با انتشار نامه‌ای
علی رهبری رسما از رهبری ارکستر سمفونیک تهران کناره‌گیری کرد
موسیقی ما - مدیر هنری و رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران چند روز بعد از ترک ایران به مقصد کشور اتریش محل اقامت دائمی خود، با ارسال نامه به رسانه‌ها رسما از سمت خود کناره گیری کرد. به گزارش سایت موسیقی ما، علی رهبری مدیر هنری و رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران که اسفندماه سال گذشته به این سمت‌ها منصوب شده بود، پس از مدت‌ها کشکمش رسانه‌ای و ماجراهای پرحاشیه با معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و مدیران جشنواره موسیقی فجر با ارسال نامه‌ای از سمت خود کناره‌گیری کرد.

این نامه در حالی از سوی علی رهبری به نمایندگان رسانه‌ها از طریق پست الکترونیک ارسال شده که وی در این متن با اشاره به نام برخی از افراد حقیقی از آن‌ها به عنوان مسببان اصلی بروز مشکلات و حاشیه‌های ارکستر نام برده است که گروه سایت موسیقی ما به دلیل رعایت موارد حقوقی از ذکر نام این افراد خودداری کرده است.

در متن نامه کناره‌گیری رهبر ارکستر سمفونیک تهران که با عنوان «خداحافظی علی رهبری» به رسانه‌ها ارسال شده، آمده است:

 «هموطنان گرامی و هنردوست ایران، دوستان عزیزم و نوازندگان محترم ارکستر سمفونیک تهران

برای اینجانب، بعد از ۴۰ سال فعالیت هنری در کشورهای مختلف افتخار بزرگی بود تا در طول ۱۲ ماه دوباره در مملکت خودم در خدمت شما باشم. ۱۲ ماهی که ما همگی موفق شدیم با وجود مشکلات فراوان مانند اغلب کشور‌های پیشرفته دنیا برنامه‌ای سالانه چاپ کرده و آنرا عملی کنیم.

از نظر هنری ما روی صحنه به همه ثابت کردیم که در ایران هم امکان کار حرفه‌ای با کیفیت بالا وجود دارد و شما عزیزان آنرا با نظمی بی‌نظیر تحسین برانگیز به اجرا درآوردید ولی متاسفانه وابستگی ارکستر به بنیاد رودکی و گردانندگانش همواره مانعی برای ادامه کار و پیشرفت بود؛ بنیادی که مدیر عامل و همراهانش نه تنها کمترین تجربه‌ای در زمینه مدیریت ارکستر نداشتند بلکه با سوء مدیریت و در نتیجه بی‌نظمی و بی‌بندوباری‌های فراوان اداری روزانه با ایجاد مشکلات متعدد آرامش را از مجموعه ارکستر سمفونیک تهران سلب کردند و به غیر از ایجاد تشویش هیچ زمینه‌ای برای ایجاد بستری مناسب برای فعالیت هنری فراهم نکردند. و هنوز با گذشت ۱۲ ماه هیچ قدمی در مورد اداره یک ارکستر ۷۵ نفری برنداشته‌اند.

همین باعث شد که بنده که فقط برای مدیریت هنری دعوت شده بودم بیشتر وقتم صرف مبارزه برای گرفتن حق قانونی نوازندگان شد کما اینکه هر روز با دغدغه‌ای تازه به سراغ نوازندگان رفتم.

 بالاخره بعد از ماه‌ها به این نتیجه رسیدم که ادامه همکاری حرفه‌ای من با این بنیاد غیرحرفه‌ای اصلا هیچ وجه امکان پذیر نیست و نمی‌توانم بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی‌های ماه‌های گذشته را تحمل کنم به همین دلیل هم ۲ ماه پیش با اعتراض مشکلات را به اطلاع عموم رساندم. این بنیاد می‌خواهد بنده فقط بعنوان رهبر میهمان کار بکنم که دیگر مزاحم اعمال غیر حرفه‌ای و غیر انسانیشان نشوم بنده هم قبول نکرده و نخواهم کرد. بنیاد رودکی از ماه‌ها شورایی درست کرده بنام شورای سیاستگذاری ارکستر سمفونیک با حضور:

۱. مدیرعامل آقای (...) نوازنده متوسط سه‌تار ولی بدون داشتن هیچگونه فرهنگ موسیقی کلاسیک و عدم سابقه در مدیریت ارکستر سمفونیک.

۲. مشاور هنری و گرداننده تمام برنامه‌های پشت پرده (...) نوازنده متوسط تنبور و کاملا نا‌آشنا و دور از فضای ارکستر سمفونیک. شخصی که در تلاش برای به انحصار درآوردن ارکستر سمفونیک تحت سلطه شرکت هنری خودش است.

۳. مشاور هنری و رابط اعظم در خانه موسیقی و شوراهای دیگر (...) خواننده متوسط آواز سنتی و دارای هیچگونه اطلاعاتی از ارکستر سمفونیک و موسیقی کلاسیک.

۴. دلال، مشاور هنری، اقتصادی، حقوقی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی، استراتژی، دارای قدرت مطلق وتو و اختیار تام در تمام موارد و دارای داشتن حق گفتن حرف آخر به همه افراد. (...) که ایشان بطور کل دور از فضای موسیقی هستند.

حال شما دوستان در هر مقامی که هستید خودتان قضاوت کنید که چطور می‌شود در کنار این افراد واقعا بی‌ربط به موسیقی کلاسیک و ارکستر سمفونیک کارهای جهانی انجام داد. این افراد در ۶ ماه گذشته با بی‌سوادی و ندانم‌کاری و تصمیمات غیرحرفه‌ای تماما غلط و با سلب آرامش مدام فعالیت را برای ارکستر سمفونیک غیر ممکن ساختند. وجود این ۴ نفر تنها دلیل اینجانب برای استعفا هستند.

یکی از تلخ‌ترین روزهای کاری زندگی من امروز بود که خودم را ناچار دیدم کنسرت‌های اختتامیه فستیوال بین المللی بهاری شانگهای در چین و کنسرت افتتاحیه فستیوال بروکنر در اتریش را که از شخص بنده دعوت شده بود و همچنین دعوتنامه چندین سولیست و رهبر می‌ه‌مان ایرانی و خارجی را لغو کنم. امیدوارم روزی شرایط و زمینه مناسب بدون وجود چنین افراد ناکارآمد و کم سواد و به دور از شخصیت هنری برای حضور مجدد اینجانب و همکاری حرفه‌ای با ارکستر سمفونیک فراهم شود. با امید به روزهایی بهتر برای موسیقی ایران.

علی رهبری/ وین اتریش»
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 اسفند 1394 - 10:46

دیدگاه‌ها

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 11:23

از روزی که تشریف آوردن میشد این لحظه رو پیش بینی کرد متاسفانه

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 11:23

تاسف برای وضعیت موسیقی که فردی بزرگ چون علی رهبری از این ارکستر استعفا داد

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 11:48

یه موسیقی دان، صرفا نباید نابغه ی موسیقی باشه، اخلاق خیلییییییی مهمه، هنر بی اخلاق ارزشی نداره

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 11:59

باعث تاسفه

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 11:59

واقعا تاسف داره که قدر ایشون رو نمیدونن ???

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 11:59

تاسف

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 11:59

جالبه یه علی رهبری داریم تو پازل بنده، یکی هم رهبر ارکستر. حالا چندتا علی رهبری دیگه داریم خدا میدونه

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 11:59

بهترین کارو کرد کسی هم نباید بپذیره تا شرایط کااااملا ایده آل بشه

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 13:03

بنده خدا از چند ماه پیش همش داره تحمل میکنه

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 14:18

فقط برام سوال شده چطور بعد یک سال تازه ایشون به وضعیت موجود معترض شدن
چیزی که مشخصه قطعا نوازنده متوسط سه تار ، نوازنده متوسط تنبور ، خواننده متوسط و دلال یک شبه به ارکستر سمفونیک اضافه نشدن که به یک باره ایشون کناره گیری کردن
ازین که ایشون استاد مسلم موسیقی و بسیار با سواد هستن شکی نیست . ولی خب این اعتراض میتونست روز اول اتفاق بیفته :)
یه کم برگردیم به عقب یاد روزایی میفتیم که نوازنده های حرفه ای داشتن و با اخلاقشون همه رو فراری دادن ، انقدر این کار رو کردن و نوازنده های برتر ایران رو تو تمرینات تحقیر کردن که رسید به اینجا
از ماست که بر ماست ....

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 15:17

چرا اسم عوامل را حذف کردید؟
متاسفانه این آقایان و به خصوص جناب حمید رضا نوربخش که استاد رهبری به خوبی ایشان را توصیف کرد اند باعث شدند ارکستر سمفونیک که بعد از مدت ها با حضور استاد رهبری که افتخار ایرانی ها هستند جان دوباره گرفته بود ، به این روز بیافتد و مجددا به خانه اول برگردد.

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 15:52

متاسفانه قدردان هنرمندان بزرگ کشورمون نیستیم

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 15:52

متاسفيم واقعا متاسفيم

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 18:31

بزرگ ترين رهبر ايران رفت

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 18:45

داد و بیداد آقا بخاطر پول بیشتره
رهبر ۴۴۰ میلیون در سال نوازنده ۱۲ میلیون در سال
انصااااااااااااف کووووووووو؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوشنبه 17 اسفند 1394 - 18:49

راستی چرا هیچ وقت صهبایی/ چگناواریان/ شهرداد روحانی تا امروز با ارکستر اجرا نداشتن؟

سه شنبه 18 اسفند 1394 - 00:18

خوشبختانه ما به خوبی واقف هستیم که ایشان هیچگونه بی اخلاقی نکرده و سختگیری ایشون کاملا بجا و حرفه ای و در راستای ایجاد نظم در ارکستر بوده.ایشون در شرایطی ارکستر را در دست گرفتن که باید نظم از دست رفته را به 70 نفر یاد میدادند.ما از کار کردن با ایشان لذت میبردیم و حذف علی رهبری فقط و فقط پاک کردن صورت مسئله و نه تنها حل نشدن مشکلات ارکستر ، بلکه اضافه کردن به آن است.
به امید بازگشت استاد...

سه شنبه 18 اسفند 1394 - 02:22

يه هنرمند و استاد هيچوقت راجع به ادماي ديگه حتي اگه بد هم بوده باشند اينجوري صحبت نميكنه و ...
همون ادمايي كه شما ميگي با هزار سختي موسيقي و به اينجا رسوندن و شما يه روزه اومدي تحويل گرفتين حضرت استاد!!..
واقعاً خودتونو نشون دادين ... حيف لفظ استاد !!!

سه شنبه 18 اسفند 1394 - 12:48

مقاله استاد هوشنگ کامکار در سایت موسیقی ما رو بخونید بد نیست . لحن تند ایشون وقتی همه عوامل بنیاد رودکی رو از نظر هنری متوسط میدونه جالبه

چهارشنبه 19 اسفند 1394 - 03:46

دلا معاش چنان كن كه گر بلغزد پاي
فرشته ات به دو دست دعا نگه دارد
...
پاسخها رو گفته اند و روشن است...!

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.