به بهانه‌ی سالروز تولد همایون شجریان
این نام و آن تبار

[ احمد مسجدجامعی - وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو شورای شهر تهران ]

«همایون شجریان» یادآور نام‌آور بزرگی است. پیوستگیِ او با این نام و آن تبار، خواه‌ناخواه او را در موقعیتی متفاوت و چه بسا دشوار قرار داده است؛ اما او سال‌هاست که آرام و پیوسته، در کنارِ آن نامِ سترگ و با احترام به آن، توانسته «هویتِ هنریِ مستقلی» برای خود به دست آورد و تعریفِ دیگری از نامِ خانوادگی‌اش ایجاد کند. او سنت و تلاشِ ارجمندِ پدر را پاسداری می‌کند و در عینِ حال با تجربه‌های متفاوت، به چهارچوبِ هنری خود می‌افزاید و شاید به همین خاطر است که هر زمان که در مواجهه با «خسروی آواز ایران» قرار گرفته‌ام، رضایتِ پدر از او را دیده‌ام.

اما تنها محدود کردنِ نامِ «همایون» به تبارش، نادیده گرفتنِ تلاش‌های اوست، نمی‌توان بر دانشی چشم فروبست که او از خردسالی با مرارت و سخت‌کوشی – بیشتر نزدِ پدر- کسب کرده است تا آنچه عرضه می‌کند، نشانِ از نامِ بزرگِ خانوادگی‌اش داشته باشد. او به نامِ خویش بسنده نکرده است، به تبارش، به آنچه این نامِ‌ بزرگ می‌توانسته برایش به ارمغان بیاورد؛ بلکه هماره بر کسبِ دانشِ آوازی تاکید کرده و از همان ابتدا آرام و پیوسته، تجربه‌های متفاوتی در این راه به دست آورده است. شاید به همین خاطر است که حالا هم مورد وفاقِ اساتید بزرگ است و هم مخاطبِ‌ امروزی که دیر زمانی است ارتباطش با ریشه‌ها قطع شده، می‌تواند با آثارش ارتباط برقرار کند و آثارش را زمزمه. اما در بررسی شخصیتِ هنری «همایون» و جایگاهِ خانوادگی و شخصی‌اش، نمی‌توان «ادب» و «متانتِ» او را ناددیده گرفت که همواره در هر جمعی قابل ملاحظه و ستودنی است و هم در رفتار و هم در گفتارش مشهود است. او با وجودِ جایگاهش، همواره از هر حاشیه‌ای دور مانده است، بی‌آنکه برای فرار از حواشیِ دنیای هنر که گاه از متنِ آن پررنگ‌تر است، دست به گوشه‌نشینی زند و انزوا پیشه کند. او «مشهور» است؛ اما «منشا حاشیه» نیست؛ چون می‌داند که چطور می‌توان هم حضورِ پررنگی در هنر و حتی تحرکاتِ اجتماعی داشت و هم «متین» ماند.

به هر روی «همایون» راهی را که پدر برایش به عنوانِ یک میراثِ فرهنگی و هنری ارزشمند به او سپرده است، پاسداری می‌کند و امیدوارم همچنان نامش در فهرستِ بزرگان فرهنگ و هنرِ ایران پر آوازه بماند و آوازش همواره جاری بماند.
منبع: 
اختصاصي سایت موسيقي ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 3 خرداد 1395 - 12:15

دیدگاه‌ها

MOSTAFAHn
115.170.1.11
جمعه 31 اردیبهشت 1395 - 13:14

٣١ ارديبهشتي مثل امروزي پسر معجزه گر موسيقي سنتي ايران به دنيا آمد پسري كه خودش معجزه اي است چه خوش است صداي همايون ... چه زيبا است موسيقي سنتي ...قشر جوان دهه ٥٠ عاشق پدرش است و چه زيباست كه قشر جوانِ امروز عاشق موسيقي سنتي با صداي همايونيه ، همايون شجريان است همايون نه فرشته است نه شيطان او احيا كننده حافظ است حافظي كه ديوانش در تمامي منازل ايراني خاك ميخورد صداي او وادارمان ميكند ديوان حافظ را باز كنيم او خداوندان اسراري است كه مستور و مست با آرايش غليظش در حرم يار سولان و جولان داد كاش نرسد آن روزي كه بگوييم نسل زيباي موسيقي سنتي ايران "چرا رفتي؟"

leila❤❤
172.64.160.137
جمعه 31 اردیبهشت 1395 - 13:14

تولدشون مبارک

جمعه 31 اردیبهشت 1395 - 13:56

تولد فرزند متشخص و متین استاد شجریان مبارک

جمعه 31 اردیبهشت 1395 - 13:56

زاد روزتون خجسته باد صدای دلهاا?❤⚘

شقايق?
200.104.237.229
جمعه 31 اردیبهشت 1395 - 13:56

تولدتون مبارك ?

Seyed Ali Karimifard
52.68.214.143
جمعه 31 اردیبهشت 1395 - 13:56

HBD Homayoun!?

Kaathy
162.188.111.205
جمعه 31 اردیبهشت 1395 - 13:56

تولدش مبارك، امروز تولد من هم هست?

مجید
50.68.188.15
سه شنبه 4 خرداد 1395 - 09:16

جای بسیار تاسف است . نزذیک به چهل سال است که بر موسیقی ایران جفا می شود. هیچ حضور جدی و مطلبی از سوی هنرمندان و موسیقی دانان و یا وزیران ارشاد سابق و فعلی بر ستمی که بر زنان موسیقی ایران می شود نگاشته نمی شود. تولد همایون برای این آقایان مهم تر هست. از این نوشته ها چه چیز حاصل می شود. همین صفحه موسیقی ما را ببیند و مشاهده کنید که از کوچک و بزرگ گوی سبقت از هم می ربایند که به همایون آواز ایران تبریک بگویند. این کم خطرترین و پر منفعت ترین هست. اگر به همایون به دلیل فعالیت های موسیقایی اش توجه می کنید حضرات توجه کنید که این موسیقی سالهاست با حذف زنان به فنا رفته است. شما ها تک تک شما بر این تابوت میخ کوبیده اید. تولد همایون شچریان مبارک.

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.