رونمایی آلبوم «اندیشه های خاموشی» با آهنگسازی کاوه سپندار برگزار شد
هوشنگ کامکار: «نی بانگ» تکامل یافته گروه‌های «شیدا» و «عارف» است
موسیقی ما - رونمایی آلبوم «اندیشه های خاموشی» اثر گروه «نی بانگ» به سرپرستی و آهنگسازی کاوه سپندار، 14 اسفند در سالن گوشه‌ی فرهنگسرای نیاوران در حالی برگزار شد که «هوشنگ کامکار»، «نی بانگ» را تکامل یافته گروه‌های شیدا و عارف دانست و اثر را شامل آثاری برگرفته از موسیقی سنتی امروزی با ملودی‌هایی زیبا که به ذائقه شنونده خوش می‌آید.»

«مزدا شاهانی» - مجری-  از اینکه کاوه سپندار بعد از چند سال تلاش توانسته اثری شایسته تولید کند از او تشکر و به این مساله اشاره کرد کهسپندار با تولید این آلبوم راه جدیدی را در موسیقی سنتی باز کرده است. بعد از آن «سپندار» گفت: «امروز، روزی است که ما حاصل چند سال زحمت خود را می بینیم و از این بابت بسیار خرسندم. همگی می دانیم که در شرایط موجود تهیه و تولید اثری به این شکل و دخیل بودن مشخصه تفکر در کار و رعایت بخش تخصصی، کاملا کار دشواری است؛ ما با تحمل زمان و هزینه، کاری را انجام می دهیم و با این حال با مخاطبینی محدود که نگاه تخصصی‌تری به موسیقی دارند، مواجهیم.»

وی درباره انتخاب عنوان «اندیشه خاموشی» برای این آلبوم توضیح داد: «منظور ما خاموش شدن اندیشه نبوده است و نام به شکوفایی و اندیشه‌ای که در خلوت به آن دست می‌یابیم اشاره دارد و خوشبختانه آقای ادیبی، گرافیست آلبوم توانستند به بهترین شکل، این مساله را در طراحی کاور آلبوم نشان دهند».

سپندار در پایان صحبت هایش ضمن تشکر و نام بردن از تمام اعضای گروهش، افزود: «وقتی یک مجموعه همدل باشند، ماحصل کار با تفکر جمعی ارائه می‌شود. این آلبوم اثری است که سال‌ها با عشق و علاقه در تولید آن ممارست کرده‌ایم و امیدواریم مورد پسند مخاطبین نیز قرار بگیرد.»

«محمد نصرتی» -ناشر- نیز با حضور بر روی صحنه گفت: «خوشحالم که فارغ از هیاهوی بازار، بدون رقابت و در کنار یکدیگر آلبوم ارزشمندی را تولید کردیم. با یک بار شنیدن این اثر متوجه می شوید که برای تمام بخش‌های آن برنام‌ ریزی شده است و با حساسیتی که کاوه سپندار روی قطعات این آلبوم داشت، در نهایت اثری شکیل و در خور تامل آماده شد.»

پس از پخش قطعه «نسیم مهربان» از این آلبوم، استاد هوشنگ کامکار که به عنوان مهمان در این برنامه حضور داشت، در سخنرانی خود گفت: «افتخار بزرگی برای من است که همشهریانم آلبومی تولید کرده‌اند که هر قطعه اش اثری ارزشمند محسوب می شود. هنگامی که کار هنری به وجود می آید، باید هدفی داشته باشد. به نظر من، اگر هنگام تولید یک اثر، زیبایی در کار دخیل نباشد، هنرمند بیهوده وقت خود را صرف کرده است. زیبایی در هر کدام از رشته‌های هنری مساله مهمی است؛ زیرا باعث می‌شود آثار ما مخاطب خود را پیدا کنند.»

کامکار همچنین ادامه داد: «ارکستر به شکلی بسیار حرفه‌ای در این آلبوم هنرنمایی کرده‌اند و امیدوارم در آینده کارهای بهتری هم از «نی بانگ» بشنویم. همچنین مجتبی عسگری به عنوان خواننده این آلبوم، صاحب صدایی توانا با فراز و نشیب‌های دلنشین و بم و اوج‌های شنیدنی است و آینده‌ی خوبی را برای ایشان می‌بینم و تمام این فاکتورهای مثبت در کنار یکدیگر، آلبومی ارزشمند را به وجود آورده اند».

«وارطان ساهاکیان» نیز به عنوان یکی  دیگر از مهمانان در این نشست گفت: «هنگامی که کاوه سپندار درباره سختی های آلبوم صحبت می کرد، واقعا تاسف می‌خوردم که چرا اسپانسرهایی نیستند تا از تولید آثار فاخر حمایت کنند تا هنرمند تمام ذهن و دلمشغولی‌هایش به خلق اثر معطوف باشد. به نظر من موسیقی خوب، خوب است و همیشه معتقدم کسی که اثر هنری تولید می‌کند، می‌تواند هر اثری که دوست دارد را تولید کند و شنونده برای شنیدن حق انتخاب دارد. شاید بهتر است در مورد نقطه نظراتمان نسبت به نقد آثار موسیقایی تجدید نظر کنیم و با نگاه بازتری به این مقوله بنگریم و بیش از انتقاد و نظر دادن، بشنویم. به نظرم یک قطعه را باید 10 تا 20 بار شنید تا بتوان در رابطه با آن اثر نظر شخصی داد».

فرزاد ادیبی نیز که طراحی کاور آلبوم گروه «نی بانگ» را بر عهده داشته است، در سخنان کوتاهی در این باره توضیح داد: «بخشی از وظایف یک گرافیست، ترجمه تصویری یک فکر یا اتفاق است. موسیقی یکی از انتزاعی‌ترین هنرهاست که به زبان تصویر برگرداندن این هنر کار دشواری ست. من اولین کسی بودم که افتخار امضا شدن این آلبوم و دریافت آن از کاوه سپندار را داشتم و خوشحالم در آلبومی حضور داشته ام که خالق آن، کیفیت را فدای کمیت نکرد و این بسیار ارزشمند است».

مجتبی عسگری که به عنوان خواننده در این آلبوم حضور داشته و در کنار «نی بانگ» به اجرای قطعات پرداخته است، با حضور بر روی صحنه گفت: «من معتقدم که یک خواننده فقط باید بخواند و تمام حرف هایش را می بایست در همان آثارش بیان کند. قبل از این که آلبوم را ارائه بدهیم دوستی صمیمی بین من و کاوه سپندار به وجود آمد که می توانم از این پس، به آن افتخار کنم. زمانی که کار ضبط می شد، پدرم در بستر بیماری بود و با انرژی‌هایی که کاوه و خانواده به ما می دادند، کار را به خوبی پیش بردیم و خوشبختانه در این آلبوم قسمتی وجود ندارد که بعدها بگویم کاش به گونه دیگری خوانده بودم».

به عنوان حسن ختام نیز کسری سپندار طی سخنان کوتاهی گفت: «کاوه برای من نه تنها همیشه یه برادر خوب بلکه  استادی بزرگوار بوده است. هنگامی که کلاس پنجم دبستان بودم، کاوه برای من سه تار خرید و گفت که باید فراگیری آن را آغاز کنم. استاد رضایی نواختن را به من آموخت و از آن پس هر روز علاقه ام به موسیقی بیشتر شد تا امروز که در کنار هم فعالیت داریم و به این اتفاق می بالم».

این مراسم با امضاء آلبوم و گرفتن عکس یادگاری به پایان رسید و از امروز آلبوم «اندیشه های خاموشی» روانه بازار شده است. این آلبوم متشکل از شش تصنیف به نام های «جان جهان»، «خورشید»، «افسانه»، «گردون»، «دور از تو»، «نسیم مهربان»، یک قطعه بی کلام به نام «نای و نوش»، یک قطعه ساز و آواز و یک قطعه تک نوازی به خوانندگی مجتبی عسگری است و کاوه سپندار در کنار نوازندگی نی، سه تار و دف، آهنگسازی قطعات آن را نیز بر عهده داشته است. 

اشعار استفاده شده در این آلبوم از بین آثار شاعران نامداری همچون هوشنگ ابتهاج، رهی معیری، مولانا، صائب تبریزی، نوذر پرنگ و  کریم رجب زاده انتخاب شده است. در گروه «نی بانگ» ارژنگ سیفی زاده (تار، تار باس و سه تار)، شروین مهاجر (کمانچه و کمانچه آلتو)، کسری سپندار (عود، تار، سه تار و رباب)، مسعود آرامش (سنتور)،  سوده اسدپور (سنتور، تاس و دکلمه)، فریبرز نجفی تبار (تنبور)، ماهور زمانه پور (تنبک) و  سهیل سان احمدی (تار باس) حضور دارند. 

«کاوه سپندار» متولد 1356 کارشناس موسیقی، سرپرست گروه «نی بانگ»، آهنگساز و نوازنده ساز نی است که در نواختن سازهای دیوان، دف و سه تار نیز تبحر دارد. او هنر آموخته نزد اساتیدی از جمله جمشید عندلیبی، محمدجلیل عندلیبی، وارطان ساهاکیان، محمدعلی حدادیان، علیرضا مشایخی، دکتر داریوش صفوت، خانم دکتر هما سادات افسری و . . . است و نوازندگی نی و ردیف های موسیقی ایرانی منسوب به ردیف های میرزا عبدالله را نزد استاد جمشید عندلیبی و تجربیات آهنگسازی و ارکستراسیون را نزد استاد  وارطان ساهاكيان فرا گرفته است. تجربه 17 سال تدریس و آموزش موسیقی به هنرجویان و همکاری با گروه هایی همچون «مولانا» به سرپرستی محمدجلیل عندلیبی، «عبدالقادر مراغه ای» به سرپرستی محمدرضا درویشی، «عندلیبیان» به سرپرستی جمشید عندلیبی و همكارى با خواننده هايى چون زنده ياد عباس كمندى و همايون شجريان و . . . از جمله مواردی ست که در کارنامه هنری او به ثبت رسیده است.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 اسفند 1394 - 00:24

برچسب ها:

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.