روحیه مقاوم و خستگی‌ناپذیر استاد شجریان در مقابل بیماری
یک سرمایه اجتماعی که تکرارناشدنی است

[ سید ابوالحسن مختاباد - روزنامه‌نگار و پژوهشگر تاریخ موسیقی معاصر ]

برخلاف برخي از دوستان و اهل موسيقي كه با ديدن ظاهر متفاوت استاد شجريان، يأس و پژمردگي به سراغ‌شان آمده، من از سخنان و فيلم ويدئويي استاد چنين برداشتي ندارم و معتقدم که استاد بسیار با روحیه و انرژی هستند و سخنان‌شان از موضع قدرت و غلبه بر بیماری سخت‌جانی چون سرطان است؛ به‌خصوص که ایشان علاوه بر آنکه پشت‌گرم به دعای کارگشای میلیون‌ها علاقه‌مند و عاشق موسیقی و زبان فارسی و ادبیات کهن ایرانی و صدای کم‌نظیرشان هستند، بلکه خود نیز درایت به خرج داده و از سال‌ها قبل به مراقبت از این بیماری مشغول‌اند و اکنون نیز در جایی زندگی می‌کنند که بهترین امکانات برای درمان را در اختیار دارند و شاید بد نباشد بدانید که همین اواخر، «جیمی کارتر» 90ساله هم با یک نوع خاصی از درمان سرطان توانست بر آن غلبه کند.
 
من از سالیان قبل درباره سرطان استاد و از میانه‌های تیرماه سال قبل، درباره دوره جدید بیماری ایشان اطلاعات دقیق و کاملی داشتم و حتی می‌دانستم که در کدام بیمارستان کالیفرنیا عمل جراحی کردند و دو روز بعد از عمل هم یکی از دوستان مشترک تماسی گرفت و گفت یک چیزی بنویس که مردم ایران برایش دعا کنند که پاسخ دادم: «با توجه به شناختی که از روحیه استاد دارم، اگر خودشان چنین چیزی را خواسته‌اند، من خواهم نوشت؛ اما اگر خودشان علاقه‌‌ای به این کار نداشته باشند، طبیعی است که من از منظر اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری هم این کار را درست نمی‌دانم؛ چرا که بیماری افراد، یک مسئله شخصی است و نباید این‌گونه امور را به رسانه‌ها کشاند؛ مگر آنکه خود فرد بخواهد. بعد که در پشت صحنه برنامه دستان در شهر ساکرامنتو ایشان را دیدم، از تصمیم درستم مطمئن شدم. از استاد پرسیدم زمان عمل جراحی‌تان یکی از دوستان‌تان چنین تقاضایی داشت. گفت: « کار خوبی کردی که منعکس نکردی و من هم حالم خیلی بهتره.»
 
اما در کل، با توجه به اشراف نسبی که به روحیه آقای شجریان و سیر و سلوک زندگی ایشان دارم، از پیام ویدئویی ایشان برداشتی مثبت و امیدبخش دارم و اقوال دیگران هم چنین نشانه‌هایی را تأیید می‌کند. این نکته را از این بابت می‌گویم که تمامی عمر شجریان در مقاومت و صرف کردن فعل «خواستن» گذشته و ذره‌‌ذره این موقعیت را با مقاومت و مبارزه به دست آورده است.
 
***
 
پس از تحرير: من همچنان منتقد سخنان استاد در دفاع از خانه موسيقي هستم و اتفاقاً یکی از دلایل عدم نقد گفت‌وگوی ایشان درباره خانه موسیقی، اطلاع از بیماری ایشان بود و همه‌گاه در این 9 ماه گذشته، برای سلامتی ایشان دعا کرده‌ام و خواهم کرد؛ چرا که ما اهل موسیقی باید بیاموزیم که آدمیان را از یک‌سو قدسی نبینیم و از سوی دیگر، صدها مزیت و خوبی آنها را با یک انتقاد و ایرادی که دارند، به کنار ننهیم؛ كاري كه سايت «خانه موسيقي» با پيام نوروزي استاد عليزاده كرد كه آن پيام مشفقانه و همدلانه را حتي انعكاس هم نداد تا نشان دهد كه هر كسي كه به جمع منتقدان بپيوندد -چه عليزاده و چه يك هنرجوي ساده- كلاً بايد حذف شود.
 
استاد شجریان از منظر موسیقایی و هنری، یک سرمایه اجتماعی است که تقریباً تاریخ معاصر ایران نظیرش را ندیده و به گمانم -با توجه به تحولات اجتماعی- امکان تکرارش هم تقریباً بعید است. پس باید برایش حرمت قائل شد و احترامش را نگاه داشت؛ حتی اگر خود او در جریان استفاده‌های نابجایی که دوستان خانه موسیقی از موقعیت ایشان کرده و می‌کنند، نباشد.

 
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : پنجشنبه 5 فروردین 1395 - 13:37

دیدگاه‌ها

شنبه 7 فروردین 1395 - 01:00

ممنون آقای مختاباد که ضمن حفظ موضعتان در برابر دیدگاه‌های صنفی استاد شجریان به دیگران هم ثابت کردید که به دنبال نام ونان در مسئله خانه موسیقی نیستید و هدفتان اصلاح شرایط معیوبی است که چند سال ایجاد شده است.

شنبه 7 فروردین 1395 - 11:50
سعید0

چطور طاقت آوردید که این همه اطلاعات درباره بیماری استاد را این همه مدت پنهان نگاه دارید وجایی انعکاس ندهید؟

12.207.16.3
یکشنبه 8 فروردین 1395 - 00:34
امید

آقای سعید ایشان که در متن توضیح دادند هم از منظر حرفه‌ای کار روزنامه‌نگاری بیماری افراد یک مسئله شخصی است و خود استاد شجریان تا همین عید هیچ علاقه‌آی نداشتند که بیماری خودشان را به اطلاع عموم برسانند. هم این که از منظر شخصی هم به استاد ارادت داشتند و نخواستند اگر در جایی دیگر با ایشان اختلاف نظر دارند ، آن اختلاف نظر را چماقی کنند و از این ناحیه به فرض بیایند در این سو انتقام بگیرند. این استاد هستند که باید بین منتقدان مشفقی که از بیماری ایشان اطلاع دارند و حتی راضی نمی شوند به انتقادات مستقیمشان پاسخ دهند تا گروهی که مدام از موقعیت ایشان استفاده نا بجا می‌کنند تفاوت قايل شوند.

50.0.83.180
شنبه 7 فروردین 1395 - 11:48

الان رقتم به سایت خانه موسیقی سری زدم و دیدم که در خبر بیماری استاد شجریان نوشتند( رئیس شورای عالی خانه موسیقی)، مثل همان زمان‌هایی که هنوز استاد علیزاده استعفا نداده بودند و مدام خبر کنسرت‌هایش را می زدند که دبیر و سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی.اما وقتی که استاد علیزاده استعفاء دادند یکباره ایشان به اندازه یک عضو ساده خانه موسیقی هم ارزش نداشتند که خبر و پیام نوروزی مهم ایشان را انعکاس دهند. امید که روزی استاد شجریان هم بفهمندکه چه نابجا از موقعیت‌ هنری شان استفاده می‌شود.

آرش نصیری
5.238.206.56
یکشنبه 8 فروردین 1395 - 12:46

عالی بود. این نگاه مثبت و امیدبخش که داشتی واقعا آموزنده ست. استاد شجریان هم خوب کاری کرده بود تا الان علنی نکرده بود و گرنه جو عمومی تا الان ناامیدشان کرده بود. الان هم با وجود اینکه خودشون گفتند که انشالله به زودی به فعالت های هنری بر می گردن باز هم همه طوری برخورد می کنن که انگار باید امیدها را نا امید در نظر بگیریم. از اینکه مثب نوشتی و در عین حال انتقادت را هم محترمانه نوشتی تا مشخص بشه واقعا شعار امید نمیدی خیلی لذت بردم و یادگرفتم استاد.

جمعه 13 فروردین 1395 - 03:30
مختاباد

سپاس ارش عزيز و شما هم در اين ايام نوشته هاي خيلي خوبي نوشتي كه هم محترمانه بود و هم اينكه حرفت را زدي و انتقادات را مطرح كردي.

73.48.128.248
هولمز
77.247.181.163
یکشنبه 8 فروردین 1395 - 13:30

آقای مختاباد آیا فخری دارد که بدانیم استاد در کدام بیمارستان بستری بوده اند؟
و یا اینگونه حرفها چه اعتباری به شما می دهد ؟
بااین حرفها چرا می خواهید ثابت کنید؟
خودتان را نزدیک و محرم راز استاد معرفی می کنید که چه بشود؟
فرق شما و کسیکه خود را منتسب به استاد شجریان می کند تا از این طریق دیده شود چیست؟
یک روزنامه نگار اگر خبر از اینگونه اتفاقات نداشته باشد که دیگر با عوام فرقی ندارد.
اگر هم تصمیم گرفته اید بیماری کسی را منتشر نکنید بازهم به مساله اخلاق و میزان رعایت شما در این مقوله بر میگردد و نه اینکه با این مساله به خود افتخار کنید.
لطفا جوری مطلب ننویسید که انگار صلاحیت نوشتن درباره استاد شجریان تنها مال شماست و شما هستید که از همه مفتخرترید چون اخبار بیماری ایشان را بیشتر از همه دارید!

دوشنبه 9 فروردین 1395 - 11:03
واتسون از کانون سازسازان

آقای هلمز گرامی! دانستن درباره بیماری استاد شجریان برای هر خبرنگاری که این اطلاعات را داشته باشد یک مزیت نسبی است و شما که در مقام کارآگاه هلمز قرار دارید باید این را بدانید که نفس همین ارتباط داشتن و این که فردی همانند استاد شجریان یا دوستان ایشان به فردی اعتماد کنند و چنین نکاتی را به او بگویند ، نیاز به کسب اعتبار و کارنامه کاری و تجربه دارد که احتمالا با توجه به این که شما در مقام شرلوک هلمز این اطلاعات را داشتید من متعجبم که چرا خود را به نفهمیدن زدید و همانند دوستان خانه موسیقی به خوب رفته‌اید و نمی‌خواهید بیدار شوید. دوست گرامی بیدار شو و از اطلاعات برادر شرلوک استفاده کن وکمی فسفر مغر را به همراه اندکی حسن نیت بسوزان تا آنچه نادیدنی است آن بینی. هر آدمی که دو کلاس اکابر سواد داشته باش می‌تواند بفهمد که آقای مختاباد با این انتقاداتی که به خانه موسیقی داشته و دارد در جبهه مقابل شجریان قرار دارد و رابطه شخصی ای با ایشان ندارد و تنها این نکته را آورده که باز هم از حسن نیتش بوده و نه آنچوری که شما غرض ورزانه دیدید؟

73.48.128.248
مجابي
151.241.93.98
یکشنبه 8 فروردین 1395 - 16:07

اي واااي چقدر فضاي اين كامنت گزاريها نچسب و رياكارانس ... آدم احساس ميكنه كار يكي دو نفره !!!!!

یکشنبه 8 فروردین 1395 - 18:37
حسين

ممنون كه خود شما هم در مقام استاد ازل و داناي اسرار جهان وارد اين فضاي رياكارانه شديد?!! با اين حساب شما هم يكي از آن رياكارانيد؟!كه كامنت مي زاريد؟!

73.48.128.248
سه شنبه 10 فروردین 1395 - 09:05
شکرانه

من نمی‌دانم که کجای فضا ریاکارانه است؟ شاید آن بخش از سخنتان درست باشد که چند نفر خاص دارند کامنت می زارند ، اما پرسشم این است که ریاکاری این کامنت‌ها از کجا مشخص است؟ آدم‌ها دارند به هم جواب می‌دهند و این کامنت‌ها نشان می‌دهد که اتفاقا طرف‌ها واقعی هستند و حتی جاهایی عصبانیت و حتی کینه‌های شخصی هم وجود دارد و وقتی هم کینه وجود داشته باشد یعنی چیزی برای پرده پوشی نیست و اتفاقا اگر یک ویژگی این کامنت‌ها بارز باشد همانا ضد ریابودن آن استکه افراد در پشت نام‌های مستعار راحت‌ تر حرف خودشان را می زنند تا با اسم‌های واقعی که باید تعارف کنند

73.48.128.248
سه شنبه 10 فروردین 1395 - 23:03

من هنوز متعجبم كه خانه موسيقي و هيچ عضوي از هيات مديره از سخنان استاد عليزاده استقبالي نكردند،؟

چهارشنبه 11 فروردین 1395 - 18:39

تعجب من از اين است كه استاد شجريان چرا از پيام مهربانانه استاد عليزاده استقبال نكردند؟

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.