواز اصفهان – ترانه سرا برزین آذرمهر، مقدمۀ ققنوس و ققنوس بر اساس ترانه ای از زنده یاد پرویز مشکاتیان است.

این کتاب بر اساس آخرین آثار باقی مانده از زنده یاد پرویز مشاتیان گردآوری و آوانگاری شده است. «جواهری» در توضیح این اثر گفته است: «عقاب – منظومه ای‌است کامل و حدود 55 دقیقه روی شعری از دکتر پرویز ناتل خانلری که در ابتدا قرار بود برای ترکیبی از سازهای ارکستر سمفونیک و سازهای تکنواز ایرانی با همراهی 3 خواننده با نقش های راو ، کلاغ و عقاب در سال 1383 اجرا شود که متاسفانه شرایط اجرای صحنه ای آن مهیا نشد و این مجموعه در مراحل مقدماتی تنظیم برای ارکستر متوقف شد.  تصنیف «دماوند» نیز با شعری از ملک الشعرا بهار در دستگاه چهارگاه و آواز دشتی تنظیم شده بود و قطعۀ معروف چکاد قرار بود مقدمۀ این تصنیف باشد و چند تصنیف با گویش مشهدی بر روی اشعاری از ملک الشعرا بهار در دستگاه ماهور و گوشه های عراق ، محیر ، راک و نهیب.
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 خرداد 1395 - 11:45

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.